Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. máj 2018

František začal stretnutia s biskupmi z Čile o sexuálnych škandáloch

Niekoľko hodín pred schôdzkou čilskí biskupi pred novinármi vyhlásili, že sa dopustili závažných chýb.
František začal stretnutia s biskupmi z Čile o sexuálnych škandáloch

Pápež František (TASR/AP)

Pápež František začal v utorok sériu stretnutí s 34 čilskými biskupmi, ktorých povolal do Vatikánu, aby sa objasnil škandál súvisiaci s prípadmi pohlavného zneužívania detí v katolíckej cirkvi v Čile.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s tým, že na tri dni naplánované stretnutia – individuálne aj v skupinách – by mali viesť k očiste v hierarchii cirkvi v Čile. 

Niekoľko hodín pred schôdzkou čilskí biskupi pred novinármi vyhlásili, že sa dopustili „závažných chýb“. „Pociťujeme bolesť a hanbu,“ priznal pomocný biskup zo Santiaga Fernando Ramos.

Sexuálny škandál výrazne poškodil obraz cirkvi v kedysi tradične katolíckom Čile. Mal negatívny vplyv aj na pápežovu povesť, pretože v januári počas návštevy v Čile sa zastával biskupov obviňovaných z toho, že kryli sexuálny škandál. Pápež neskôr tento svoj postoj prehodnotil. Následne do Čile vyslal arcibiskupa Charlesa Sciclunu, aby sa stretol s obeťami zneužívania a ďalšími veriacimi. Scicluna pripravil 2 300-stranovú správu, ktorá bude teraz vo Vatikáne predmetom diskusií s čilskými biskupmi. 

Juan Ignacio González Errázuriz, biskup mesta San Bernardo, nevylúčil, že niektorí z biskupov zapletených do škandálu by mohli odstúpiť alebo byť odvolaní, ako mnohí Čiľania žiadajú. González však spresnil, že „to nezávisí od nás. Každý sa musí o tom rozhodnúť sám spolu s pápežom“. 

Prečítajte si aj
Pápež priznal, že pochybil pri posudzovaní sexuálnych škandálov Zdieľať

Jednou z kľúčových postáv krízy je Juan Barros, ktorého pápež v roku 2015 vymenoval za biskupa z Osorna aj napriek podozreniam a obvineniam, že kryl zneužívanie maloletých ich mentorom pátrom Fernandom Karadimom. Barros uviedol, že nevedel o žiadnom priestupku. 

Inzercia

S pápežom sa nedávno vo Vatikáne stretla aj trojica mužov – Juan Carlos Cruz, James Hamilton a José Andrés Murillo –, ktorí sa v minulosti stali obeťami sexuálneho zneužívania zo strany Karadimu. 

Karadimove obete sa na cirkevných činiteľov obrátili už v roku 2002, tí im ale neuverili. Vatikán začal prípad vyšetrovať až v roku 2010, keď sa obvinenia dostali na verejnosť. Vatikán následne Karadimovi zakázal činnosť.

V roku 2011 Vatikán uznal Karadimu za vinného zo sexuálneho a psychického zneužívania mladistvých. Niektoré z Karadimových obetí požadujú Barrosovo odvolanie, pretože podľa nich Karadimovo správanie videl a nezasiahol. Barros tieto obvinenia odmieta.

Dnes 87-ročný Karadima žije v domove dôchodcov v Čile a naďalej odmieta všetky obvinenia a podozrenie voči svojej osobe.

Vatikán na margo stretnutia s biskupmi z Čile vo svojom vyhlásení zo soboty uviedol, že pápež bude voči nim tvrdý. Vo vyhlásení sa hovorí o „zakrývaní a hrubom vynechaní obetí“. Uvádza sa v ňom tiež, že cieľom stretnutí vo Vatikáne bude aj snaha určiť „kolektívnu a individuálnu zodpovednosť za zničujúce rany“ spáchané na obetiach škandálu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame