Levočská púť vyvrcholila omšou s kardinálom Müllerom

Levočská púť vyvrcholila omšou s kardinálom Müllerom

Celebrantom slávnostnej odpustovej omše na Mariánskej hore v Levoči bol kardinál Gerhard Ludwig Müller. Foto - TASR/Oliver Ondráš

Na Mariánskej hore v Levoči v nedeľu slávnostnou omšou vyvrcholila najstaršia východoslovenská púť.

Odpustovú omšu, ktorou vyvrcholil celotýždenný duchovný program, celebroval emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard Ludwig Müller. Zúčastnili sa na nej desiatky tisíc veriacich.

Kardinál v úvode poďakoval v slovenčine za pozvanie a označil ho za mimoriadnu poctu. "Keď hľadíme na Máriu, ako na matku viery a celého spoločenstva viery cirkvi synov a dcér božích v Kristovi, tak sa nám ukazuje niečo z kresťanských postojov a katolíckej zbožnosti," povedal kardinál vo svojej homílii. 

Prečítajte si aj
Rozhovor s kardinálom Gerhardom Ludwigom Müllerom Zdieľať

"Našou výrobnou značkou nie je pyšné vychvaľovanie rozumu, agresívna reklama vlastnej ideológie, odstraňovanie tých, ktorí zmýšľajú inač, nenávisť a štvanie až k zničeniu či falošné chlapské naparovanie sa. My sa nehanbíme za to, že naša zbožnosť nesie ženské a manželské črty," uviedol Müller.

"Nech pre nás, pre našu vlasť, pre Slovensko a pre celú cirkev začne nová jar, v ktorej nech dozrieva viera, nádej a láska. Nech kvitnú a prinesú bohaté plody," vyslovil v závere kázne.

Podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského počas víkendu prišlo na Mariánsku horu k Bazilike Navštívenia Panny Márie odhadom do 500-tisíc ľudí. Na Levočskú púť prichádzajú každoročne desaťtisíce veriacich z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Mnohí z nich absolvujú desiatky kilometrov aj na bicykloch, alebo do Levoče prídu pešo. Prítomná bola aj väčšia skupina pútnikov z Rumunska. Slávnosti sa zúčastnili aj premiér Peter Pellegrini a ďalší zástupcovia štátnej správy či samosprávy.

Celý odpustový týždeň sa na Mariánskej hore niesol v znamení modlitieb, mariánskej úcty, pokánia a zmierenia. Podľa Lapšanského počas neho zaznamenali enormný záujem veriacich nielen o sväté omše, ale aj o spoveď.

Najviac pútnikov prichádza do Levoče práve počas víkendu. Po otváracej sobotňajšej svätej omši nasledovala svätá liturgia východného obradu, koncert, mariánske meditácie či modlitby svätého ruženca. O polnoci sa uskutočnila pontifikálna svätá omša s eucharistickou poklonou s procesiou a pobožnosťou krížovej cesty.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia. Dosiaľ najväčšia púť z pohľadu návštevnosti sa konala za prítomnosti pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, keď Mariánsku horu navštívilo asi 650-tisíc pútnikov.

Foto - TASR/Oliver Ondráš

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo