Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. august 2018

Synoda alebo inkvizícia? O čom sa v cirkvi hovorí po sexuálnych škandáloch

V USA začínajú vyšetrovanie v ďalších diecézach, biskupi po svete chcú konkrétne kroky. 
Synoda alebo inkvizícia? O čom sa v cirkvi hovorí po sexuálnych škandáloch

Ilustračné foto: Flickr.com/Mo Riza

Po tom, čo bývalý apoštolský nuncius v USA Carlo Maria Viganò zverejnil list, v ktorom obvinil pápeža Františka z krytia kardinála McCarricka, mediálna pozornosť sa znovu upína najmä na túto kauzu. 

Svoj vývoj majú však aj odhalenia z Pensylvánie. 

Čo sa deje v USA

Zverejnenie správy veľkej poroty v Pensylvánii nevyvolalo len slovné reakcie. Podobné vyšetrovanie zneužívania kňazmi sa zrejme spustí aj v ďalších štátoch. 

Prokurátor štátu Missouri Josh Hawley už vyhlásil, že začnú vyšetrovanie obvinení zo sexuálneho zneužívania kňazmi v oblasti St. Louis. Ako dodáva Washington Post, v tomto regióne je každý piaty obyvateľ katolík. 

Arcidiecéza St. Louis oznámenie prokuratúry privítala a vyjadrila sa, že bude spolupracovať.

Washington Post oslovil po zverejnení správy z Pensylvánie úrady generálnej prokuratúry všetkých štátov s otázkou, či budú realizovať podobné vyšetrovanie. Poväčšine odpovedali, že nemôžu takéto kroky verejne komentovať alebo že nemajú oprávnenie ich podniknúť. Legislatíva naprieč štátmi sa totiž líši a vo viacerých štátoch vyšetrovanie tejto trestnej činnosti zveruje do rúk miestnym úradom, a nie prokurátorovi na úrovni štátu, ako bolo v prípade Pensylvánie. 

Niektoré štáty napriek tomu avizovali kroky, ktoré povedú k podobnému prešetrovaniu. Generálna prokurátorka štátu Illinois oznámila, že sa stretne s predstaviteľmi chicagskej diecézy, keďže v prípade siedmich kňazov spomenutých v pensylvánskej správe sú prepojenia na štát Illinois. 

S generálnym prokurátorom Shapirom, ktorý stojí za správou z Pensylvánie, sa skontaktovali úrady v Kentucky a Novom Mexiku. 

V štáte Wyoming miestna polícia oznámila, že opäť otvorí prípad istého cirkevného predstaviteľa. Hoci ho nemenovala, súčasný biskup diecézy Cheyenne oznámil, že už dlhšie vyšetrujú bývalého biskupa, ktorý údajne zneužil dvoch chlapcov. K dispozícii by mali byť nové dôkazy. 

Iniciatívna vie byť aj cirkev. Biskup Kevin Rhoades zo štátu Indiana oznámil, že zozbiera a zverejní zoznam kňazov, ktorí spáchali podobné skutky, aké spomína správa veľkej poroty z Pensylvánie. 

„Dúfam, že zverejnením týchto mien budú môcť nevinné obete hrozných zločinov začať uzdravovací proces,“ vyjadril sa biskup Rhoades. 

Keďže mnoho prípadov v správe veľkej poroty je už premlčaných, v Pensylvánii uvažujú nad tým, že by dočasne pozastavili platnosť zákonných obmedzení, ktoré sa vzťahujú na prípady sexuálneho zneužívania, a to otvorením dvojročného „okna“ na možnosť podania žaloby, ktorá by bola inak neprípustná pre premlčanie. Pensylvánski zákonodarcovia sa tejto možnosti budú venovať v polovici septembra, uvádza Wall Street Journal.  

Biskupi chcú riešenia

Reakcie na odhalenia z Pensylvánie sa medzičasom ozývajú v každom kúte sveta. 

Členka Pápežskej komisie na ochranu mladistvých Myriam Wijlens v komentári na list pápeža Františka, ktorým reagoval na škandály v USA, uviedla, že klérus sám nebude mať kapacitu radikálnej zmeny, po ktorej volá pápež František. 

„Klérus sám nie je schopný radikálnej zmeny, preto pápež František napísal: pokorne musia prosiť a žiadať o pomoc celú komunitu,“ uviedla

Ďalší člen komisie, nemecký jezuita Hans Zollner, vyhlásil, že ľudia volali po reakcii a pápežov list je prvým krokom. Pripomína, že pápež v liste nerozlišuje medzi kňazmi a laikmi, za zmenou musia stáť všetci. Podľa Zollera zákony nestačia, pokiaľ sa nezmení mentalita, že treba chrániť cirkev za každú cenu. 

Inzercia

Synoda biskupov o rodine vo Vatikáne 5. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Ešte tvrdší bol taliansky vatikanista Andrea Tornielli, ktorý napísal, že pri riešeniach sa nemožno spoliehať na anglosaské best practice. 

„Pravidlá a regulácie nestačia, lebo ako ukazuje správa z Pensylvánie, minulosť nie je definitívne za nami,“ skonštatoval. 

Tornielli pripúšťa, že možno je potrebné zreformovať Kódex kánonického práva a že každá jedna biskupská konferencia by mala prijať svoje vlastné opatrenia na ochranu detí a mladistvých. 

Ale podľa Tornielliho si riešenie žiada predovšetkým novú cirkev v zmysle, že sa nebude tváriť ako klub nepoškvrnených, nebude pozerať povýšene, nebude sa vyhovárať na minulosť a nebude sa chváliť výsledkami svojich opatrení. A nebude sa sťažovať, že na ňu útočí taká či onaká lobby, „lebo najviac na cirkev útočí hriech v jej vlastných radoch“.

Prezident Katolíckej univerzity Ameriky John Garvey si myslí, že reformu by mali viesť laici. „Cirkev teraz prežíva chvíle skutočnej krízy. Povzbudzujem vás, aby ste sa pripravili prevziať kľúčovú rolu v obnove Kristovej cirkvi,“ napísal Garvey študentom univerzity amerických biskupov. 

Synoda alebo inkvizícia?

Z Anglicka prišiel zase návrh na stretnutie biskupov celého sveta. Biskup Philip Egan z Portsmouthu napísal Františkovi list, v ktorom vyzýva na zvolanie mimoriadnej synody o živote a úrade kňaza. 

„Navrhujem, aby sa synoda venovala identite kňaza/biskupa, usmerneniam o životnom štýle a podpore celibátu, navrhnutiu pravidiel pre život kňaza/biskupa a stanoveniu vhodnej formy zodpovednosti a dohľadu,“ uviedol biskup Egan.

Na konkrétne kroky po pápežovom liste Božiemu ľudu vyzývajú aj ďalší biskupi. 

Predseda biskupskej konferencie Austrálie arcibiskup Brisbane Mark Coleridge vyhlásil, že „zdieľame rozhodnutie Svätého Otca chrániť mladých a zraniteľných. Sú to dôležité slová od pápeža Františka, ale slová nestačia. Nastal čas konať na viacerých úrovniach“. 

Viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn pre Kathpress uviedol, že Katolícka cirkev musí pokračovať vo vylepšovaní metód prevencie, aby „zneužívanie nemalo miesto v cirkvi“.

So zaujímavým nápadom prišiel konzervatívny komentátor denníka New York Times Ross Douthat. 

Ten ešte pred zverejnením správy z Pensylvánie napísal, že jedna z najlepších vecí, ktoré spravila americká katolícka cirkev, bolo, že pred 16 rokmi dala vypracovať podrobnú správu o sexuálnom zneužívaní kňazmi medzi rokmi 1950 a 2002, tzv. John Jay Report

Podľa Douthata je teraz čas na podobný krok s tým, že tentokrát ale netreba systematickú analýzu problému. „Nie, dnes treba vyšetrovanie, špeciálneho prokurátora, ak chcete, volajte to inkvizícia, ktorá sa bude venovať špeciálnym otázkam o tom, kto, čo a kedy vedel o zločinoch kardinála McCarricka a prečo mlčali.“

Odporúčame