Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. apríl 2018

Alfie Evans zomrel (aktualizované)

Rodičia chlapca so závažnou neurologickou chorobou sa v posledných dňoch pokúšali získať súhlas, aby ho mohli preniesť domov, súd im to však neumožnil.
Alfie Evans zomrel (aktualizované)

Foto – Profimedia.sk

Alfie Evans zomrel okolo pol štvrtej ráno v liverpoolskej nemocnici.

Rodičia chlapca so závažnou neurologickou chorobou sa v posledných dňoch pokúšali získať súhlas, aby ho mohli preniesť domov, súd im to však neumožnil. Chlapec bol v pondelok odpojený od prístrojov.

„Môj gladiátor zložil štít a dostal krídla,“ napísal ráno jeho otec.

Lekári z liverpoolskej nemocnice napriek nesúhlasu rodičov odpojili v pondelok večer Alfieho od prístrojov. Hoci čakali, že do pár minút zomrie, chlapec začal samostatne dýchať a po niekoľkých hodinách mu poskytli kyslík a hydratáciu. 

Takmer dvojročný Alfie trpel od svojich piatich mesiacov neznámou neurologickou chorobou, ktorú lekári nevedia liečiť a ktorá mu postupne znefunkčnila viac ako dve tretiny mozgu.

Britský odvolací súd zamietol odvolanie rodičov smrteľne chorého chlapca Alfieho Evansa proti rozhodnutiu súdu o zákaze jeho prepravy na liečbu do Talianska. Rodičia chceli syna hospitalizovať vo vatikánskej nemocnici Bambino Gesù, ktorá ho bola ochotná prijať a poskytnúť mu starostlivosť. 

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu udelili v pondelok talianske úrady občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. Šéfka nemocnice Bambino Gesù Mariella Enocová dokonca odcestovala do Liverpoolu, aby sa osobne pokúsila ovplyvniť situáciu v prospech rodičov.

Pápež František: Som smrťou Alfieho hlboko pohnutý

Úmrtie 23-mesačného britského chlapca Alfieho Evansa vyvolalo emotívne reakcie, dokonca aj mimo Británie.

Pápež František, ktorý verejne podporoval rodičov, na Twitteri vyjadril sústrasť rodine. „Som smrťou Alfieho hlboko pohnutý. Dnes sa modlím predovšetkým za jeho rodičov, keďže Boh, náš Otec, ho berie do svojej láskavej náruče,“ napísal pápež.

Inzercia

Prípad smrteľne chorého Alfieho vyvolal debatu o etike v medicíne a pozornosť predovšetkým v katolíckych krajinách, napísala tlačová agentúra AP.

Taliansky minister zahraničných vecí Angelino Alfano uviedol v sobotu na Twitteri: „Zbohom, malý Alfie. Milovali sme ťa.“ Popredný taliansky pravicový politik Luca Zaia, guvernér regiónu Benátsko, po úmrtí Alfieho nekompromisne vyhlásil, že „takzvaný civilizovaný svet poskytol najnovší dôkaz o nesmiernej necivilizovanosti“.

Predstavitelia prevažne katolíckeho Poľska a Talianska kritizovali rozhodnutia britských súdov a britskej štátnej zdravotnej služby National Health Service (NHS) v tomto prípade.

Emócie týkajúce sa Alfieho boli vybičované, pričom podporovatelia jeho ďalšej liečby pravidelne podnikali protesty pred liverpoolskou Detskou nemocnicou Aldera Heya a neraz sa pokúsili vtrhnúť do jej vchodu. V sobotu už títo zástancovia kládli kvety pred budovou zdravotného zariadenia. To však požiadalo ľudí, aby kvetinové a iné dary nechávali vo vedľajšom parku, aby sa zaručilo, že práca nemocnice nebude narušená.

Detská nemocnica Aldera Heya vydala aj vyhlásenie, v ktorom vyjadrila „Alfieho rodine úprimnú sústrasť“ nad jeho skonom. A dodala: „Bola to pre nich zničujúca cesta a my prosíme o rešpektovanie ich súkromia, ako aj súkromia nemocničného personálu.“

Na základe britského zákona sú súdy požiadané, aby rozhodli v prípadoch, keď sa rodičia a lekári nedokážu zhodnúť na liečbe dieťaťa. V takýchto prípadoch majú práva dieťaťa prednosť pred právom rodičov rozhodnúť, čo je pre ich potomka najlepšie.

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.