Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. 11. 2013, 11:14

VATIKÁNSKA SEDMA: Problémy v Nemecku, nové červené klobúky, Twitter a Forbes

Diözesanes_Zentrum_St._Nikolaus_2013-text.JPG Po odvolaní limburského biskupa z vedenia diecézy oznámil Vatikán menovanie nových kardinálov. Po problémoch v kauze „luxusného biskupa“ sa podarilo prekonať rekord pápežského twitterového konta. František bol zároveň ozna...

Po odvolaní limburského biskupa z vedenia diecézy oznámil Vatikán menovanie nových kardinálov. Po problémoch v kauze „luxusného biskupa“ sa podarilo prekonať rekord pápežského twitterového konta. František bol zároveň označený za 4. najvplyvnejšiu osobu planéty v tomto roku.

Po tom, čo sa v nemeckej diecéze Limburg odohrala „priateľská návšteva" kardinála Giovanniho Lajola, bol miestny biskup pozbavený svojho úradu. „Svätý otec bol priebežne informovaný o detailoch a objektívnosti situácie vzhľadom na situáciu v Limburskej diecéze. V tomto biskupstve nastala situácia, kvôli ktorej biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst nemôže v súčasnosti ďalej pokračovať vo svojej biskupskej službe“, píše sa v oficiálnom komuniké Svätej stolice, ktoré bolo zverejnené 23. októbra.

„Veľký utrácač“

Biskup, ktorý dostal prívlastok „luxusný“, resp. „veľký utrácač“, bol obvinený z predraženia stavby pastoračného centra, v ktorom sídli aj biskupský úrad, z plánovaných 5,5 milióna eur na 15 až 20 miliónov. V biskupstve prebieha v súčasnosti vyšetrovanie celej kauzy. Svätá stolica v tejto súvislosti oznámila, že biskup sa počas neho nebude zdržiavať na území svojej dnes už bývalej diecézy. Za jej generálneho vikára bol vymenovaný dekan Wolfgang Rosch, ktorý bude diecézu spravovať počas neprítomnosti biskupa, v rámci pôsobnosti a kompetencií, ktoré sú s týmto úradom spojené.

Dva dni pred pozbavením úradu sa biskup Tebartz-van Elst stretol vo Vatikáne s pápežom osobne. „Stretnutie dopadlo dobre“, tlmočil jeho jediné slová portál Vatican Insider. Ešte pred ním prijal František kolínskeho arcibiskupa, kardinála Joachima Meisnera. Svätá stolica vtedy zo stretnutí nevydala nijaké vyhlásenie.

Prídu noví kardináli

Na rozdiel od nemeckého preláta dôvod na radosť bude mať niekoľko jeho kolegov v biskupskom zbore. Poctení budú totiž kardinálskym titulom. Konzistórium, pri ktorom František vymenuje nových kardinálov, sa uskutoční na budúci rok na sviatok Katedry sv. Petra, teda 22. februára. Pápež o tomto svojom kroku informoval ešte začiatkom októbra poradný orgán 8 kardinálov i radu pre synodu. Pred samotným konzistóriom sa stretne „Rada 8“ a dva dni po ňom aj rada pre biskupskú synodu. Pätnásťčlenná rada kardinálov, ktorí skúmajú organizačné a ekonomické problémy Svätej stolice, sa takisto stretne vo februári, zrejme pred konzistóriom.

Hoci mená budúcich kardinálov ešte nie sú známe, svoje menovanie majú isté napríklad nový prefekt Kongregácie pre klérus Beniamino Stella, prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller alebo nový štátny sekretár Svätej stolice, arcibiskup Pietro Parolin. Aktuálne kardinálmi nie sú ani arcibiskupi takých „tradičných“ kardinálskych sídel, ako sú Turín (Cesare Nosiglia) a Benátky (Francesco Moraglia). Pre druhého z menovaných arcibiskupov však platí výnimka, pokiaľ ide o odievanie. Hoci nie je kardinálom, tak ako predchádzajúci benátski patriarchovia, aj Moraglia má privilégium nosiť červenú farbu chórového biskupského odevu a reverendu, hoci – podobne ako ostatní biskupi, ktorí nie sú kardinálmi – zdobí jeho biret (trojrohá čiapka) klasický „brmbolec“.

Je vplyvný, sledujú ho milióny

Nepriamoúmerne nešťastnému osudu nemeckého biskupa Tebartz-van Elsta slávi úspech pápežské twitterové konto. Krátko po deviatej hodine ráno 26. októbra František zverejnil tvít, v ktorom oznámil, že „ho sleduje“ už 10 miliónov ľudí po celom svete. „Ďakujem vám z celého srdca a prosím vás, aby ste sa aj naďalej za mňa modlili“, napísal pápež. Na svojom konte @Pontifex sa prihovára ľuďom v deviatich jazykoch, vrátane latinčiny, pričom najviac sú sledované posolstvá v anglickom a španielskom jazyku. Pápežská rada pre spoločenské komunikačné prostriedky odhaduje, že pápežské tvíty si prostredníctvom „re-tvítovania“ číta ďalších zhruba 60 miliónov osôb.

Spolu s rekordom na Twitteri dosiahla hlava katolíckej cirkvi aj iný úspech. Popredný časopis Forbes ju zaradil na 4. miesto v rebríčku 72 najvplyvnejších osôb planéty. Pápež sa umiestnil hneď za prezidentov Ruska, USA a Číny. Predbehol napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá skončila síce hneď za ním, no ako najvplyvnejšia žena na Zemi. Časopis vyhodnocuje vplyv svetových politikov, podnikateľov, finančníkov a filantropov po celom svete. Používa vlastné kritériá merania vplyvu, medzi ktoré okrem finančných zdrojov zaraďuje aj vplyv nad dostatočným počtom osôb, pôsobnosť (sféry vplyvu) a aktívne využívanie vplyvu.

Marián Sekerák

Ilustračné foto: wikimedia.org

Odporúčame

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Kresťania v Pakistane zažívajú teror

Počas nedeľnej bohoslužby spáchal samovražedný atentátnik útok na kostol Anglikánskej cirkvi v pakistanskom meste Pešávar. Pri bombovom útoku zomrelo 126 ľudí a viac ako 150 sa zranilo. Predseda Konferencie biskupov Pakistanu Joseph Coutts je presvedčený, že nepokoje živí nenávisť voči Západu. „Tr...

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Príbeh ženy uzdravenej na príhovor pápeža Jána Pavla II.

Matka štyroch detí Floribeth Mora Dìaz z Kostariky bola uzdravená z mozgovej aneuryzmy v deň vyhlásenia Jána Pavla II. za blahoslaveného. Tento zázrak umožnil začať proces jeho svätorečenia. V jeden z prvých aprílových dní v roku 2011 sa 48-ročná Florobeth Mora Dìaz zobudila so silnými bolesťami ...