Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. január 2014

Pápež obmedzil používanie titulu monsignor

Vzor osobného erbu kaplána Jeho Svätosti. František rázne stopol cirkevný karierizmus. Diecéznym kňazom pod 65 rokov odňal možnosť nadobudnúť čestný titul monsignor. Spomedzi troch doteraz používaných čestných titulov, ktorých nositelia boli titulovaní ako monsignori - pápežský prelát, apoštolský p...

Vzor osobného erbu kaplána Jeho Svätosti.

František rázne stopol cirkevný karierizmus. Diecéznym kňazom pod 65 rokov odňal možnosť nadobudnúť čestný titul monsignor.

Spomedzi troch doteraz používaných čestných titulov, ktorých nositelia boli titulovaní ako monsignori - pápežský prelát, apoštolský protonotár a kaplán Jeho Svätosti - ponechal pontifik v platnosti iba posledný. Zároveň zamedzil možnosť jeho nadobudnutia pre diecéznych kňazov mladších ako 65 rokov. Najnovšie pápežovo rozhodnutie nie je retroaktívne, teda nemá spätnú účinnosť. Všetci doterajší držitelia titulu monsignor ho tak môžu používať aj naďalej. Informoval o tom portál Vatican Insider.

Titul monsignor môže byť udelený iba hlavou cirkvi na návrh diecézneho biskupa. Biskupi takto neraz odmeňovali kňazov, ktorí im boli lojálni a mali zásluhy na budovaní a živote diecézy. Podľa Vatican Insider kardinál Bergoglio počas svojho pôsobenia na arcibiskupskom poste v Buenos Aires (1998 - 2013) ani raz nezaslal Svätej stolici žiadosť o vymenovanie kňaza za monsignora vo svojej arcidiecéze.

Významnú reformu používania týchto titulov vykonal ešte Pavol VI. apoštolským listom Pontificalis domus z roku 1968. Je pravdepodobné, že najnovší Františkov krok – redukcia troch titulov na jeden spojená s vekovým obmedzením – bude tiež upravená prostredníctvom formálneho právneho dokumentu.

Okrem biskupov patril medzi najvýznamnejších nositeľov titulu monsignor (v skratke Mons. alebo Msgr.) na Slovensku kňaz a politik Andrej Hlinka, ktorý bol od roku 1927 apoštolským protonotárom. Tento titul v súčasnosti nosí napríklad aj kňaz Nitrianskej diecézy Jozef Kráľ, kanonik Pápežskej baziliky Panny Márie Snežnej v Ríme a zároveň opát titulárneho Opátstva sv. Beňadika na Skalke.

Pápežskými prelátmi sú napríklad bývalý hovorca KBS Marián Gavenda, súdny vikár Košickej arcidiecézy Peter Holec, sídelný kanonik Nitrianskej kapituly Pavol Brzý, v Banskobystrickej diecéze odborník na filozofiu a sociálnu náuku cirkvi František Škoda, v Bratislavskej arcidiecéze Ján Formánek, penitenciár Katedrály sv. Martina. V roku 1978 sa pápežským prelátom stal dnes už emeritný prešovský gréckokatolícky biskup Ján Hirka. Väčšina slovenských monsignorov však v súčasnosti patrí do skupiny „kaplánov Jeho Svätosti“.

Marián Sekerák
Foto: wikipedia.org

Inzercia

Odporúčame

Kto sú favoriti na kardinálsky klobúk?

Kto sú favoriti na kardinálsky klobúk?

Koncom februára sa uskutoční prvé konzistórium, počas ktorého pápež František vymenuje nových kardinálov. Kto má najväčšie šance zaradiť sa do tohto elitného klubu? Je pravdepodobné, že tak ako v minulosti, budú mená čerstvých nositeľov kardinálskeho purpuru ohlásené ešte pred 22. februárom. Podľa ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.