Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
23. apríl 2018

3 knihy, ktoré vám pomôžu žiť šťastné manželstvo

Priznám sa, že nevyhľadávam knihy s tematikou medziľudských vzťahov, o dobrých radách pre partnerov ako vylepšiť manželský život,  či napraviť vzťahy v rodine.  Ak som aj pár takýchto kníh  začala čítať, nedočítala som ich. Zdali sa mi príliš teoretické a ich „vzorec“ vôbec nepasoval na môj rodinný a manželský život.  
3 knihy, ktoré vám pomôžu žiť šťastné manželstvo

Jedinou výnimkou bola kniha Päť  jazykov lásky od Garyho Chapmana, ktorú som doslova hltala. Opakovane som pomaly čítala niektoré vety, aby som si bola istá, že som ich správne pochopila a vryli sa mi hlboko do pamäte. Spomínaný fiktívny vzorec tejto knihy zapadol presne do rovnice môjho života. A výsledok? Našla som svoj jazyk lásky, o ktorom som dovtedy ani netušila, že existuje.  A čo je ešte dôležitejšie, objavila som aj manželov a to prinieslo uspokojenie do môjho života a pochopenie mnohých jeho gest a spôsobov správania sa. Odkedy som si doslova naštudovala túto knihu,  náš vzťah nadobudol nové rozmery. Poučila som sa z chýb manželov, ktoré Gary Chapman opisuje v knihe.  S vedomím a poznaním, že nie sme rovnakí, ale máme odlišné spôsoby vnímania a prejavovania lásky, sa teraz nad situáciami, ktoré ma rozčuľovali a hnevali len pousmejem a poviem si: „no toto nie je jeho jazyk lásky“.  A život je krajší! Lebo už viem, že nemusím manželovi diktovať a usmerňovať ho, ako si ja predstavujem a  chcem, aby mi dal najavo, že ma ľúbi.  Nechávam ho prejaviť sa jeho vlastným, jemu prirodzeným jazykom lásky. A v tej spontánnosti cítiť úprimnú, nie vyžiadanú lásku.

Bojíte sa, že keď si lásku nevynútite alebo bozk nevypýtate, nič nedostanete? Vzhľadom na povahu niektorých mužov sú obavy celkom opodstatnené. No skúste sa zamerať na objavenie partnerovho jazyka lásky. Ak chcete prijímať, musíte najskôr dávať. Môj manžel túto knihu nečítal (žiaľ nie je to western ani cestopis), hoci som mu ju všemožne predkladala a odporúčala. O to intenzívnejšie som sa snažila prejavovať mu pozornosť tak ako to má rád. Samozrejme, nezabudla som pri tom „nevinne“ spomenúť čarovné slovné spojenie – jazyk lásky. Vypočítavosť? Ja by som to nazvala mini školenie. A bolo úspešné.

Odkedy kniha Garyho Chapmana ovplyvnila môj život, s nadšením ju odporúčam každému, kto je otvorený pre nové poznanie a tiež ju kupujem  ako darček pre novomanželov, aby sa hneď na začiatku spoločnej cesty mohli vydať tým správnym smerom.

Gary Chapman: Päť jazykov lásky

 

Množstvo pozitívnych ohlasov  na túto knihu nenechalo bez reakcie ani samotného autora. Správne vycítil, že ľuďom objavenie jazyka lásky reálne pomáha a do ich vzťahov vnáša vzájomné pochopenie, rešpekt a radosť. S týmto vedomím napísal sériu ďalších, doplňujúcich kníh, ako napr. Päť jazykov lásky pre muža, Päť jazykov lásky pre deti, Kľúč k piatim jazykom lásky, Päť jazykov lásky na každý deň.

 

Nedávno vyšla nová kniha, ktorá ma zaujala svojim názvom. Nebojte sa sexu alebo Miluj a rob, čo chceš. Kniha je napísaná formou  otázok novinára Sylwestra Szefera, na ktoré odpovedá kapucín a kňaz  Ksawery Knotz. Keby názov knihy pozostával len z prvej časti, pravdepodobne by som po nej nesiahla. Zaujal ma podnázov: Miluj a rob, čo chceš.  Podľa mňa dosť odvážne tvrdenie, ktoré viedlo k tomu, že hoci tento typ kníh nevyhľadávam, pustila som sa do čítania. Kniha ma dostala od prvej strany. Sylwester Szefer pri otázkach nezaprie svoj novinársky inštinkt a kladie kňazovi množstvo chúlostivých otázok ohľadom manželského i mimomanželského sexu, pornografie,  nevery, frigidity, antikoncepcie. V knihe však nejde len o „pikošky“ z tabuizovanej témy. Otec Knotz  jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom vnáša nový pohľad na sexuálny život kresťanských manželov. Snaží sa vštepiť do ich mysle poznanie, že sex a sexualita je dar od Boha a On nám dáva len veci, ktoré majú slúžiť  pre naše dobro a posvätenie. Vyzýva manželov, aby sa nebáli pustiť Boha do svojej spálne a užívali si sex v plnosti so všetkým, čo k nemu patrí.  Bez sexu niet manželstva. Manželstvo bez sexu je úplné nedorozumenie, nepochopenie jeho podstaty.

Vďaka objasneniu tejto delikátnej témy som pochopila  Augustínovo  vyjadrenie Miluj a rob, čo chceš. Cirkev nám nekladie zákazy a hranice v manželskom sexe. Jediná hranica v manželskom spolužití je vzájomná láska.

Ksawery Knotz:  Nebojte sa sexu

Inzercia

Obsah knihy Ksaweryho Knotza je radostnou správou pre manželov, ktorí žili v nesprávnej domnienke, že sviatostné manželstvo a intenzívny sexuálny život nejdú spolu ruka v ruke.  Vo svetle nových poznatkov ich život v manželstve môže byť radostnejší a nadobudnúť nový rozmer.

 

Sú však manželia, ktorí vedú spokojný, plnohodnotný manželský život, no túžia aj po vyšších cieľoch: dosiahnuť v manželstve nielen šťastie, ale aj svätosť. Gary Thomas v knihe Posvätné manželstvo vníma zväzok ako nevyčerpateľný zdroj duchovného rastu manželov a ako prostriedok na budovanie charakteru kresťana.

„Kniha Posvätné manželstvo naozaj vťahuje a pozýva manželov do nadprirodzeného svätého života,  v ktorom na prvom mieste je hľadanie Božieho kráľovstva. Odporúčam pre všetky páry, ktoré chcú ísť ešte ďalej vo svojom vzťahu a chcú hľadať Božiu vôľu pre svoje manželstvo.“

Gary Thomas:  Posvätné manželstvo

Veľa manželstiev napriek počiatočnej veľkej láske po niekoľkých rokoch stroskotá  a mnoho ľudí ani nenájde odvahu ho uzavrieť. Prečo je dnešná doba poznačená takou vysokou rozvodovosťou a nemanželským spolužitím? Lebo títo ľudia vo vzťahoch v prvom rade hľadajú svoje vlastné  uspokojenie a dobro. Nepozvali Boha do svojho manželstva a neurobili mu miesto v strede svojej rodiny. My však buďme rozumní a predvídaví.  Nechajme sa usmerniť a prijmime dobré rady, ktoré nám Pán rôznymi prostriedkami ponúka. Nech Boh navždy kraľuje a ostáva v našich srdciach, vzťahoch i v rodinách.

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Monika Bugáňová

Odporúčame

Knižný dar k prvému svätému prijímaniu

Knižný dar k prvému svätému prijímaniu

Akáto nádherná chvíľa, keď deti prichádzajú k prvému svätému prijímaniu. Kostol  prevoňaný vznešenou atmosférou,  deti s rozžiarenými  očami v krásnom slávnostnom šate a hrdí rodičia. Je to veľká vec prijať do svojho srdca Ježiša!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.