Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. 05. 2018, 16:35

Princ Charles sa v Aténach stretol s hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi

Nástupník britského trónu princ Charles sa vo štvrtok počas oficiálnej návštevy Grécka stretol v Aténach s hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi – arcibiskupom Hieronymom II.

Princ Charles sa v Aténach stretol s hlavou gréckej pravoslávnej cirkvi

Foto – TASR/AP


Nástupník britského trónu princ Charles (druhý zľava), jeho manželka Camilla (druhá sprava) a hlava gréckej pravoslávnej cirkvi – arcibiskup Hieronym II. (uprostred) pózujú počas stretnutia v Aténach 10. mája 2018. Foto – TASR/AP

Charles sa dlhodobo zaujíma o pravoslávne kresťanstvo. Súkromne navštevuje kláštory v Rumunsku a Grécku, kde vládol jeho prastarý otec a narodil sa jeho otec princ Philip, pripomína agentúra AP.

Charles, princ z Walesu, a jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu, absolvovali aj krátku prechádzku po centre Atén, kde sa porozprávali s miestnymi obyvateľmi a navštívili malý byzantský chrám. Charles neskôr zavítal na historickú grécku vojnovú loď George Averoff, ktorá v súčasnosti slúži ako plávajúce múzeum.

Kráľovský pár pricestoval na trojdňovú návštevu Grécka v stredu, pričom sa stretol s tamojším prezidentom i premiérom. Pár navštívi v piatok ostrov Kréta. Ide o súčasť päťdňovej cesty po Francúzsku a Grécku, ktorá sa koná po 45 rokoch bez vzájomných štátnych návštev medzi týmito dvoma krajinami, dopĺňa denník The Guardian.

„Grécko je viac než čokoľvek iné v mojej krvi. Už dlho ma fascinuje jeho staroveká kultúra a dejiny,“ povedal princ pre konzervatívny grécky denník Kathimerini.

Grécko je jednou z mála krajín a jediným členským štátom Európskej únie, ktorý dosiaľ oficiálne nenavštívila britská kráľovná Alžbeta II. Jej manžel – princ Philip, vojvoda z Edinburghu – sa narodil na gréckom ostrove Korfu, odkiaľ bol v roku 1923 po grécko-tureckej vojne nútený utiecť so svojím otcom princom Andrewom.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa ešte viac zhoršili v roku 1974, keď Gréci v referende odhlasovali zosadenie monarchie a kráľa Konštantína II. z rodu Glücksburgovcov.

Odporúčame