Svätí Cyril a Metod nerozdeľujú, ale spájajú

Odkaz solúnskych bratov je aktuálny aj po 1150 rokoch od ich príchodu na územie niekdajšej Veľkej Moravy. Aj keď trochu inak, než počas ich života.

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov sa po celom Slovensku koná veľké množstvo podujatí. Okrem ústredných osláv v Nitre za účasti osobitného pápežského vyslanca, slovinského kardinála Franca Rodého, ktoré sú spojené s pestrým programom, sú to aj ďalšie lokálne podujatia.

Koncom júna bol vyhodnotený projekt žiakov cirkevných škôl Banskobystrickej diecézy Spoznaj svojich otcov, ktorý sa konal pod záštitou diecézneho biskupa Mariána Chovanca. Jednou zo súťažných kategórií bol aj návrh na reklamný plagát celého projektu (obr.).

Súčasný – ekumenický aspekt cyrilo-metodskej misie – zdôrazní aj stretnutie veriacich Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Ekumenická pobožnosť sa bude konať 5. júla v Univerzitnom kostole sv. Štefana na Zvolenskom zámku.

Už tradičné podujatie, Deň otvorených dverí, zorganizujú v ten istý deň dobrovoľníci projektu Katarínka. Pôjde o možnosť navštíviť zrúcaninu kostola a kláštora sv. Kataríny z polovice 17. storočia, ktorý je situovaný asi 20 km severne od Trnavy. Okrem bohoslužby je na programe predstavenie rekonštrukčných prác, historické divadlo, aj turistické prehliadky.

Marián Sekerák

Súvisiace články:
Cyril a Metod - vzory novej evanjelizácie
Arcibiskup Cyril Vasiľ: Naozaj máme cyrilo-metodský náboženský kult?
Pápeži o sv. Cyrilovi a Metodovi

Foto: Banskobystrická diecéza

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo