Pápež František v Assisi: Františkánsky pokoj nie je nasladlým sentimentom

Pápež František na sviatok svätého Františka Assiského navštívil Assisi. Stretol sa s chudobnými a hendikepovanými, diskutoval s mladými, vo svojich príhovoroch skritizoval nudné homílie a poradil matke tridsiatnika, ako oženiť syna.

František – v poradí 19. pápež, ktorý navštívil Assisi – strávil v meste svojho patróna intenzívnych dvanásť hodín. Hneď po príchode sa stretol s postihnutými a chorými deťmi na mieste, kde sa sv. František zriekol otcovho majetku a sňal zo seba šaty. „Ježišovo telo sú Ježišove rany prítomné v týchto osobách,“ povedal pápež v spontánnom príhovore.

Počas dňa František navštívil všetky miesta spojené so životom svätca – Porciunkulu, kostol sv. Damiána, pustovňu nad mestom a kryptu s Františkovými ostatkami, kde položil tri biele ruže.

Predpoludním na námestí slúžil slávnostnú omšu, počas ktorej zdôraznil: „Františkánsky pokoj nie je nasladlým sentimentom. Pekne vás prosím, takýto sv. František neexistuje!“ Potom nasledoval obed s 55 chudobnými.

Počas poobedného stretnutia s kňazmi a zasvätenými osobami poukázal na dôležitosť pastoračných rád. „Biskup nemôže viesť diecézu bez pastoračných rád, farár nemôže viesť farnosť bez pastoračnej rady,“ povedal František a zdôraznil význam kázní preniknutých Božím slovom: „Myslím na kňaza, ktorý ma úlohu kázať. Ako môže kázať, ak predtým neotvoril svoje srdce, nepočúval v tichu Božie slovo? Preč s tými nekonečnými, nudnými homíliami, z ktorých sa nedá ničomu vyrozumieť!“ V závere homílie sa pápež obrátil aj na manželské páry: „Novomanželom stále dávam túto radu: Hádajte sa, koľko chcete. Ak lietajú taniere, nech si lietajú. Ale nikdy neukončite deň bez zmierenia! Nikdy!“

Posledným bodom programu bolo stretnutie s mladými. Štyria z nich položili pápežovi svoje otázky. Pri jednej z odpovedí František prekvapil nezvyčajnou radou: „Koľkokrát som si vypočul matky, ktoré mi hovorili: ,Otče, mám tridsaťročného syna a on nie a nie sa oženiť: neviem, čo mám robiť. Má krásnu snúbenicu, ale je nerozhodný.´ - ,Ale pani, tak mu jednoducho prestaňte žehliť košele!´“

Podrobný priebeh Františkovej návštevy Assisi a všetky príhovory nájdete tu.

Imrich Gazda 

Foto: frantiskanstvi.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo