Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
10. júl 2018

5 kníh, ktoré vám pomôžu vyhrať boj so strachom

Obor menom strach nám zvykne často skrížiť cestu a mnohokrát spôsobí to, že sa kvôli nemu úplne zastavíme či zídeme z cesty. So strachom sa naučíme kráčať ruka v ruke a pretĺkame sa životom. Nastal čas zbaviť sa tohto bremena a oslobodiť sa od neistoty, ktorá nás spútava a brzdí.
5 kníh, ktoré vám pomôžu vyhrať boj so strachom

Jedna vec je rozvážnosť, ktorá je cnosťou, iná vec je strach,“ povedal v jednom zo svojich príhovorov pápež František. Občas sa zbytočne strachujeme a prehnane obávame o to, čo bude, čo nastane, aká bude naša budúcnosť. Bojíme sa robiť rozhodnutia, pretože tie so sebou prinášajú aj ťarchu väčšej či menšej zodpovednosti.

So strachom náhle príde aj hanba. „Nemôžeš sa s tým nikomu zdôveriť. Vyzeralo by to hrozne, ponížil by si sa, prestali by ťa mať radi,“ našepkáva a naše problémy sa nabaľujú. Pred priateľmi začíname nosiť masky plné spokojnosti a umelých úsmevov a pred naším nebeským Otcom utekáme ako Adam v záhrade, ktorý sa bál svojej nahoty a tak sa radšej skryl.

Potrebujeme však vyložiť karty na stôl a dovoliť Pánu Bohu, aby prevzal opraty, vyviedol nás zo zajatia strachu a obáv do zasľúbenej zeme plnej dôvery a odovzdanosti Bohu. Dopomôcť nám k tomu môžu aj výnimočné knihy venujúce sa tematike duchovného boja, v ktorom je práve strach často tým najväčším nepriateľom.

 

Víťazstvo nad strachom

Dosť bolo manipulácie strachom! Autor knihy John Bevere je priamy a vecný. Aj preto je titul Víťazstvo nad strachom jednou z najlepších príručiek boja proti strachu. Pootvorí dvere do objavovania vlastnej autority, ktorú nám dáva samotný Kristus a pomáha prísť priamo na korene strachu v našich životoch.  Nastal čas povedať zbohom a vydať sa na cestu dôvery a viery.

 

Goliáš musí padnúť

Louie Giglio sa v knihe Goliáš musí padnúť venuje piatim obrom nášho vnútra, ktoré devastujú náš život a vysmievajú sa nám priamo do tváre ako to robil svojho času Goliáš pred izraelskou armádou. Autor poukazuje na to, že boj so strachom, hnevom, odmietnutím, pohodlnosťou či závislosťou je jednoduchý – pretože Goliáš jednoducho MUSÍ padnúť. Nie možno, nie asi, nie niekedy. Ježiš prišiel, aby nás vyslobodil. Neostávajme sedieť za mrežami zvierajúc v rukách kľúč od väzenia. Skvelá kniha plná Božích právd, ktorá nám pomôže postaviť sa na nohy.

 

Božia príručka ako zvíťaziť nad strachom

Inzercia

Pomerne útla, 101-stranová knižôčka je plná nádeje. Nesie so sebou jasné posolstvo – sme predurčení na to, aby sme zvíťazili v duchovnom boji. Krátkymi zamysleniami nás vedie na cestu uzdravenia zo strachu, ktorý nás spútava. Namiesto smútku prináša pravú radosť a učí dôverovať Bohu tak, aby sme sa už nezakolísali.

 

Proměň svůj strach

Populárny benediktínsky mních Anselm Grün napísal knihu, ktorá nám má vrátiť chuť do života. Učí nás premieňať náš strach a v titule rozoberá množstvo tém ako napr. strach z nového, strach zo vzťahov, strach z Boha, strach z budúcnosti a mnoho iných. V Svätom Písme podľa viacerých zdrojov nájdeme 365 povzbudení typu „neboj(te) sa“ či „nemaj(te) strach.“  Pán nám to pripomína neustále, stačí mu len začať veriť...

 

Za každú cenu - Čeliť svojim strachom

Dvojičky David a Jason Benhamovci sú multimilionármi, ktorí sa počas svojej cesty za úspechom museli naučiť zriekať svojich snov, postaviť sa tvárou v tvár strachu a postaviť svoje životy na úplnej odovzdanosti Bohu. Biblia sa stala ich každodenným chlebom a jej princípy aplikovali do každodenného života, vrátane toho obchodného. Počas svojej cesty pritom prešli veľkou školou pokory a naučili sa hľadieť a dbať na Boží cieľ.

 

Viac kresťanských kníh nájdete na zachej.sk.

Boje nikdy neboli jednoduché, zvlášť tie duchovné. Sväté Písmo je však plné dokonalých príkladov – od Jozueho, Gedeona cez Dávida až po samotného Krista – že keď vložíme svoju vieru do Božích rúk, máme vopred vyhrané, pretože už pred samotným bojom stojíme na víťaznej strane. Verím, že to okúsite aj vo vlastných životoch, ktorými budete kráčať bez strachu a v odhodlaní.

Dávid Lech

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.