Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 03. 2014, 10:52

Kresťania v politike: Ak nevstupujeme do spoločenského diania, zahanbujeme Boha

Lukáš Valach Podľa akých kritérií by sa mali kresťania rozhodovať pri voľbe prezidenta? Pýtali sme sa aktérov iniciatívy Kresťan v politike Eduarda Fila, Lukáša Valacha a Ad de Bruina. Medzi Slovákmi panuje atmosféru sklamania a únavy z politických záležitostí. Mnohí nemajú nádej a rozhodujú sa pr...

Lukáš Valach

Podľa akých kritérií by sa mali kresťania rozhodovať pri voľbe prezidenta? Pýtali sme sa aktérov iniciatívy Kresťan v politike Eduarda Fila, Lukáša Valacha a Ad de Bruina.

Medzi Slovákmi panuje atmosféru sklamania a únavy z politických záležitostí. Mnohí nemajú nádej a rozhodujú sa pre to, čo nazývame menším zlom. Niektorí za menšie zlo považujú aj neúčasť vo voľbách. Má vlastne zmysel ísť voliť?

Lukáš Valach: Pri tejto otázke mi napadajú slová pápeža František z jeho najnovšej exhortácie Evangelii gaudium: 'Autentická viera, ktorá nikdy nie je pohodlná ani sebecká, vždy v sebe obsahuje hlbokú túžbu meniť svet.' Aj svojím hlasom môžeme meniť Slovensko. Ak počas volieb zostávame doma, svojvoľne nechávame moc komukoľvek, a tým vlastne hovoríme, že nám je jedno, ako bude Slovensko v najbližších rokoch vyzerať.

Ad de Bruin

Ad de Bruin: Ježiš povedal: 'Vy ste soľou a svetlom sveta, vy ste mestom, ktoré je postavené na návrší. Nech svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.' Ak sa nám nepodarí vstúpiť do spoločnosti a dať jej vlastný vplyv, zahanbujeme Boha. Svet sa tak stáva temným miestom, ktoré je plné korupcie a zla.


Mnohí kresťania sú presvedčení, že kresťanstvo nemá nič spoločné s politikou. Dokonca aj premiér Fico zaslal biskupom upozornenie, aby sa nemiešali do záležitostí politiky. Ako súvisí voľba prezidenta s vierou v Boha? 

Eduard Filo: Súvisí veľmi úzko. Pre zodpovedného občana a zároveň kresťana je povinnosťou mať účasť na spravovaní a reprezentácií krajiny, a práve preto by sa mal chcieť vyjadriť, kto bude túto funkciu za neho reprezentovať. Boh chce požehnávať národ a prejaviť mu svoju priazeň, a jeden zo spôsobov je politika, spravovanie vecí verejných, pričom prezidentský úrad je ich súčasťou.“

Lukáš Valach: Boh nám dal do správy celú zem a prezident je človek, ktorý nás ako občanov zastupuje v rôznych oblastiach spoločnosti. Je dôležité zvoliť si prezidenta, ktorý sa najviac približuje mojim hodnotám a predstavám o zastupovaní republiky. Možno žiadny kandidát nie je úplne dokonalý, ale treba si vybrať v každom kole toho, s ktorým sa stotožňujem najviac.

V čom je prezidentská funkcia dôležitá?

Lukáš Valach: Prezident môže kontrolovať, poukazovať na nevhodné zákony a zabrzdiť ich cez prezidentské veto. Má veľký vplyv na to, ako bude vyzerať súdnictvo na Slovensku, keďže podľa ústavy vymenúva a odvoláva predsedu, podpredsedu sudcov Ústavného súdu, taktiež predsedu, podpredsedu a sudcov Najvyššieho súdu, generálneho prokurátora či troch členov Súdnej rady. Je kľúčovou osobou v krízových situáciách, ako sú pád vlády alebo vojenská hrozba, pretože je zároveň aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl. Okrem politickej funkcie, zastáva tiež funkciu morálnu či duchovnú. Jeho život a správanie je neustále na očiach občanov a je pre ľudí istým vzorom. Zároveň je aj oficiálnym reprezentantom Slovenskej republiky v medzinárodnom priestore.

Eduard Filo: Z politického hľadiska existuje viacero definícií a kompetencií prezidenta. Ja verím, že raz bude prezidentom muž alebo žena podľa Božieho srdca a práve on či ona bude odrážať Božie srdce, proklamovať Božie zaopatrenie, spravodlivosť a jeho priazeň.


Ak sa aj občan odhodlá odovzdať svoj hlas, v aktuálnom množstve kandidátov sa rýchlo stratí. Aké sú kritériá podľa, ktorých sa treba rozhodovať?

Ad de Bruin: Kniha Deuteronómium v prvej kapitole hovorí, že si máme spomedzi seba vybrať ľudí múdrych, skúsených a osvedčených. Múdrych znamená, že majú biblický základ k tomu, ako robiť dobré rozhodnutia, skúsených, ktorí vedia, ako prinášať život a osvedčených, ktorí sú transparentní a vedia pre koho tam sú.

Lukáš Valach: Pri voľbe treba prihliadať na kandidátove hodnoty, odbornosť, jeho minulosť, jeho vzťah k nej a tiež na víziu do prezidentského úradu. V neposlednom rade na vzor jeho osobného života.

Eduard Filo

Eduard Filo: Myslím si, že je to o dôvere, komu chcem dať svoj hlas. Dôvera je prienikom charakteru a kompetencií. Charakter s hodnotami poukazuje na to, či bude kandidát schopný držať kresťanské morálne hodnoty a žiť ich vo svojom živote. Kompetencie sú pre mňa zasa znakom profesionality v danej oblasti – politickej, komunikačnej, sociálnej a podobne. Každý by si mal vybrať kandidáta, ktorý sa najviac približuje jeho predstave o dôvere v neho.

Ako vy v projekte Kresťan v politike povzbudzujete ľudí k tomu, aby pristúpili k voľbe prezidenta?

Eduard Filo: Projekt Kresťan v politike povzbudzuje k aktívnej účasti na všetkých voľbách, prezidentských nevynímajúc. Najviac o tom svedčí najnovšie videoposolstvo. Ďalej na sociálnej sieti ponúkame odkazy na prebiehajúce predvolebné debaty. Účasť na voľbách je zodpovednosťou každého občana – kresťana. To, komu odovzdá kresťan svoj hlas a kto bude spravovať našu krajinu, je aj jeho vec.

Lukáš Valach: Politika je priestorom, kde svojím hlasom môžem pozitívne ovplyvniť životy miliónov ľudí. A môj hlas nie je zbytočný. Pred desiatimi rokmi rozhodlo v prezidentských voľbách len 3645 hlasov o tom, ktorý kandidát postúpi do druhého kola. Neostaňme doma a využime možnosť meniť Slovensko k lepšiemu.

Monika Marušicová

Súvisiace články: V parlamente sa modlili za politikov

Foto: archív respondentov

Odporúčame

Známy švédsky pastor Ulf Ekman prestúpil do Katolíckej cirkvi

Známy švédsky pastor Ulf Ekman prestúpil do Katolíckej cirkvi

Zakladateľ cirkvi Slovo života Ulf Ekman oznámil prestup do Katolíckej cirkvi počas nedeľnej bohoslužby. Jeho prívrženci sú z rozhodnutia prekvapení. Bývalý pastor trojtisícovej charizmatickej cirkvi v švédskom meste Uppsala sa katolicizmom zaoberal posledných desať rokov. „Pre mňa a manželku Brigi...

Návrh kardinála Kaspera pre rozvedených a znovu zosobášených

Návrh kardinála Kaspera pre rozvedených a znovu zosobášených

Na februárovom mimoriadnom konzistóriu kardinálov predniesol kardinál Walter Kasper príhovor o pastoračnom prístupe k rozvedeným a znovu zosobášeným, vrátane pristupovania k svätému prijímaniu. Príhovor, ktorý je zatiaľ prístupný len v taliančine a sčasti v angličtine, spustil rozsiahlu diskusiu. P...