František možno podpíše Benediktovu encykliku o viere

Pápež František pripravuje encykliku o chudobe. Predtým však podpíše encykliku o viere, ktorú nestihol vydať jeho predchodca. Tvrdí to taliansky biskup, ktorý sa s Františkom stretol pred niekoľkými dňami.

„Benedikt XVI. dopisuje encykliku o viere, ktorú podpíše pápež František. Následne zamýšľa pripraviť svoju prvú encykliku o chudobných Beati pauperes,“ napísal v aktuálnom vydaní diecézneho týždenníka Luce&Vita biskup Luigi Martella z diecézy Molfetta-Ruovo-Giovinazzo-Terlizzi.

O svojich plánoch mal hovoriť osobne pápež František pred niekoľkými dňami, keď v rámci návštev ad limina prijal 12 biskupov z talianskeho regiónu Puglia. Medzi nimi bol aj 65-ročný biskup Martella.

O v poradí štvrtej encyklike Benedikta XVI. sa hovorilo už od minulého leta. Dnes už emeritný pápež mal na nej pracovať počas letnej dovolenky a plánoval ju vydať v prebiehajúcom Roku viery. Po encyklike o láske Deus caritas est (2005) a nádeji Spe salvi (2007) chcel encyklikou o viere uzavrieť svoje uvažovanie o troch božských cnostiach. Okrem toho stihol v roku 2009 vydať aj sociálnu encykliku Caritas in veritate.

 Z Vatikánu pôvodne zaznievali hlasy, že novú encykliku Benedikt XVI. zverejní v januári, neskôr sa hovorilo o Veľkej noci 2013. „Pápežov text je prekrásny. Benedikt XVI. svojím jednoduchým jazykom dokáže vyjadriť aj zložité a veľmi hlboké pravdy,“ vyjadril sa jeden prelát z Rímskej kúrie, ktorý mal možnosť čítať pripravovaný dokument.

Do toho však vstúpila nečakaná rezignácia, ktorú Benedikt XVI. oznámil 11. februára. Na otázku novinárov, či encyklika vyjde do konca mesiaca, hovorca Svätej stolice Federico Lombardi vtedy odpovedal, že text ešte nie je pripravený na zverejnenie. „Neskôr možno budeme mať možnosť zoznámiť sa s reflexiami Benedikta XVI. o viere,“ dodal Lombardi.

Keďže encykliku môže vydať len úradujúci pápež, možno si Benediktove myšlienky osvojí František. Podľa vatikanistu denníka La Stampa Andreu Tornielliho by sa tak sčasti zopakovala situácia z roku 2005. Benedikt XVI. vtedy pri príprave svojej prvej encykliky použil aj poznámky, ktoré ostali po zosnulom Jánovi Pavlovi II.

Imrich Gazda

Súvisiace články: Milosrdenstvo - prvá (nepísaná) encyklika pápeža Františka

Foto: visnews.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo