Patriarcha Kirill odslúžil bohoslužbu v Tirane

Patriarcha Kirill, hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, odslúžil v nedeľu bohoslužbu v Tirane, hlavnom meste Albánska, kam pricestoval na svoju prvú návštevu. Informovala o tom v pondelok stanica Slobodná Európa.

"My pravoslávni kresťania žijúci v rozličných krajinách vyznávame rovnaké hodnoty a musíme ich dodržiavať," povedal Kirill pred stovkami veriacich, ktorí sa zhromaždili v tiranskej pravoslávnej katedrále.

Moslimovia tvoria väčšinu z trojmiliónového obyvateľstva Albánska, je tu však aj pravoslávna a katolícka komunita. Podľa sčítania ľudu z roku 2011 tvoria albánski pravoslávni približne sedem percent obyvateľstva.

Kirill vyzdvihol "odpor" albánskej cirkvi počas komunistického režimu. Viac než sto duchovných vrátane siedmich biskupov zomrelo vtedy vo väzení alebo bolo popravených. V rokoch 1945-85 v krajine zničili vyše 1 800 kostolov.

Arcibiskup Anastasios, ktorý je hlavou albánskej pravoslávnej cirkvi, uviedol, že "naša cirkev je známa duchom mierového spolunažívania medzi všetkými náboženskými komunitami, a návšteva patriarchu Kirilla je toho dôkazom".

Kirill sa mal v pondelok stretnúť aj s albánskym prezidentom Ilirom Metom a premiérom Edim Ramom, čím ukončí svoju trojdňovú návštevu tejto balkánskej krajiny. Kirill pricestoval do Tirany v sobotu.

Foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo