Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. október 2013

VATIKÁNSKA SEDMA: Pápež presunul duchovné cvičenia mimo Vatikán

Ariccia-Roma-a25133433-text.jpg Prvé pôstne meditácie nového pontifikátu povedie „obyčajný kňaz“. Na žiadosť pápeža sa odohrajú mimo územia Vatikánu. Miestom konania tradičných pôstnych duchovných cvičení bude „Casa del Divin Maestro“, teda Dom božského Majstra v Alban...

Prvé pôstne meditácie nového pontifikátu povedie „obyčajný kňaz“. Na žiadosť pápeža sa odohrajú mimo územia Vatikánu.

Miestom konania tradičných pôstnych duchovných cvičení bude „Casa del Divin Maestro“, teda Dom božského Majstra v Albane neďaleko Ríma, ktorý spravuje kongregácia Paulínov. Na rozdiel od viacerých predchádzajúcich exercícií ich nepovedie kardinál či biskup, ale kňaz Rímskej diecézy, Angelo De Donatis. Konať sa budú počas prvého pôstneho týždňa budúceho roku, od nedele 9. marca do piatku 14. marca. Cieľom presunu lokality do priestorov mimo Apoštolského paláca a Vatikánu je potreba ticha a odlúčenosti od bežných pracovných miest za účelom lepšej duchovnej koncentrácie.

Tohtoročné pôstne duchovné cvičenia viedol pre Benedikta XVI. a Rímsku kúriu predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi. Ich témou bolo „Umenie modliť sa, umenie veriť“. Či budú tematicky vymedzené aj tie budúcoročné zatiaľ nie je známe. Historicky prvé exercície pre Rímsku kúriu sa konali v roku 1925 počas pontifikátu Pia XI., ktorý ich šírenie propagoval svojou encyklikou Mens nostra z roku 1929. V roku 1964 sa presunuli z adventu na začiatok predveľkonočného veľkého pôstu.

(Ne)prekvapivé biskupské menovanie

Zatiaľ čo presun lokality pôstnych exercícií je menším prekvapením, najnovšie biskupské menovanie možno vnímať skôr ako „nápravu nedávnych restov“. Španielsky kňaz Fernando Vérgez Alzaga, člen kongregácie Legionári Krista, ktorý bol 30. augusta vymenovaný do funkcie sekretára Governatorátu Mestského štátu Vatikán, bol povýšený do biskupskej hodnosti. Na tomto kroku by nebolo nič nezvyčajné, keby sa neodohral až vyše mesiaca po samotnom menovaní do funkcie. Popredný vatikanista Andrea Tornielli sa vtedy domnieval, že ne-vymenovanie Vérgeza Alzagu za biskupa znamená nový štýl menovacej politiky. V budúcnosti by podľa neho nemuselo dochádzať k automatickému udeľovaniu biskupskej hodnosti osobám, ktoré budú menované do administratívnych alebo finančných úradov Mestského štátu Vatikán a Svätej stolice. Situácia sa však zmenila a zo 68-ročného kňaza bude biskup s titulárnym sídlom vo Villamagna in Proconsulari.

Zdieľať

O dvoch listoch

Svoj spomínaný úmysel František oznámil prostredníctvom osobného listu, ktorý zaslal kardinálovi Giuseppe Bertellovi, predsedovi vatikánskeho governatorátu. V ňom vysvetľuje, že „zo špecifickej povahy Apoštolského stolca, ktorá plní duchovnú a pastoračnú misiu v prospech rímskej i univerzálnej cirkvi, vyplýva špeciálna zodpovednosť tých, ktorí sú s ňou spojení zamestnaneckými zväzkami a záväzkom svedomitej vernosti vo všetkých otázkach a povinnostiach, ktorými sú poverení za podmienok usilovnosti, profesionality a čestnosti“. Z tohto dôvodu je zodpovednosťou generálneho sekretára governatorátu, teda novovymenovaného biskupa Vérgeza Alzagu, „priamo podporovať ľudskú a kresťanskú formáciu zamestnancov a spolupracovníkov, koordinovať kňazov (...), ktorí sú už prítomní v rôznych oblastiach a napomáhať vhodné iniciatívy, zvlášť v spojení s pastoračnými programami univerzálnej cirkvi a v »Tempi Forti« liturgického roku“.

Andrea Tornielli upozorňuje, že pápež v liste cituje starší list Jána Pavla II. z novembra 1982. Ten bol adresovaný vtedajšiemu štátnemu sekretárovi Agostinovi Casarolimu a týkal sa zmyslu práce, ktorý vykonáva Apoštolský stolec.

Inzercia

Pápež František je autorom aj ďalšieho nedávneho listu, ktorý 15. októbra adresoval dnes už bývalému štátnemu sekretárovi Svätej stolice, kardinálovi Tarcisiovi Bertonemu. V rozlúčkovom texte hneď na začiatku svojmu „drahému bratovi“ pripomína, že „nastal čas odovzdať štafetu“ spomínaného úradu. Ďakuje mu najmä za jeho vernú službu po boku Benedikta XVI. i na začiatku jeho vlastného pontifikátu, odvolávajúc sa na príklad sv. Jána Bosca, zakladateľa rehole saleziánov, ktorej je kardinál Bertone členom. Napriek tomu, že vo funkcii „dvojky“ ho nahradil arcibiskup Pietro Parolin, Bertone naďalej ostáva komorníkom (kamerlengom) Apoštolskej komory. Ten ako jeden z dvoch čelných predstaviteľov Rímskej kúrie ostáva vo funkcii aj v prípade smrti alebo odstúpenia pápeža, ako sa to stalo koncom februára tohto roku.

Exkomunikácia heretického kňaza

K dôležitému rozhodnutiu došlo aj minulý mesiac, kedy bol laicizovaný austrálsky kňaz Greg Reynolds, za jeho skutky bola vyrieknutá aj automatická exkomunikácia. Reynolds je prvým prípadom exkomunikácie za Františkovho pontifikátu. Ako v liste napísal melbournský biskup Denis Harte, "rozhodnutie pápeža Františka prepustiť Reynoldsa z klerického stavu a vyhlásiť jeho automatickú exkomunikáciu bolo urobené z dôvodu jeho verejného učenia o svätení žien, ktoré je v protiklade k učeniu Cirkvi, a pre jeho verejné slávenie Eucharistie, hoci už nemal fakutly potrebné k verejnému kňazskému pôsobeniu."

Na konci augusta 2011 Reynolds odstúpil zo svojej funkcie farára v dvoch vidieckych farnostiach a arcibiskup Harte mu odobral kňazské fakulty (povolenia na kňazské účinkovanie). Reynolds následne v roku 2012 založil v Melbourne svoje nové spoločenstvo „Inclusive Catholics“ (Inkluzívni katolíci). Na úvodnej stránke upresňuje, že ide o niečo ako hnutie či komunitu, ako dôvod založenia uvádza: „V prvom rade to bolo moje rastúce presvedčenie, že inštitucionálna katolícka cirkev sa mýli vo svojom učení o svätení žien a homosexualite.“ Svoje tvrdenie podporil aj konaním v minulosti. Zúčastnil sa zhromaždenia v Melbourne, kde obhajoval manželstvá rovnakého pohlavia a celebroval pri hromadných svadbách homosexuálnych párov na schodoch parlamentu. Po vyrieknutí exkomunikácie vyjadril Reynolds prekvapenie, podľa neho "chcel iba to isté, čo pápež", a to "podnietiť reformu a potrebu po obnove v Cirkvi". Publicista a spisovateľ Tim Stanley to skomentoval slovami: "Reynolds podobne ako mnohí liberáli nepochopil Františkove slová. Štrukturálna reforma je nevyhnutná na odvrátenie budúcich hororov, ako boli škandály zneužívania detí, a obnova je niečo, po čom kresťania vždy túžia. Ale Reynolds odhodil katolícku doktrínu - niečo, čo František nikdy neurobí, pretože - napriek nalepším prianiam toľkých médií - je katolíkom. Rozhodnutie urobené pri Reynoldsovi to dokazuje."

Marián Sekerák

Ilustračné foto: casadivinmaestro.it

Odporúčame

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Počas nedeľnej bohoslužby spáchal samovražedný atentátnik útok na kostol Anglikánskej cirkvi v pakistanskom meste Pešávar. Pri bombovom útoku zomrelo 126 ľudí a viac ako 150 sa zranilo. Predseda Konferencie biskupov Pakistanu Joseph Coutts je presvedčený, že nepokoje živí nenávisť voči Západu. „Tr...

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Matka štyroch detí Floribeth Mora Dìaz z Kostariky bola uzdravená z mozgovej aneuryzmy v deň vyhlásenia Jána Pavla II. za blahoslaveného. Tento zázrak umožnil začať proces jeho svätorečenia. V jeden z prvých aprílových dní v roku 2011 sa 48-ročná Florobeth Mora Dìaz zobudila so silnými bolesťami ...