Kardinál Zen: Za slobodné voľby v Hong Kongu som pripravený ísť do väzenia

Obyvatelia Hong Kongu požadujú, aby sa do roku 2017 v krajine uskutočnili slobodné a demokratické voľby. Medzi najhlasnejších podporovateľov zmien patrí 81-ročný kardinál Zen Ze-kiun.

Čínska vláda sľúbila Hong Kongu demokratické voľby už v roku 1997, keď im bývalú kolóniu vrátila Veľká Británia. Dnes je všetko inak. Povolenie Číny, aby sa na území významného obchodného centra uskutočnili slobodné voľby, je v nedohľadne. Diskusia o slobodných voľbách sa vystupňovala počas nedávneho výročia vrátenia Hong Kongu pod čínsku vlajku. Za demokraciu ulicami pochodovalo 430 000 obyvateľov.

Podľa portálu Vatican Insider čínskej vláde robí starosti najmä hnutie Occupy Central. Hnutie inšpirované Wall Street Protest Movement plánuje v júli 2014 protestmi a prejavmi občianskej neposlušnosti paralyzovať ázijské finančné centrum. Miestna vláda sa obáva, že nepokoje narušia hong-kongský imidž stability a obchodnej bezpečnosti.

Hong Kong je jednou z dvoch samostatných administratívnych oblastí Číny. Sedem miliónov obyvateľov využíva plnú názorovú a náboženskú slobodu. Provincia má aj nezávislý súdny systém. Miestna vláda na čele so šéfom a „delegovaným administrátorom“ je však volená obmedzeným množstvom voličov a podľa komplikovaných pravidiel. Kritické hlasy tvrdia, že pravidlá sú zámerne nastavené tak, aby privilegovali záujmy Pekingu. Opozícia a hnutie Occupy Central žiadajú, aby vláda stanovila jasný program, ktorý pri budúcich voľbách zabezpečí priamu a všeobecnú voľbu šéfa miestnej vlády.

Najvyšší vládny predstaviteľ Hong Kongu Chun-ying Leung dokonca varoval organizátorov Occupy Central, že skôr či neskôr ich hnutie prekročí hranice zákonov. Ak k tomu dôjde, vláda rázne zakročí. Emeritný biskup Hong Kongu kardinál Zen Ze-kiun v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že Leung by mal „pripraviť viac väzenských ciel, nie slzný plyn, pretože kto sa zúčastní na Occupy Central, bude spokojný, ak ho zatknú. Veď práve preto tam je“.

Katolícka cirkev protestné hnutie priamo nepodporuje. Jej výzvy, ktoré opakuje už desaťročia, však majú podobný charakter. Hong Kongská diecéza dokonca vyhlásila, že vo „výnimočných situáciách a do istej miery“ možno niekedy ospravedlniť občiansku neposlušnosť, ak sa prejavuje „pokojným a nenásilným spôsobom“. Miestna vláda v reakcii na toto vyhlásenie obvinila cirkev z neoprávneného zasahovania do politického života.

Podľa agentúry Reuters sa však kardinál Zen obáva infiltrovania agentov do davu manifestantov, ktorí zámerne vyprovokujú nepokoje a dajú vláde podnet zasiahnuť proti demonštrantom silou. „Mám strach, že sa to skončí násilím... A to im poskytne dôvod, aby všetkých zmietli,“ povedal 81-ročný kardinál.

Monika Marušicová

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo