Pápeži František a Benedikt XVI. dobyli ľavicový denník La Repubblica

V talianskom ľavicovom denníku La Repubblica sú pápeži už ako doma. Po Františkovej a Benediktovej polemike s dvoma neveriacimi intelektuálmi v ňom vyšiel rozsiahly rozhovor s úradujúcim pápežom.

Pápež: Takto zmením cirkev. Pod týmto názvom vyšiel rozhovor zakladateľa denníka La Repubblica Eugenia Scalfara s pápežom Františkom. Viac ako trojstranový dialóg, ktorý prebehol koncom augusta počas Scalfariho návštevy vo Vatikáne, zverejnil denník v utorok. Po rozsiahlom rozhovore, ktorý pápež poskytol v auguste jezuitskému dvojtýždenníku Civiltà Cattolica, ide v krátkom čase o druhé Františkove podrobné interview.

Takmer 90-ročný Scalfari sa v poslednom období stal „dvorným novinárom“ pápeža Františka. V júli a v auguste legenda talianskej žurnalistiky publikovala dva komentáre, v ktorých položil rečnícke otázky pápežovi. Ten nečakane zaslal odpovede, ktoré La Repubblica zverejnila 11. septembra.

Minulý týždeň Scalfari verejne diskutoval s kardinálom Gianfrancom Ravasim počas Nádvoria novinárov organizovaného Pápežskou radou pre kultúru.

Do nezvyčajného dialógu pápeža s predstaviteľmi sekulárnej spoločnosti sa zapojil aj Benedikt XVI. Listom reagoval na kritickú knihu Drahý pápež, píšem ti, ktorej autorom je taliansky matematik Piergiorgio Odifredi. Kľúčové pasáže listu minulý týždeň zverejnil opäť denník La Repubblica.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo