Americký kardinál požiadal protestantskú pastorku, aby mu na čele urobila znak kríža

Fotografia, ktorá zachytila bostonského kardinála Seana Patricka O´Malleyho ako prijíma znak kríža od metodistickej pastorky, vyvolala silnú polemiku. 

V polovici januára sa v kostole Zjednotenej metodistickej cirkvi v Sudbury v americkom štáte Massachusetts konalo ekumenické zhromaždenie. Predstavitelia kresťanských cirkví si pripomínali 50. výročie príhovoru vtedajšieho bostonského arcibiskupa, kardinála Richarda Jamesa Cushinga v tomto kostole, vďaka ktorému sa podarilo urovnať napätie medzi miestnymi katolíkmi a protestantmi.

Prítomný bol aj súčasný bostonský arcibiskup, kardinál Sean Patrick O´Malley, ktorý je členom rehole kapucínov, patrí medzi najvýraznejšie osobnosti americkej cirkvi a počas minuloročného konkláve patril medzi papabili. Pastorka Zjednotenej metodistickej cirkvi (v Európe, vrátane Slovenska je zaužívaný názov Evanjelická cirkev metodistická) Anne Robertsonová bola medzi duchovnými jedinou ženou. 
Počas pripomienky krstu, ktorá bolo súčasťou ekumenickej bohoslužby, došlo k prekvapivej situácii. Po tom, čo kardinál O´Malley ponoril palec do svätenej vody a urobil znak kríža na čelo pastorky, požiadal ju, aby urobila to isté. „Pamätaj na svoj krst a buď vďačný,“ použila pri tom Robertsonová metodistickú formuláciu. 
Podľa Boston Globe bola pastorka kardinálovou prosbou zaskočená a zároveň dojatá, pretože ako žena v duchovenstve sa medzi mužmi neraz stretla s odmietavým prístupom. V rozhovore pre Huffington Post Robertsonová povedala, že jej prišli na myseľ slová apoštola Pavla z listu Galaťanom: „Už niet Žida ani Gréka, niet otroka ani slobodného, niet muža a ženy, lebo vy všetci ste jeden v Kristovi Ježišovi.“ 
Za kardinálovým gestom podľa Robertsonovej netreba hľadať žiadny prejav súhlasu so svätením žien. „Vyjadril len to, o čom bola celá bohoslužba – že ak sa vraciame k svojmu krstu, sme všetci kresťanmi. A v tom momente sme s Ním jedno,“ povedala pre Boston Globe. 
Reakcie z katolíckeho prostredia, ktoré na seba nenechali dlho čakať, boli veľmi odlišné: kým Michael Potemra z National Review pochválil O´Malleyho za pravý ekumenizmus, konzervatívni blogeri (tu, tu a tu) v jeho správaní videli zarážajúcu frašku. Podľa hovorcu Bostonskej arcidiecézy Terrenca C. Donilona nebol znak kríža urobený pastorkou na čelo kardinála žiadnym požehnaním. „Bolo to len pripomenutie milosti krstu. Katolíci to robia zakaždým, keď vstúpia do kostola, ponoria si prsty do svätenej vody a prežehnajú sa,“ dodal
Peter Balberčák, Imrich Gazda 
Foto: rorate-caeli.blogspot.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo