Pápež František svätorečí Jána Pavla II. a Jána XXIII. 27. apríla 2014

Pápež František v pondelok rozhodol, že Ján Pavol II. a Ján XXIII. budú 27. apríla 2014 zapísaní medzi svätých. Stane sa tak na Druhú veľkonočnú nedeľu, kedy si cirkev pripomína Božie milosrdenstvo.

Ani budúca jar nebude v Ríme pokojná. Po tohtoročnom konkláve a zvolení pápeža Františka mesto opäť zaplavia milióny pútnikov.

Po tom, čo začiatkom júla František odsúhlasil svätorečenie svojich blahoslavených predchodcov, čakalo sa už len na stanovenie dátumu, kedy sa tak stane. Veľa naznačili jeho slová počas návratu z Rio de Janeiro. „Hovoril som s kardinálom Dziwiszom a on mi navrhoval dve možnosti: tohtoročnú slávnosť Krista Kráľa alebo Nedeľu Božieho milosrdenstva na budúci rok,“ povedal František počas rozhovoru s novinármi. Zároveň prezradil, že riadne verejné konzistórium – teda stretnutia pápeža s kardinálmi zdržiavajúcimi sa v Ríme – na ktorom sa rozhodne o termíne svätorečenia, bude 30. septembra. Do slávnosti Krista Kráľa na konci novembra by tak ostávalo málo času na prípravy. Pápež František nakoniec len potvrdil svoje pôvodné úvahy a kanonizačnú slávnosť stanovil na 27. apríla 2014.

Dátum nebol zvolený náhodou. V tento deň bude cirkev sláviť Druhú veľkonočnú nedeľu, ktorá nesie prívlastok Nedeľa Božieho milosrdenstva. Stalo sa tak práve z rozhodnutia Jána Pavla II., 30. apríla 2000, keď zároveň svätorečil rehoľnú sestru Faustinu Kowalsku označovanú za apoštolku Božieho milosrdenstva. Portál Vatican Insider pripomenul aj ďalšie významy tohto dňa. V predvečer Nedele Božieho milosrdenstva, 2. apríla 2005, Ján Pavol II. zomrel. Rovnako v Nedeľu Božieho milosrdenstva, 1. mája 2011, bol blahorečený Benediktom XVI. Milosrdenstvo je zároveň témou, ktorá sa pravidelne objavuje vo Františkových príhovoroch.

Zaujímavosťou je, že len dva dni pred kanonizačnou slávnosťou oslávi 75. narodeniny dlhoročný sekretár Jána Pavla II., krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz.

Ako možný termín svätorečenia Jána Pavla II. sa spomínal aj 20. október, ktorý ma tiež symbolický význam: bude končiť Rok viery vyhlásený Benediktom XVI., uplynie 35 rokov od nástupu Karola Wojtyłu na pápežský stolec a v tých dňoch sa slávi liturgická spomienka blahoslaveného Jána Pavla II.

Ján Pavol II. sa tak stane jedným z najrýchlejšie kanonizovaných svätcov. Od jeho smrti uplynie len deväť rokov. Rekord Antona Paduánskeho, ktorý bol svätorečený necelý rok po svojej smrti v roku 1231, však ostáva neprekonaný.

„Ján XXIII. je trochu postavou ,vidieckeho farára´, kňaza, ktorý miluje každého zo svojich veriacich... Pri Jánovi Pavlovi II. sa mi žiada povedať ,veľký misionár cirkvi´, bol misionárom, misionárom, človekom, ktorý predovšetkým prinášal evanjelium,“ charakterizoval budúcich svätých pápež František pri návrate z Rio de Janerio a dodal: „Verím, že slávnosť svätorečenia oboch naraz, sa stane posolstvom pre cirkev.“

Imrich Gazda 

Súvisiace články: 
Svätorečenie Jána Pavla II. je na spadnutie
Ján XXIII. a Ján Pavol II.: Neštandardné procesy svätorečenia

Foto: 2papisancti.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo