Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi cirkví

Predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v pondelok prijal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Naše stretnutie s premiérom bolo zdvorilostné,“ uviedol po prijatí bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský. Premiér podľa neho prezentoval svoju túžbu, že chce službu premiéra konať „tak, aby vytvoril štát, ktorý bude mať rozmer priateľského štátu“. Dodal, že ich zároveň premiér požiadal o spoluprácu v tejto oblasti.

S predsedom vlády hovorili o témach, kde by mohla byť cirkev svojím pôsobením účinná. Ide napríklad o oblasť práce s Rómami. Zároveň podľa jeho slov premiér ocenil, že „služba cirkvi je služba, ktorá podporuje základné hodnoty v spoločnosti. To sú hodnoty, z ktorých spoločnosť vychádza, ako je rodina alebo úcta k tým principiálnym zásadám slušného života, ktorý my vo viere nazývame desať Božích príkazov“.

Prítomná bola aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková a riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran. „Pani ministerka potvrdila, že chce nadviazať na prácu, ktorá bola už vykonaná v oblasti ministerstva kultúry. Predovšetkým spomínala, že prevzala všetky tie podklady, ktoré na ministerstve boli ohľadom možného budúceho zákona o finančnom príspevku štátu pre cirkvi,“ uviedol arcibiskup.

„Momentálne nie je témou dňa to, že by štát uvažoval nad tým, že by neposkytoval finančný príspevok pre cirkvi, lebo keby to nerobil, predovšetkým pre malé cirkvi by to malo likvidačné dôsledky,“ reagoval predseda KBS

To, že by malé cirkvi mohli mať problém, ak by ich štát neplatil, nepriamo potvrdil aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel. V tejto súvislosti pred médiami povedal, že vo všetkých štátoch EÚ funguje určitá miera financovania, nevidí dôvod, prečo by sa Slovensko malo odlišovať. Na Úrade vlády podľa jeho slov hovorili aj o platoch duchovných, venovali sa hodnotovým témam, ktoré spájajú všetky cirkvi aj štát.

Informoval, že takisto upriamil pozornosť na nárast extrémizmu a antisemitizmu v spoločnosti. O výrokoch predošlého premiéra Roberta Fica na adresu Georgea Sorosa nehovorili, potvrdil však, že po týchto výrokoch sa zosilnili antisemitské útoky, hlavne na sociálnych sieťach.

Okrem Zvolenského a Rintela sa na stretnutí s premiérom zúčastnil aj bratislavský eparcha Peter Rusnák, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví Miloš Klátik, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav a biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a podpredseda Ekumenickej rady cirkví László Fazekas. 

Foto – TK KBS/Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo