Katolícka cirkev dlho ignorovala zneužívanie detí, napísal pápež František

Pápež František požiadal v pondelok o odpustenie za škandály so zneužívaním detí v rámci katolíckej cirkvi a pripustil, že bolesť obetí „bola dlho ignorovaná, uchovávaná v tajnosti alebo zamlčiavaná“. Informovala o tom agentúra DPA.

Pápežovo vyjadrenie v liste katolíkom po celom svete prichádza niekoľko dní pred jeho návštevou Írska, kde sa zúčastní na svetovom stretnutí rodín.

„Vôbec sme nedbali o maličkých, opustili sme ich,“ napísal František. „Prosme o odpustenie za svoje vlastné hriechy a hriechy iných,“ uviedla hlava katolíckej cirkvi.

Vatikán vyjadril minulý týždeň „zahanbenie a žiaľ“ v súvislosti s kritickou správou veľkej poroty o rozsiahlom pohlavnom zneužívaní detí katolíckymi kňazmi v šiestich diecézach v americkom štáte Pensylvánia.

Prečítajte si aj
Hurikán z Pensylvánie pustoší americkú cirkev Zdieľať

Zneužívanie viac než 1 000 detí stovkami kňazov bolo podľa správy generálneho prokurátora štátu Pensylvánia Josha Shapira celé desaťročia zatajované predstaviteľmi miestnej katolíckej cirkvi. Závažnosť zneužívania sa stupňovala od ohmatávania až po znásilnenie, pričom vo väčšine prípadov boli obeťami chlapci. Vatikán to označil za „trestne i morálne odsúdeniahodné“ a uviedol, že pápež František chce vykoreniť „túto tragickú hrôzu“.

Pápež nedávno prijal rezignáciu bývalého washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka po podozreniach, že sa prelát podieľal na sexuálnom zneužívaní. Rezignácie kardinálov sú veľmi zriedkavé a McCarrick bol prvým, ktorý prišiel o hodnosť kardinála v súvislosti so škandálom okolo pohlavného zneužívania.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo