Rakúski, poľskí a českí biskupi cestujú za pápežom

Biskupi troch krajín susediacich so Slovenskom sa v priebehu necelého mesiaca vystriedajú vo Vatikáne. Absolvujú tam pravidelné návštevy, tzv. ad limina apostolorum.

Len v piatok sa skončila päťdňová návšteva rakúskych biskupov a hneď v sobotu ich vystriedajú poľskí biskupi, ktorí sa vo Vatikáne zdržia osem dní. Od 11. do 17. februára ich budú nasledovať českí a moravskí biskupi.

Vo všetkých troch prípadoch biskupi cestujú do srdca katolíckeho sveta kvôli tzv. ad limina apostolorum. Ide o návštevu pápeža spojenú s púťou k hrobom apoštolov Petra a Pavla, ktorú musí každý biskup absolvovať raz za päť rokov, aby podal správu o svojej diecéze. Z toho je odvodený aj latinský názov, ktorý znamená k hrobom apoštolov. Slovenskí biskupi ju naposledy absolvovali 11. – 16. júna 2007. „Termín najbližšej ad limina apostolorum nebol zatiaľ slovenským biskupom oznámený,“ povedal pre Svet kresťanstva hovorca KBS Jozef Kováčik.

Predseda Konferencie biskupov Rakúska, kardinál Christoph Schönborn priznal, že cirkev v ich krajine prechádza veľkým procesom zmeny. „Písať o cirkvi v médiách a hovoriť o reálnom živote cirkvi, to sú úplne odlišné záležitosti. Zažil som to jasne na príklade Iniciatívy farárov. Vnímanie rakúskej cirkvi sa po celom svete točí okolo tejto jednej témy: Výzva k neposlušnosti. Zakaždým, keď som sa náhodou stretol s biskupmi z rôznych častí sveta, hovorili: ‚Chudáci, je to u vás desivé!‘ Stále som vysvetľoval, že kňazi, ktorí sa pripojili k iniciatíve, tvorili len malé percento. Keď som to povedal, bolo to vždy veľkým prekvapením,“ vysvetlil viedenský arcibiskup.

V Rakúsku sa ku Katolíckej cirkvi hlási 63 percent obyvateľov, ale bohoslužieb sa zúčastňuje len 9 percent. „Deväťdesiatpäť percent tých, ktorí sa pripravujú na manželstvo, už spolu žije a občas už majú aj deti,“ opísal situáciu biskup St. Pöltenu Klaus Küng. Podľa neho je však nádejou, že medzi mladými sa opäť začína objavovať túžba po rodine ako celoživotnom zväzku muža a ženy.

Stabilita manželstva je podľa predsedu Konferencie biskupov Poľska Józefa Michalika vážnym problémom aj v ich krajine. Za ďalšie problémy označil potraty a gender ideológiu, ktorej poľskí biskupi koncom roka venovali pastiersky list. Podľa portálu Vatican Insider ho však niektorí kňazi odmietli prečítať.

Imrich Gazda

Súvisiace články:
Rakúsko: V roku 2012 cirkev opustilo vyše 50 000 veriacich. Lídrovi rebelujúcich kňazov Vatikán odňal titul "monsignor"
Pápež napomínal rakúskych biskupov

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo