František a Benedikt XVI. sa ukázali spolu na verejnosti. Emeritný pápež sa cíti dobre

Pri príležitosti odhalenia sochy sv. Michala, archanjela vo Vatikánskych záhradách sa na verejnosti znovu ukázal Benedikt XVI. Opäť po boku svojho nástupcu.

V piatok bola v záhradách Mestského štátu Vatikán odhalená päť metrov vysoká bronzová socha archanjela Michala. Vytvoril ju taliansky umelec Giuseppe Antonio Lomuscio, ktorý vyhral medzinárodnú súťaž zorganizovanú Governatorátom Mestského štátu Vatikán. Iniciatívu naplánoval a schválil ešte Benedikt XVI., ktorý sa slávnosti osobne zúčastnil.


Pápež František pri tejto príležitosti zasvätil Vatikán archanjelovi Michalovi, ako aj sv. Jozefovi, na sviatok ktorého sa 19. marca uskutočnila inauguračná omša jeho pontifikátu. Vo svojom príhovore povedal, že význam slávnosti zapadá do aktuálneho Roku viery. "Michal bojuje za obnovu Božej spravodlivosti, obhajuje Boží ľud pred jeho nepriateľmi, a predovšetkým pred diablom. (...) Táto socha nám pripomína, že zlo je prekonané, žalobca bol odhalený, jeho hlava rozdrvená, lebo spása bola dosiahnutá raz navždy skrze Kristovu krv. (...) Na našej ceste a v životných skúškach nie sme sami, sme sprevádzaní a podporovaní Božími anjelmi, ktorí nám ponúkajú, povedal by som, svoje krídla, aby nám pomohli prekonať toľko nebezpečenstiev..."

Emeritný rímsky biskup vlastný prejav nepredniesol. Podľa Gianniho Valenteho z portálu Vatican Insider rozdávané úsmevy svedčili o jeho dobrej kondícii. Správu o zdraví Josepha Ratzingera nedávno priniesol aj nemecký psychiater, teológ, spisovateľ a poradca troch vatikánskych inštitúcií Manfred Lütz, ktorý ho osobne navštívil začiatkom júna. Pre Vatikánsky rozhlas uviedol, že stretnutie s ním "bolo veľmi dôverné a veselé. Benedikt XVI. vyzeral tak, ako ho poznám odjakživa, bol celkom duchaprítomný. (...) Reagoval pohotovo - keď som napríklad niečo v rozhovore zopakoval, povedal mi: "To ste mi už ale hovorili". Je stále vtipný, čo vždy patrilo k jeho povahe." Podľa Lütza emeritný pápež dodal, že Františkova teológia sa zhoduje s jeho vlastnou.

Dnešná udalosť vo Vatikánskych záhradách sa uskutočnila v deň, kedy bola zverejnená prvá Františkova encyklika s názvom Lumen fidei. Podpísal ju 29. júna, na sviatok apoštolov Petra a Pavla, teda v ten istý deň, kedy svoju poslednú encykliku Caritas in veritate v roku 2009 podpísal Benedikt XVI. Novú encykliku pápež nedávno označil za "dielo štyroch rúk", keďže pri jej príprave čerpal z podkladov emeritného pontifika.

Súčasný a emeritný rímsky biskup sa na verejnosti spolu ukázali už tretíkrát. Prvýkrát sa osobne stretli v rezidencii Castel Gandolfo, krátko po Františkovom zvolení, bez účasti širšej verejnosti. Druhé stretnutie sa odohralo po prílete Benedikta XVI. do Vatikánu, kde prebýva v bývalom kláštore Mater Ecclesiae.

Marián Sekerák

Foto: facebook.com/DonGuidoMarini

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo