Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. 10. 2013, 10:24

VATIKÁNSKA SEDMA: Teológia oslobodenia rozdeľuje vplyvných prelátov

Cipriani1_2-text.jpg Peruánsky kardinál v rozhovore kritizoval prefekta Kongregácie pre náuku viery. Poradil mu, aby nebol naivný. „Nesúhlasím s jeho tvrdením o stranách vnútri cirkvi. Myslím si, že sa mýli. Prácou monsignora Müllera je obraňovať pravú náuku katolícke...

Peruánsky kardinál v rozhovore kritizoval prefekta Kongregácie pre náuku viery. Poradil mu, aby nebol naivný.

„Nesúhlasím s jeho tvrdením o stranách vnútri cirkvi. Myslím si, že sa mýli. Prácou monsignora Müllera je obraňovať pravú náuku katolíckej viery, preto by mal prestať byť naivný a byť opatrnejší. Hovorím to so všetkou pokorou.“ Také boli slová arcibiskupa peruánskej Limy, kardinála Juana Luisa Ciprianiho na adresu prefekta Kongregácie pre náuku viery Gerharda Ludwiga Müllera, ktorý bol pápežom pred časom potvrdený vo funkcii. Povedal ich v nedávnom rozhovore pre portál Religión Digital. Reagoval tým najmä na niektoré predchádzajúce Müllerove tvrdenia o stretnutí pápeža Františka s predstaviteľom teológie oslobodenia Gustavom Gutiérrezom a o tom, že je nevyhnutné zmieriť protichodné strany vnútri cirkvi so zachovaním plurality foriem zbožnosti a Božieho kultu. Kardinál Cipriani zároveň dodal, že nijako nespochybňuje Müllerove intelektuálne schopnosti a akademickú erudíciu.

Františkove kroky k zmiereniu

Ide o prvý závažný apel od vysoko postaveného kardinála, ktorý je zároveň sídelným arcibiskupom, na významného člena Rímskej kúrie, požívajúceho úctu dvoch pápežov (Benedikta XVI. jeho menovaním a Františka potvrdením vo funkcii). Ako pripomína vatikanista Andrea Tornielli, prefekt Müller je spoluautorom knihy „Na strane chudobných: Teológia oslobodenia, teológia cirkvi“, ktorá bola publikovaná v nemčine v roku 2004, pričom počas tohtoročného septembra vyšlo aj jej talianske vydanie („Dalla parte dei poveri. Teologia della liberazione, teologia della Chiesa“). Napísal ju spolu so spomínaným dominikánom Gustavom Gutiérrezom, poprednou osobnosťou teológie oslobodenia a autorom tohto pojmu, ktorý sa šíril najmä v krajinách Latinskej Ameriky od 70. rokov minulého storočia. Práve s ním sa 11. septembra na neoficiálnej úrovni stretol vo Vatikáne aj pápež František.

Na teológiu oslobodenia svojho času reagoval Pavol VI. prostredníctvom apoštolskej exhortácie Evangelii nuntiandi z roku 1975. V nej chcel predovšetkým zdôrazniť skutočnú hodnotu misie Ježiša Krista: „Kristus ako ohlasovateľ evanjelia predovšetkým ohlasoval kráľovstvo, pravda, kráľovstvo Božie, ktorému pripisoval takú dôležitosť, že popri ňom je všetko len to "ostatné", ktoré sa pridáva. Kráľovstvo Božie treba teda pokladať za niečo absolútneho a všetko ostatné sa musí naň zameriavať“.

Zdieľať

Dva osobitné a kritické dokumenty teológii oslobodenia venovala aj Kongregácia pre náuku viery, ktorú vtedy viedol kardinál Joseph Ratzinger. Išlo o inštrukcie Libertatis nuntius zo 6. augusta 1984 a Libertatis conscientia z 22. marca 1986.

Posuny na vatikánskych postoch

Práve vyššie spomínaný prefekt Müller, ktorý sa stal terčom kritiky kardinála Ciprianiho, bol nedávno prijatý na súkromnej audiencii u pápeža, a to spoločne s arcibiskupom Giampierom Gloderom, ktorý sa stal novým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie, ktorá pripravuje budúcich cirkevných diplomatov. Deň predtým Gloder prijal spolu s Jeanom-Marieom Speichom, novým apoštolským nunciom v Ghane, biskupskú konsekráciu v Bazilike sv. Petra, pričom hlavným svätiteľom bol František osobne. Na tejto pozícii Gloder nahradil arcibiskupa Beniamina Stellu, ktorý bol koncom septembra vymenovaný za nového prefekta Kongregácie pre klérus, vďaka čomu má isté svoje kardinálske menovanie v najbližšom konzistóriu. Na pozícii nahradil kardinála Maura Piacenzu, z ktorého sa stal nový veľký penitenciár Apoštolskej penitenciárie. Ako upozornil portál Vatican Insider, arcibiskup Gloder bol až doteraz autorom pápežovych prejavov. Počas samotného aktu konsekrácie, po udelení biskupského prsteňa, pontifik odsunul mikrofón a adresoval novému arcibiskupovi niekoľko slov (na videozázname pasáž od 1:11:03).

Iný významný arcibiskup, nový štátny sekretár Pietro Parolin, sa ešte vo Vatikáne nezdržiava, a to napriek tomu, že svoj úrad začal de iure vykonávať od 15. októbra. Dôvodom je zotavovanie sa z operácie, ktorú absolvoval v Padove. S cieľom rozptýliť špekulácie o jeho zdravotnom stave vydalo Tlačové stredisko Svätej stolice osobitné komuniké, v ktorom uviedlo, že operácia „prebehla úspešne“ a v piatok 25. 10. bol arcibiskup Parolin prepustený z nemocnice. Počas nasledujúcich dní sa bude liečiť vo Venete, aby bol následne schopný vykonávať všetky povinnosti a úlohy, ktorými bol poverený v súvislosti s novou pozíciou.

Marián Sekerák

Ilustračné foto: vaticaninsider.lastampa.it (kardinál Juan Luis Cipriani)

Odporúčame

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Počas nedeľnej bohoslužby spáchal samovražedný atentátnik útok na kostol Anglikánskej cirkvi v pakistanskom meste Pešávar. Pri bombovom útoku zomrelo 126 ľudí a viac ako 150 sa zranilo. Predseda Konferencie biskupov Pakistanu Joseph Coutts je presvedčený, že nepokoje živí nenávisť voči Západu. „Tr...

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Matka štyroch detí Floribeth Mora Dìaz z Kostariky bola uzdravená z mozgovej aneuryzmy v deň vyhlásenia Jána Pavla II. za blahoslaveného. Tento zázrak umožnil začať proces jeho svätorečenia. V jeden z prvých aprílových dní v roku 2011 sa 48-ročná Florobeth Mora Dìaz zobudila so silnými bolesťami ...