Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. jún 2018

Pápež prijal demisiu troch čilských biskupov. Je medzi nimi aj Juan Barros

Pápež František prijal v pondelok rezignáciu biskupa Juana Barrosa, ktorý bol v centre škandálu okolo pohlavného zneužívania duchovnými v čilskej katolíckej cirkvi.
Pápež prijal demisiu troch čilských biskupov. Je medzi nimi aj Juan Barros

Foto: Juan Barros (TASR/AP)

Vatikán zároveň oznámil, že pápež prijal aj rezignácie biskupa Gonzala Duarteho z čilského Valparaísa a biskupa Cristiana Cara z Puerta Monttu.

Z uvedenej trojice čilských biskupov len 61-ročný Barros ešte nedosiahol vek odchodu do dôchodku, ktorý je 75 rokov, pripomína agentúra AP.

František zároveň vymenoval dočasných predstavených každej z troch diecéz.

Juan Barros bol kňaz, ktorého pápež vymenoval za biskupa, čo sa stretlo v Čile s nespokojnosťou. Jedným z jeho blízkych spolupracovníkov bol Fernando Karadima – populárny kňaz, ktorého utajené zneužívanie maloletých šokovalo celú krajinu. 

Barros uviedol, že nevedel o žiadnom priestupku.

Pri bohoslužbách počas pápežovej januárovej návštevy Čile celebroval Barros omše spolu s ním, čo mnohí označili zo strany Františka ako provokáciu.

Keď sa novinári dožadovali pápežovho vyjadrenia k tejto téme, dočkali sa len stručnej, ale veľavravnej odpovede. „V deň, keď mi predložia dôkaz proti biskupovi Barrosovi, tak to uznám. Ale nateraz tu nie je žiadny dôkaz, len samé klebety,“ vyhlásil František, čím spustil spŕšku kritiky.

Inzercia

O pár dní pri spiatočnej ceste z Južnej Ameriky sa však za svoje slová ospravedlnil. „Musím sa ospravedlniť, pretože slovo ,dôkazy´ nebolo najlepšie a mohlo ublížiť obetiam zneužívania,“ priznal pápež. „Ak príde človek a dá mi usvedčujúci dôkaz, som prvý, ktorý ho vypočuje. Musíme byť spravodliví.“

K téme:
Keď zneužijú nielen telo, ale aj svedomie Zdieľať

Krátko po návrate do Ríma Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že pápež posiela do Čile biskupa Charlesa Sciclunu. Ten mal preveriť obvinenia zo sexuálneho zneužívania vrátane prípadu Juana Barrosa.

Scicluna, ktorý je vo vatikánskej Kongregácii pre náuku viery zodpovedný za najvážnejšie delikty, sa v priebehu niekoľkých dní stretol a diskutoval s viac ako šesťdesiatimi obeťami. Jeho výsledná správa, ktorú Františkovi doručil 20. marca, pozostávala z približne 2 300 strán.

„Po dôkladnom prečítaní správy môžem povedať, že zhromaždené svedectvá hovoria jasným spôsobom, bez prídavkov alebo prikrášľovania o zničených životoch,“ napísal v liste čilským biskupom pápež František. „Priznám sa, že mi to spôsobilo bolesť a hanbu.“

V máji ich pozval na stretnutie do Vatikánu. Pápežovi ponúkli svoju hromadnú rezignáciu. Napokon František prijal demisie troch z nich.

Odporúčame