Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Spoločnosť
07. júl 2018

Neznášanlivosť voči kresťanom, ktorú si nevšímame

Viedenské Observatórium pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe vydalo novú 74-stranovú správu, ktorá mapuje predchádzajúce dva roky.
Neznášanlivosť voči kresťanom, ktorú si nevšímame

Zničený štyri metre vysoký drevený kríž v bavorských horách pri meste Bad Tölz, snímka z 5. novembra 2017. Foto: polizei.bayern.de

Keď uvažujeme o prenasledovaní kresťanov v súčasnosti, väčšine z nás prídu na um miesta ako Čína, Blízky východ či štáty ako Severná Kórea, Venezuela a Kuba. Sekulárne médiá takéto situácie príležitostne zaznamenávajú, hoci nie úplne presne. Ak chceme byť o ťažkom osude veriacich v modernom svete dobre informovaní, väčšinou sa musíme spoľahnúť na katolícke či protestantské tlačoviny.

Existuje však aj iný rozmer hrozieb proti kresťanom, ktorý je takmer nepovšimnutý. Poznáme tlaky, ktorým sú v súčasnej Amerike vystavené cirkevné a náboženské organizácie – dokonca aj jednotliví veriaci ako kvetinári a pekári – keď sa stavajú na odpor pokusom štátnych alebo federálnych úradov o zavedenie nových sexuálnych mravov či pri vynucovaní pravidiel údajnej „hatespeech“ (nenávistnej reči) alebo predpojatosti veriacich.

Najvyšší súd dlho chránil náboženskú slobodu. A ak prezident Trump, čo je veľmi pravdepodobné, vymenuje ďalšieho sudcu (či dvoch?) vnímavého ho na ústavnú ochranu náboženstva, budeme môcť mať aspoň dlhodobé útočisko pred neustálym protikresťanským bubnovaním z univerzít, médií a Hollywoodu.

Pápež František hovorí o dvoch typoch protikresťanského prenasledovania. Prvý je zjavný a otvorený, ktorý vidíte na miestach ako Pakistan. Druhým je „uhladené prenasledovanie (...) prestrojené za kultúru, prestrojené za modernitu, prestrojené za pokrok“. Zdieľať

Uvedomujem si, že podobné problémy má aj Európa, kde vo všeobecnosti neexistuje ochrana porovnateľná k Prvému dodatku americkej ústavy či k súdnym odvolaniam. No až doteraz som nemal presnú predstavu o rozsahu týchto problémov (myslím, že nikto). Teraz však máme veľmi užitočný nástroj.

Viedenské Observatórium pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe vydalo 74-stranovú správu za predchádzajúce dva roky, ktorá naozaj otvára oči (môžete si ju prečítať tu). Nie je to kompilácia sťažností či precitlivených reakcií na konflikty v pluralitných spoločnostiach. Poskytuje obraz rozsiahleho problému, ktorého by si mal byť vedomý každý, kto sa zaujíma o slobodu vrátane náboženskej slobody.

Jednou z najpozoruhodnejších vecí na správe je starostlivosť, s akou ju vytvorili, počnúc od definovania pojmov: „Termín ‚intolerancia‘ sa vzťahuje na kultúrny alebo sociálny rozmer a v najhoršom prípade zahŕňa zločiny z nenávisti proti kresťanom; termín ‚diskriminácia‘ sa vzťahuje na právny rozmer a zahŕňa zásah do slobody prejavu, náboženstva, svedomia, združovania a zhromažďovania, rodičovských práv, zmluvnej slobody, úradného odstránenia kresťanských symbolov, zákony, ktoré majú negatívny dopad na kresťanov, a nerovný prístup k spravodlivosti.“

Už len prečítanie tejto pasáže stačí na počudovanie nad tým, že k takýmto veciam dochádza v súčasnej Európe. Observatórium cituje pápeža Františka, podľa ktorého existujú dva typy protikresťanského prenasledovania. Prvý je zjavný, ide o ten druh vecí, ktoré vidíte na miestach ako Pakistan, ktoré sú jasné, explicitné a nepopierateľné. Druhým je „uhladené prenasledovanie (...) prestrojené za kultúru, prestrojené za modernitu, prestrojené za pokrok“.

Obálka Správy viedenského Observatória pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe, ktorú organizácia vydala v tomto roku. Je voľne k dispozícii vo formáte .pdf.

Správa delí európske prenasledovanie do dvoch kategórií s hovorovými názvami: „Squeeze“ („Zovretie“) a „Smash“ („Úder“). Zovretie sa dnes javí ako medzinárodný fenomén, ako svedčí tento opis (svojej paralely má aj v Amerike): „Vo Francúzsku sankcionovali farmaceuta za to, že odmietol predať IUD, zariadenie na vyvolanie potratu. Švédskym pôrodným asistentkám, ktoré sa odmietli podieľať na potrate, zamietli odvolanie proti prepusteniu zo zamestnania a nariadili im uhradiť súdne trovy. Katolícke sanatórium v Belgicku bolo potrestané za to, že zamedzilo lekárom podať smrteľnú injekciu. Kresťanskému sanatóriu vo Švajčiarsku nariadili sprístupniť asistovanú samovraždu vo svojich priestoroch, inak riskuje stratu svojho charitatívneho postavenia.“

Už to je dosť zlé. No prípady „úderu“ sú ešte zlovestnejšie. Mnohé z nich zahŕňajú útoky moslimov na kňazov alebo ľudí nosiacich kríže či iné náboženské predmety. Ak získavate informácie len z mainstreamových médií, sotva ste vedeli, že dochádza k takým udalostiam, až kým vo Francúzsku v roku 2016 nedošlo k prípadu vraždy brata Jacquesa Hamela dvoma moslimskými extrémistami, ktorý už nešlo ignorovať.

Nejde však len o moslimov. Väčšina správy Observatória opisuje viac ako 500 prípadov intolerancie a diskriminácie spolu s linkami na články, ktoré vám umožnia pozrieť si, čo sa presne stalo.

Inzercia

„Švédskym pôrodným asistentkám, ktoré sa odmietli podieľať na potrate, zamietli odvolanie proti prepusteniu zo zamestnania a nariadili im uhradiť súdne trovy. Kresťanskému sanatóriu vo Švajčiarsku nariadili sprístupniť asistovanú samovraždu vo svojich priestoroch, inak riskuje stratu svojho charitatívneho postavenia.“ Zdieľať

Jedným zo znakov serióznosti tohto projektu je to, že Observatórium tieto prípady iba nezaznamenáva, ale dáva aj konkrétne návrhy, ktoré by mohli pomôcť rastúcemu trendu čeliť. Pre spoločnosti, v ktorých rastie prijateľnosť reflexívneho antikresťanstva, sú podľa môjho názoru kľúčové dva z nich: „Mienkotvorní lídri si musia uvedomovať svoju zodpovednosť za formovanie tolerantnej verejnej diskusie a mali by sa zdržať šírenia negatívnych stereotypov o kresťanoch alebo kresťanstve. Umelci by mali rešpektovať náboženské miesta a symboly a mali by pamätať na to, že objekt ich umeleckého diela môže byť pre veriacich najposvätnejšou vecou.“

Samozrejme, išlo by o veľký pokrok, hoci je veľmi nepravdepodobné, že by si kultúrni činitelia, ktorí pohŕdajú náboženstvom, vedeli takúto jednoduchú poctivosť vziať k srdcu. Verejné autority všetkých úrovní by však mali byť konfrontované s týmto zoznamom ich vlastných predpojatostí a neprávostí a mali by byť prinútené k tomu, aby na nich nezabudli.

V americkom prípade pekárne Masterpiece Cakeshop náš Najvyšší súd správne zaznamenal otvorenú nevraživosť vyjadrenú členmi Coloradskej komisie pre občianske práva proti pekárovi, ktorý nechcel upiecť špeciálnu tortu pre homosexuálnu svadbu. Podľa niektorých nešlo o veľkú výhru, pretože sa zdá, že súdy takto rozhodnú len vtedy, ak sa v prípade vyskytne dôkaz o otvorenej nevraživosti proti kresťanom.

Ide o dobré varovanie, hlavne ak bude k podobným prípadom nepochybne naďalej dochádzať. No naši európski priatelia správne upozornili svoje vlády, že umožňujú jemnú diskrimináciu aj otvorené zneužívanie antidiskriminačných zákonov, ktoré diskriminujú kresťanov.

Nebude to ľahký zápas. Ale čím viac si my všetci budeme všímať druhy zneužívania, ktoré zaznamenalo Observatórium, a rozprávať o nich, tým ťažšie ich budú protikresťanskí bigoti uskutočňovať.

Robert Royal
Autor je šéfredaktor The Catholic Thing a prezident Faith & Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) vo Washingtone, D. C. Jeho najnovšia kniha A Deeper Vision: The Catholic Intellectual Tradition in the Twentieth Century (Hlbší pohľad: Katolícka intelektuálna tradícia v dvadsiatom storočí) vyšla vo vydavateľstve Ignatius Press.

Pôvodný text: The Unobserved Anti-Christian Bias.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.