Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. jún 2018

Kardinál s deťmi? Proti fake news musí bojovať aj Vatikán (Vatikánska sedma)

Májový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Kardinál s deťmi? Proti fake news musí bojovať aj Vatikán (Vatikánska sedma)

Foto - TASR/AP

Pápež František 20. mája oznámil, že na budúci mesiac vymenuje 14 nových kardinálov.

Ako je to už u súčasného pápeža zvykom, pred európskymi či severoamerickými prelátmi dostali prednosť biskupi z Latinskej Ameriky, Ázie či Afriky. Medzi nimi aj 81-ročný emeritný biskup bolívijskej diecézy Corocoro Toribio Ticona Porco.

Falošné obvinenie. Týždeň nato sa na ultrakonzervatívnom blogu Adelante la fe objavila informácia, že biskup Ticona viedol dvojitý život a v biskupskom sídle žil so svojou partnerkou a deťmi. Vzápätí o tom informoval aj ďalší, omnoho známejší ultrakonzervatívny blog Rorate caeli.

Samotný biskup bol na čosi také zrejme pripravený, keďže podobné informácie sa objavili aj pred niekoľkými rokmi. Už vtedy sa ale potvrdila ich nepravdivosť.

„Je mojou povinnosťou vyhlásiť a dôrazne objasniť, že obsah informácií nezodpovedá pravde,“ uviedol vo svojom stanovisku biskup Ticona, ktorý je pripravený brániť sa aj súdnou cestou. Zároveň dodal, že tieto útoky z nepriateľského prostredia nie sú nasmerované ani tak proti nemu ako proti osobe pápeža Františka.

Vatikán sa rozhodol na prípad oficiálne nereagovať. Aj keď podľa talianskeho denníka Il Messaggero nič nenechal na náhodu a klebety hĺbkovo preveril. „Ide o totálne fake news,“ citoval Vatican Insider zdroj z vatikánskeho prostredia.

Portál zároveň pripomenul, že podobné falošné informácie sa objavujú pri každom kardinálskom konzistóriu. Minulý rok bol napríklad kardinál Jean Zerbo z Mali obvinený, že je utajeným miliardárom.

František o fake news. Paradoxom je, že témou Svetového dňa spoločenských komunikačných prostriedkov, ktorý si Katolícka cirkev tento rok pripomínala 13. mája, boli práve fake news v kontraste so žurnalizmom pokoja.

„Tragédia dezinformácií spočíva v zdiskreditovaní druhého, v jeho predstavení ako nepriateľa, ba až jeho démonizácii, ktorá môže podnecovať konflikty,“ napísal pápež František vo svojom posolstve a dodal, že „fake news sa často stávajú vírusmi, lebo sa veľmi ľahko rozširujú, ale ťažko sa zastavujú“.

Evanjelici začali voliť nové vedenie

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) sa začal v máji zdĺhavý proces volieb nového vedenia.

Voľby biskupa Západného dištriktu. V poslednú májovú nedeľu sa v cirkevných zboroch Západného dištriktu začali voľby nového dištriktuálneho biskupa, ktoré budú pokračovať aj počas prvých dvoch júnových nedieľ. Konečné výsledky by mali byť známe 1. júla.

O pozíciu biskupa sa uchádza päť kandidátov – farár v Trenčíne, predseda dištriktuálneho súdu a predseda Združenia evanjelických duchovných Ján Bunčák, námestný farár v Pohronskom Ruskove Ján Čermák, farár v Bratislave-Dúbravke Ján Hroboň, farár v Kalnej nad Hronom Ján Jančo a farár v Banskej Bystrici-Radvani Michal Zajden.

Veriaci patriaci do Východného dištriktu zasa budú 17. júna a počas nasledujúcich dvoch nedieľ vyberať dištriktuálneho dozorcu. Jediným kandidátom je Ľubomír Pankuch.

Voľby generálneho biskupa a generálneho dozorcu. Hlavná pozornosť sa však upiera na voľby nového generálneho biskupa (zástupca duchovných) a generálneho dozorcu (zástupca laikov), ktoré sa začnú 17. júna a potrvajú aj počas nasledujúcich dvoch nedieľ. Výsledky by mali byť známe v polovici júla.

O pozíciu generálneho biskupa sa uchádzajú štyria kandidáti a kandidátky – farár v Nitre a konsenior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu Ivan Eľko, farárka v Modre-Kráľovej a seniorka Bratislavského seniorátu Sidónia Horňanová, farárka v Liptovskom Ondreji a seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková a farár v Žiline a senior Turčianskeho seniorátu Marián Kaňuch.

Ak by za generálnu biskupku bola zvolená Horňanová alebo Hudáková, na čele ECAV by prvýkrát v histórii stála žena.

Jediným kandidátom na generálneho dozorcu je doterajší dozorca Východného dištriktu Ján Brozman.


Na fotografii z roku 2008 zľava generálny biskup ECAV Miloš Klátik, biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol a biskup Západného dištriktu Milan Krivda. Foto – TASR/František Iván

Klátikovi ľudia neuspeli. Zaujímavé je vedieť nielen to, kto kandiduje, ale aj to, kto kandidovať chcel, ale nemôže. Kandidátov na biskupov a dozorcov musí totiž najprv schváliť tzv. kandidačná porada.

O pozíciu generálneho biskupa sa chcel uchádzať aj končiaci biskup Západného dištriktu Milan Krivda a o pozíciu generálneho dozorcu Imrich Lukáč, ktorý túto funkciu zastával aj doteraz. Obaja patria medzi najbližších spolupracovníkov končiaceho generálneho biskupa Miloša Klátika. Ani jeden z nich kandidačnou poradou neprešiel.

„Voľby biskupov začínajú s nádejou na obnovu cirkvi,“ reagovali na toto rozhodnutie Reformačné listy vydávané Hnutím evanjelických laických pracovníkov, ktoré kritizuje Klátikovo vedenie.

Naopak, Evanjelický posol spod Tatier, ktorý majú pod palcom Klátikovi ľudia, vyšiel s čiernou titulnou stranou hlásajúcou „Deň, keď niekoľko vyvolených rozhodlo za vás“ a „Vybrali si Barabáša“.

Ako sme písali pred mesiacom, evanjelici začínajú voliť nové vedenie a bude to fakt husté. 

Zákaz interrupcií rozdelil aj kňazov a teológov

Kým o prvých dvoch témach z dnešného newslettera nenájdete v mainstreamových médiách takmer žiadnu zmienku, o zákaze interrupcií z dielne Kotlebovej ĽSNS sa hovorí každý deň.

Legislatívny návrh rozdelil nielen verejnosť, ale aj samotných kňazov a teológov. Jedni ho podporili osobnou účasťou počas parlamentnej rozpravy (spišský kňaz Marián Kuffa, redemptorista Miroslav Čajka), iní svojím listom.

Samotná Konferencia biskupov Slovenska (KBS) sa k návrhu nevyjadrila, urobila tak ale Rada KBS pre rodinu, ktorú vedie košický eparcha Milan Chautur.

Inzercia

Z protestantského prostredia výraznejšie zaznel len nesúhlasný postoj evanjelického teológa Ondreja Prostredníka.

No a zaujímavú polemiku medzi morálnym teológom Jánom Viglašom a výkonným sekretárom KBS Antonom Ziolkovským ste si mohli prečítať aj u nás na Postoji.

Jednou vetou

Slovensko navštívil filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle.

Pápež František vymenoval za prefekta Kongregácie pre kauzy svätých arcibiskupa Giovanniho Angela Becciu.

Na konci mája sa aj na Slovensku konalo podujatie Noc kostolov.

Čilskí biskupi predložili pápežovi kolektívnu rezignáciu po odhalení početných sexuálnych škandálov miestneho kléru.

Pri bombových útokoch na tri kresťanské kostoly v Indonézii zahynulo 11 ľudí.

Vatikán vydal nový dokument, ktorý sa venuje finančnej etike.

Slovenskí biskupi sa v Badíne stretli so zástupcami charizmatických hnutí pôsobiacich na Slovensku.

Bratská jednota baptistov v SR si zvolila nové vedenie, predsedom rady sa stal Benjamin Uhrin.

Pápež František sa stretol s prešovským pravoslávnym metropolitom Rastislavom.

Arménsky apoštolský katolikos Aram I. žiada od Turecka vrátenie cirkevných budov vyvlastnených na začiatku 20. storočia. 

Konferencia Cirkvi bratskej v SR (CB) mala rokovať o návrhu, aby do Rady CB mohli byť volení len muži, ale po proteste 150 žien bol návrh stiahnutý.

Foto mesiaca


Pápež František pózuje s kuchármi a kuchárkami z Toskánska po jednej z májových generálnych audiencií vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Lukáša Krivošíka s americkým misionárom slovensko-rumunského pôvodu Samom Rotmanom, ktorý konvertoval zo židovstva na kresťanstvo.

Pohľad Roberta Royala na nemecký spor o udeľovaní Eucharistie nekatolíkom.

Rozhovor Imricha Gazdu s filozofom Petrom Dvořákom, ktorý patrí medzi kritikov pontifikátu pápeža Františka.

Článok Pavla Rábaru o netradičnej knihe českého kňaza Štěpána Smolena.

Rozhovor Adama Takáča s populárnym kňazom, vedcom a spisovateľom Markom Váchom.

Filmová bodka

V polovici mája na filmovom festivale v Cannes uviedli dokumentárny film svetoznámeho nemeckého režiséra Wima Wendersa s názvom A Man of His Word (Muž, čo drží slovo).

Film, ktorý natočila produkčná spoločnosť Focus Features v koprodukcii s Vatican Media, je venovaný osobe pápeža Františka, ktorý sa prihovára priamo divákom a zamýšľa sa nad témami, ako sú ekológia, migrácia, konzumizmus či sociálna spravodlivosť.

„Nepôjde o hraný film ani o biografiu o pápežovi, ale skôr o film s ním,“ avizoval na začiatku natáčania režisér Wenders, ktorý sa preslávil najmä svojou legendárnou snímkou Nebo nad Berlínom.

Kedy a či vôbec sa film objaví aj v slovenských kinách, zatiaľ nie je známe.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame