Laureáti „teologickej nobelovky“ 2013

Pred niekoľkými dňami boli zverejnené mená tohtoročných nositeľov Ceny Josepha Ratzingera. Prestížne ocenenie bude udeľované už po tretíkrát.

Po prvýkrát sa stane jej nositeľom nekatolícky teológ, ktorým je profesor Richard A. Burridge, anglikánsky kňaz a dekan londýnskej Kingʹs College. Vo svojej výskumnej činnosti sa špecializuje na Nový zákon. Druhým oceneným bude nemecký laik a teológ Christian Schaller (na obr.), viceprezident Nadácie Josepha Ratzingera v Regensburgu, ktorá vydala kritickú edíciu opera omnia emeritného pápeža.

Christian Schaller

Mená laureátov ceny, ktorá pre svoju prestíž krátko po vzniku dostala neoficiálne pomenovanie „Nobelova cena za teológiu“, oznámil kardinál Camillo Ruini, predseda vedeckého výboru vatikánskej Nadácie Josepha Ratzingera/Benedikta XVI., ktorá bola založená 1. marca 2010. Jej predsedom je Mons. Giuseppe Antonio Scotti, ktorý je zároveň pridruženým sekretárom Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky a riaditeľom vydavateľského domu Libreria Editrice Vaticana. „Richard Burridge“, povedal kardinál Ruini na tlačovej konferencii, „je dnes jednoznačne výnimočným zjavom na poli biblických štúdií, a to nielen v anglicky hovoriacej oblasti. Osobitným spôsobom výrazne prispel v oblasti historického a teologického rozpoznania neoddeliteľného prepojenia evanjelií s Ježišom z Nazareta.“ Christian Schaller bude ocenený „nielen pre svoj príspevok do teologických štúdií, ale tiež kvôli svojej úlohe, akú zohral v publikovaní kompletného diela Josepha Ratzingera. Toto vydanie má výnimočnú dôležitosť pre budúce štúdium inšpirované myslením Josepha Ratzingera – Benedikta XVI., ktoré je hlavným účelom našej nadácie“.
Ocenenie bude obom nominovaným odovzdané na záver trojdňového sympózia, ktoré sa uskutoční v Ríme 24.-26. októbra. Jeho témou bude „Evanjeliá: príbeh a kristológia. Výskum Josepha Ratzingera“. Na sympóziu vystúpia so svojimi príspevkami okrem iných významných hostí aj kardináli Prosper Grech a Angelo Amato.
Vlani získal cenu americký jezuita Brian A. Daley a francúzsky filozof Rémi Brague (viac o vlaňajších laureátoch tu).

Marián Sekerák

Foto: fondazioneratzinger.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo