Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. 02. 2014, 17:16

František novým kardinálom: Vyhýbajte sa intrigám a klebeteniu

Pápež František kreoval 19 nových kardinálov. Slávnosti sa nečakane zúčastnil aj Benedikt XVI. Naopak, chýbal na nej najstarší kardinál. Nie pápež František, ani noví kardináli, ale emeritný pápež Benedikt XVI. pútal najväčšiu pozornosť počas sobotnej slávnosti kreovania nových kardinálov. Nie nada...

Pápež František kreoval 19 nových kardinálov. Slávnosti sa nečakane zúčastnil aj Benedikt XVI. Naopak, chýbal na nej najstarší kardinál.

Nie pápež František, ani noví kardináli, ale emeritný pápež Benedikt XVI. pútal najväčšiu pozornosť počas sobotnej slávnosti kreovania nových kardinálov. Nie nadarmo. Bolo to prvýkrát, čo sa po svojej rezignácii objavil na verejnom slávení. Veriaci v Bazilike sv. Petra ho privítali dlhým potleskom.

Emeritný pápež prišiel na pozvanie svojho nástupcu, ktorý pri príchode k oltáru zamieril priamo k nemu. Pri vzájomnom objatí si Benedikt XVI. zložil bielu pokrývku hlavy. Počas slávnosti nemal na sebe liturgické oblečenie, len klasickú bielu reverendu a kabát, pričom nesedel na vyvýšenom miestne, ale v prvom rade pri kardináloch.

„Ježiš neprišiel vyučovať filozofiu, nejakú ideológiu, ale ,cestu´, cestu, ktorou treba kráčať s ním,“ povedal František počas svojho príhovoru a pokračoval: „Ak preváži mentalita sveta, nastupujú súperenia, závidenie, rozštiepenosť.“ Ešte otvorenejší bol na druhý deň počas bohoslužby slávenej s novými kardinálmi. „Kardinál – hovorím to osobitne vám, bratia – vstupuje do Rímskej cirkvi, nevstupuje medzi dvoranov. Vyhýbajme sa a navzájom si všetci pomáhajme vyhýbať sa dvorným zvyklostiam a praktikám: intrigám, klebeteniu, šplhaniu, protežovaniu, uprednostňovaniu,“ vyzýval František.

Po homílii a kardinálskej prísahe František odovzdal postupne prichádzajúcim kardinálom insígnie – červený kardinálsky biret a prsteň. Každý z nich dostal aj dekrét, ktorým im bol do starostlivosti zverený jeden z rímskych chrámov. Ku kardinálovi Jeanovi-Pierrovi Kutwovi z Pobrežia Slonoviny, ktorý je pripútaný na invalidný vozík, František zišiel zo svojho miesta.

Keďže pápež menoval prevažne neeurópskych kardinálov (z 19 až 11), prvýkrát v histórii sa pomer medzi kardinálmi – voliteľmi zo starého kontinentu a ostatných častí vyrovnal. Z celkového počtu 218 kardinálov má menej ako 80 rokov 122, takže títo by v prípade konkláve volili nového pápeža. Z nich je 61 Európanov (30 talianov) a 61 neeurópanov (pozri grafické znázornenie).

Popri emeritnom pápežovi neušiel mediálnej pozornosti ani 98-ročný Loris Capovilla, bývalý osobný sekretár pápeža Jána XXIII. a v súčasnosti najstarší člen kardinálskeho zboru. Kvôli vysokému veku požiadal pápeža Františka, aby mohol byť kreovaný vo svojom rodisku na severe Talianska. Kardinálske insígnie mu tak odovzdá pápežov vyslanec 1. marca. František význam tejto významnej a obľúbenej osobnosti ocenil aj tým, že ako titulárny chrám mu zveril jeden z najslávnejších a najkrajších rímskych kostolov – Santa Maria in Trastevere.

Imrich Gazda

Viac informácií o nových kardináloch nájdete tu.

Foto: twitter.com

Odporúčame

Mladí katolíci: sľub čistoty, aj predmanželské spolužitie

Mladí katolíci: sľub čistoty, aj predmanželské spolužitie

Tisícky snúbencov sa vo Vatikáne stretli s pápežom Františkom. Ďalšie stovky si sľúbili čistý vzťah v šaštínskej bazilike. Napriek tomu je predmanželské spolužitie bežné aj u mladých katolíkov. Vyše tristo mladých sa počas víkendu zúčastnilo Púte zaľúbených, ktorá sa už po siedmykrát konala v Šaští...

Rok bez Benedikta XVI.

Rok bez Benedikta XVI.

Presne pred rokom svet zastal v nemom úžase. Benedikt XVI. nečakane oznámil odchod z Petrovho stolca. Ako dnes žije „pápež na dôchodku“? „Moje sily, vzhľadom na pokročilý vek, nie sú viac dostačujúce na vykonávanie Petrovho úradu riadnym spôsobom,“ povedal pred rokom Benedikt XVI. a jasným hlasom ...

František poľským biskupom: Uvažujte, ako pomôcť rozvedeným

František poľským biskupom: Uvažujte, ako pomôcť rozvedeným

Na záver návštevy poľských biskupov vo Vatikáne im pápež František odovzdal posolstvo, v ktorom vyzval k starostlivosti o rodiny, ale aj o rozvedené páry. Poľskí biskupi v sobotu ukončili vyše týždeň trvajúcu návštevu Vatikánu (tzv. ad limina apostolorum). Počas záverečného stretnutia František nep...