Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. apríl 2018

Bavorská vláda nariadila osadiť kresťanské kríže do všetkých štátnych budov

Vláda nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko rozhodla o povinnom osadení krížov nad vchody do všetkých štátnych budov na svojom území.

Bavorská vláda nariadila osadiť kresťanské kríže do všetkých štátnych budov

Podľa premiéra Markusa Södera (na fotografii TASR/AP) by kríže nemali byť vnímané ako náboženské symboly, ale ako "jasné vyjadrenie našej bavorskej identity a kresťanských hodnôt", uviedla v stredu stanica BBC.

Oponenti tohto rozhodnutia však tvrdia, že vládnuca Kresťanskosociálna únia (CSU), ktorá je sesterskou stranou CDU, sa takto na pozadí obáv z nárastu krajnej pravice snaží o "získanie bodov" pred októbrovými regionálnymi voľbami.

Kríže sú v Bavorsku povinné aj v štátnych školách a súdnych sieňach. Nariadenie, ktoré vstúpi do platnosti 1. júna, sa však nebude týkať magistrátov a budov spolkovej vlády v tejto prevažne rímskokatolíckej spolkovej krajine.

"Kríž je základným symbolom našej bavorskej identity a spôsobu života. Predstavuje základné hodnoty ako dobročinnosť, ľudská dôstojnosť a tolerancia," uviedol Söder vo vyhlásení. Zároveň odmietol tvrdenia, že toto nariadenie porušuje ústavné pravidlá týkajúce sa náboženskej neutrality a sám umiestnil kríž vo vestibule úradu bavorského kancelára.

Rozhodnutie inštalovať kríže len vo vchodoch budov a nie v samotných miestnostiach na úradoch môže byť snahou vyhnúť sa sporom, ktoré vyvolalo nariadenie umiestniť tieto náboženské symboly v školských triedach a súdnych sieňach.
 

Inzercia

Odporúčame

Do Košíc prinesú relikvie svätej Rity

Do Košíc prinesú relikvie svätej Rity

Kostol svätej Rity, ktorý postavili pri Kláštore svätého Augustína v Košiciach, posvätia začiatkom mája. Udalosti bude predchádzať prinesenie relikvie svätej Rity z Talianska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.