Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. máj 2018

Krvavý apríl. Za posledný mesiac zavraždili sedem kňazov

V Mexiku boli za jeden jediný týždeň zavraždení traja kňazi.
Krvavý apríl. Za posledný mesiac zavraždili sedem kňazov

Otec Reyes pôsobil na pútnickom mieste Guadalupe, zomrel na následky únosu. Foto: Flickr.com/Geraint Rowland

Vo svete silno tečie krv kňazov. Len za posledný mesiac boli zavraždení minimálne siedmi kňazi, od začiatku roka je počet obetí až 16. 

Najhoršie je na tom zrejme Mexiko, kde boli za jeden jediný týždeň zavraždení traja duchovní. 

Naposledy sa stal obeťou 83-ročný otec Moises Fabila Reyes, ktorý pôsobil na pútnickom mieste Guadalupe. Začiatkom apríla ho uniesli počas dovolenky, podľa všetkého zomrel na infarkt ako dôsledok podmienok, v ktorých ho zadržiavali.  

Ako ďalej informuje Catholic Herald, niekoľko dní predtým boli zavraždení v Mexiku ďalší dvaja kňazi. 

Juan Miguel Contreras bol kňazom len dva roky. V kostole na predmestí mesta Guadalajara 20. apríla po omši spovedal, keď do sakristie vtrhli dvaja neznámi páchatelia, na kňaza vystrelili a ušli na aute. 

Generálneho vikára diecézy Cautitlan Izalli pri Mexico City Rubéna Alcántaru smrteľne bodli o deň neskôr. 

„Tieto žalostné udalosti nás všetkých pozývajú k hlbšej a skutočnej konverzii. Je čas pozrieť sa úprimne na našu kultúru a spoločnosť a opýtať sa seba samých, prečo sme stratili úctu k životu a posvätnu,“ vyjadril sa arcibiskup Guadalajary a kardinál José Francisco Robles Ortega. 

Tohtoročná bilancia vrážd kňazov v Mexiku predstavuje päť obetí. Celkovo od decembra 2012, keď sa stal prezidentom Enrique Pena Nieto, bolo v krajine zavraždených 24 kňazov. 

Podľa niektorých pozorovateľov je momentálne Mexiko, jedna z najkatolíckejších krajín sveta, nebezpečnejšia pre kňazov a zasvätených než štáty ako Sýria či Irak, kde sú kresťania otvorene prenasledovaní. 

Vraždenie duchovných v Mexiku pripisujú analytici k celkovej situácii v krajine, ktorá je zmietaná vyčíňaním drogových kartelov. 

„Korupcia a neefektívnosť úradov v krajine spôsobili nezastaviteľný nástup násilia a kriminality v Mexiku,“ hovorí pre denník USA Today kňaz Sergio Omar Sotelo Aguilar, riaditeľ Katolíckeho multimediálneho centra v Mexiku. 

Hoci existuje viacero teórií, prečo sú kňazi v Mexiku terčom brutality, Omar Sotelo Aguilar sa prikláňa k variantu, ktorý súvisí s kartelmi. 

„Na základe nášho vyšetrovania vieme skonštatovať, že v 80 percentách prípadov bol prítomný organizovaný zločin, pričom vydieraním, únosmi a vraždami sa snažia páchatelia demonštrovať silu,“ dodal Omar Sotelo Aguilar. 

Filipíny aj Nigéria

V apríli umierali kňazi aj na iných kontinentoch. Naposledy uplynulú nedeľu a tiež v katolíckej krajine. 

Inzercia

Kňaza Marka Venturu, ktorý vystupoval proti banskej ťažbe, zastrelili na severe Filipín po tom, ako odslúžil omšu. Na 37-ročného katolíckeho kňaza vystrelili dvakrát, keď po omši v telocvični dával požehnanie deťom a rozprával sa s členmi speváckeho zboru.

Podľa šéfa miestnej polície na duchovného strieľal odzadu útočník s helmou na hlave, ktorý následne utiekol na motorke s ďalším podozrivým. Nikto ďalší zranenia neutrpel.

Ventura je pritom druhým kňazom, ktorého na Filipínach zavraždili za uplynulé štyri mesiace. Vlani v decembri zastrelili v neďalekej provincii Nueva Ecija 72-ročného kňaza po tom, ako pomohol zariadiť prepustenie politického väzňa.

Tretí aprílový týždeň sa odohral počas omše krvavý útok na kostol v nigérijskom zväzovom štáte Benue. Pri incidente zahynulo 15 ľudí vrátane dvoch kňazov. 

Začiatkom apríla sa stala tiež ohavná vražda aj v Demokratickej republike Kongo. Ako informuje Vatikánsky rozhlas, vrah chladnokrvne vstúpil do miestnosti, kde otec Etienne Nsengiunva spolu s ďalšími jedol nedeľný obed, a na mieste ho zastrelil.

Zlý vývoj

V afrických krajinách boli zavraždení tento rok aj ďalší dvaja kňazi, jeden v Malawi a druhý v Stredoafrickej republike. Za africkú obeť možno považovať aj otca Florenta Mbulanthie Tulanstshiediho, tiež z Demokratickej republiky Kongo, ktorého telo so známkami mučenia našli 2. marca.

Celkovo teda zomrelo tento rok vo svete už 16 kňazov. Koľko zomrelo tento rok vo svete kňazov

(k 1. máju 2018)

AMERIKA

Mexiko (5)
Germain Muñiz García
Iván Añorve Jaimes
Moises Fabila Reyes
Juan Miguel Contreras
Rubén Alcántara

Kolumbia (1)
Dagoberto Noguera 

Salvador (1)
Walter Osmir Vásquez Jiménez

ÁZIA

India (1)
Xavier Thelakkat

Filipíny (1)
Mark Ventura

AFRIKA

Nigéria (2)
Demokratická republika Kongo (2)
Malawi (1)
Stredoafrická republika (1)


EURÓPA

Nemecko (1)
Alain-Florent Gandoulou, kňaz z Demokratickej republiky Kongo slúžiaci konžskej komunite v Berlíne

(Zdroj: Postoj, radiovaticana.cz podľa Il Sismografo; ilustračné foto: Flickr.com)


Ak sa bude štatistika vyvíjať týmto tempom, tento rok bude jeden z najkrvavejších v modernej histórii. 

Veď za celý minulý rok bolo zavraždených 23 pastoračných pracovníkov Katolíckej cirkvi – z toho 13 kňazov, jeden rehoľný brat, jedna sestra a osem laikov. Ako uviedla vatikánska agentúra Fides, najviac obetí kňazov a cirkevných pracovníkov bolo v Mexiku a Nigérii.

V roku 2016 bola celková bilancia o čosi horšia, keď násilne zomrelo vo svete 28 pastoračných pracovníkov. Toto číslo však predstavuje najvyšší počet za posledných sedem rokov, a to nezahŕňa obete iných kresťanských denominácií. 

„Dramaticky vzrástol počet zavraždených rehoľníčok, ktorý sa oproti roku 2015 viac ako zdvojnásobil,“ upozornila vtedy agentúra Fides, ktorá zároveň uviedla, že najčastejšou príčinou usmrtení nebol islamský radikalizmus, ale únosy a lúpežné prepadnutia. Násilníci pritom neraz pochádzali priamo z komunít, ktorým obete pomáhali.

 

Odporúčame