Páter Zamkovský: Misionári milosrdenstva sú aj naďalej potrební

Páter Zamkovský: Misionári milosrdenstva sú aj naďalej potrební

Jeden zo slovenských misionárov milosrdenstva Michal Zamkovský. Foto – Andrej Lojan

Redemptorista Michal Zamkovský hovorí o tom, ako vyzeralo stretnutie misionárov milosrdenstva z celého sveta s pápežom Františkom.

Pápež František sa rozhodol ponechať v službe misionárov milosrdenstva aj po skončení Svätého roku milosrdenstva. Sú to kňazi, ktorí môžu odpúšťať hriechy vyhradené len Svätej stolici. Ide napríklad o zneuctenie Eucharistie, prezradenie spovedného tajomstva či fyzický útok na hlavu cirkvi.

Viac ako polovica z približne tisíc misionárov milosrdenstva sa po dvoch rokoch služby zišla vo Vatikáne. Medzi nimi bol aj slovenský redemptorista Michal Zamkovský.

Čo všetko sa dialo na stretnutí misionárov milosrdenstva vo Vatikáne?

Pápež František nás pozval na slávenie sviatku Božieho milosrdenstva do Ríma a Pápežská rada pre novú evanjelizáciu nám zároveň pripravila malé duchovné cvičenia. Počas piatich dní sme mali niekoľko prednášok, ale aj vzájomné zdieľania a stretnutia so Svätým Otcom. Františkove príhovory boli nezabudnuteľné. Vidieť, že je to človek naplnený Božím Duchom a so širokým srdcom pre biednych a stratených.

Rozprávali ste sa aj s inými misionármi milosrdenstva? Zdieľali ste svoje skúsenosti alebo zážitky?

Vypočuli sme si svedectvá piatich misionárov z piatich kontinentov o skúsenostiach v službe misionára milosrdenstva. Boli o tom, ako Boh mocne pôsobí cez slabých ľudí a otvára nové dvere pre svoju milosť. Hovorilo sa tam o službe drogistom, bezdomovcom, prostitútkam na uliciach veľkomesta alebo o službe kňaza v Austrálii, ktorý jazdil karavanom po krajine a týždeň čo týždeň vysluhoval sviatosti v obciach a mestečkách, kde kňaz málokedy prichádza.

Už len zážitok zo spoločenstva takmer šesť stoviek kňazov, ktorí sú odhodlaní niesť odpustenie všade a každému po svete, dáva veľa energie. Zo Slovenska sme boli všetci ôsmi misionári milosrdenstva.

František v príhovore označil  misionárov milosrdenstva za Božích spolupracovníkov. Čo rozumiete pod týmto pomenovaním?

„František je človek naplnený Božím Duchom a so širokým srdcom pre biednych a stratených.“ Zdieľať

Pápež sa častejšie hlási ako prvý misionár milosrdenstva a keďže má obmedzené možnosti, tak vysiela nás ako svoje predĺžené dlane, ktoré žehnajú a rozhrešujú. Pripomenul nám, že máme v rukách veľký poklad, ale ten poklad je od Boha a je v krehkých nádobách. My sme len služobníkmi Božieho odpustenia a nie sme ničím viac ako iní kňazi – len pre tento čas si nás Boh vybral cez pápeža, aby sme boli naďalej otvorenou bránou milosrdenstva.

To je veľká výsada, ale aj veľká zodpovednosť, lebo náš život nemôže protirečiť tomu, čo vysluhujeme. My musíme byť milosrdní a máme vychádzať k ľuďom a nielen čakať, kým prídu za nami. Mnohí už nedokážu prísť sami.

Ako vyzerali stretnutia s Františkom?

V Nedeľu Božieho milosrdenstva sme s ním koncelebrovali omšu na Námestí sv. Petra. V utorok dopoludnia sme mali vo Vatikáne program s pápežom. Poďakoval nám za dvojročnú službu a na základe veľkého úžitku, ktorý priniesli misionári milosrdenstva, sa rozhodol predĺžiť tento mandát. Potom v príhovore svojimi slovami prehlboval naše chápanie veľkého Božieho milosrdenstva, ktoré sa cez nás dostáva k ľuďom.

Vidieť, že pápež naozaj žije touto témou a má svoju víziu cirkvi, ktorá sa potrebuje materskou láskou priblížiť ku všetkým „vzdialeným“. Tu som prežil to, čo Ježiš povedal raz Petrovi: „A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“ Pápež sa neostýcha hovoriť o svojej hriešnosti, ale je si vedomý Božieho zľutovania. Pripomenul, že mu veľmi pomáhajú slová svätého Pavla: „Kristus Ježiš prišiel zachrániť hriešnikov a ja som prvý z nich.“


Slovenskí redemptoristi na stretnutí misionárov milosrdenstva vo Vatikáne. Zľava Jozef Mihok, Michal Zamkovský, Peter Hertel a František Boldy.

Ako ste zareagovali, keď ste sa pred vyše rokom dozvedeli, že pápež ponechal kompetencie misionárov milosrdenstva naďalej?

Bol som trochu v obave, keď sa končil Svätý rok milosrdenstva, že ako to bude ďalej. Stále sa totiž objavovali nové stránky pre našu službu a sám seba som sa pýtal, či zrazu tomu bude koniec. Ale tak, ako nemôžeme obmedziť Božie milosrdenstvo svojimi zásahmi a ľudia ho budú stále potrebovať, lebo stále sme slabí a hrešíme, tak bude potrebná aj služba misionára milosrdenstva. A pápež to na základe skúmania a svedectiev pochopil.

Očakávate, že pápež ponechá misionárov milosrdenstva natrvalo? Naznačil niečo pri stretnutí?

Nie, uvidíme. Pápež povedal, že je to do času, ktorý on uzná za vhodný. Nebude to navždy. V Ríme som pochopil, že máme dnes v cirkvi prorockú úlohu. Kardinál Fisichela vo svojej prednáške povedal, že ako v prvotnej cirkvi udúšali prorokov milosrdenstva tvrdé prúdy heretikov, ako boli Montana či Pelagius, tak aj dnes potrebujeme proti niektorým tvrdým prúdom prorokov milosrdenstva.

V knihe rozhovorov Spovedal som Slovensko ste povedali, že mnohí ľudia stále nevedia, že majú medzi sebou misionárov milosrdenstva. Je to stále tak?

Prečítajte si aj
Michal Zamkovský: Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť Zdieľať

Myslím, že postupne sa táto služba dostáva viac a viac do povedomia. Biskupi o tom informovali kňazov i veriacich cez obežníky. Sami o tom hovoríme na ľudových misiách a pri rôznych obnovách. Veľa dobrej práce urobili médiá. Pápežská rada pre novú evanjelizáciu v Ríme teraz vydala knihu, kde je adresár všetkých misionárov milosrdenstva sveta. Tieto adresáre zašle všetkým biskupským úradom.

V tejto špecifickej službe ste už viac ako dva roky. Čo pre vás znamená táto skúsenosť?

Ako to zaznelo aj vo svedectvách misionárov v Ríme, táto služba predovšetkým zasiahla naše srdce. Je pravda, že Boh dáva svoju milosť pre splnenie úlohy, ku ktorej nás pozýva. Nielen čítaním a uvažovaním o veľkom Božom milosrdenstve, ale hlavne cez službu spovedania sa Boh dotýka môjho srdca.

Uvedomujem si, ako sme všetci krehkí a náchylní padnúť, ale je tu veľká láska nášho Otca v nebi. On nečaká nečinne, kým sa k nemu vrátime, ale čaká, volá, a keď v diaľke zbadá svoje dieťa, vybehne mu naproti a vyobjíma ho. To sa veľmi dotýka môjho srdca, lebo ja sám mám Otca často sprítomňovať hriešnikom.

Nech sa teda nikto nebojí, aj keď si je vedomý veľkej hriešnosti. Boh Otec nechce trestať, nechce súdiť, On čaká a chce odpustiť a objať.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo