Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. 03. 2014, 19:16

Františkov efekt: Američania viac prispievajú na charitu. Vypočuť si ho chcú aj v Kongrese

Štvrtina amerických katolíkov priznáva, že ich František inšpiroval viac prispievať na charitu. Napriek tomu, najpopulárnejším pápežom v USA ostáva Ján Pavol II. Vďaka pápežovi Františkovi sú charitatívne zbierky v USA úspešnejšie. Z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať asociácia FADICA (Nadácie ...

Štvrtina amerických katolíkov priznáva, že ich František inšpiroval viac prispievať na charitu. Napriek tomu, najpopulárnejším pápežom v USA ostáva Ján Pavol II.

Vďaka pápežovi Františkovi sú charitatívne zbierky v USA úspešnejšie. Z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať asociácia FADICA (Nadácie a podporovatelia katolíckych aktivít), vyplýva, že štvrtina amerických katolíkov začala viac prispievať na charitu. Až 77 percent z nich ako hlavný motív uviedlo príklad pápeža Františka. Zaujímavosťou je, že k najvyššiemu nárastu milodarov došlo medzi Hispáncami.

„Je evidentné, že pápež František a jeho odkaz milosrdenstva a radosti, ako aj osobitná pozornosť pre chudobných sú pre katolíkov v USA inšpirujúce,“ povedala prezidentka FADICA Alexia Kelley. Prieskum realizovala 7. – 10. marca na vzorke 1003 respondentov agentúra Zogby Analytics.

Pápežov príklad a posolstvo našli odozvu aj medzi politickou elitou. Predseda Snemovne reprezentantov John Boehner Františka pozval , aby ako prvý pápež v histórii predniesol príhovor na spoločnom zasadaní hornej a dolnej komory Kongresu. Na pápežovom stole leží už aj pozvánka od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby vystúpil pred valným zhromaždením v New Yorku. Je možné, že pápež pozvania prijme, keďže 22. – 27. septembra 2015 sa vo Filadelfii bude konať Svetové stretnutie rodín, ktorého by sa František mohol zúčastniť.

Ak by Františka pozval na návštevu aj americký prezident Barack Obama, ktorý sa s pápežom stretne o týždeň vo štvrtok vo Vatikáne, mohol by sa po Pavlovi VI., Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI. stať štvrtou hlavou Katolíckej cirkvi, ktorá navštívi USA.

Františka v súčasnosti pozitívne hodnotí až 85 percent amerických katolíkov. Ukázal to nedávny prieskum Pew Research Center. Napriek týmto vysokým číslam stále nedosahuje popularitu, ktorú mal v rokoch 1990 a 1996 Ján Pavol II. Pozitívne ho vtedy hodnotilo 93 percent opýtaných. Prekvapením je, že výraznejšie nezaostáva ani Benedikt XVI. V apríli 2008, keď navštívil USA, ho pozitívne hodnotilo 83 percent miestnych katolíkov.

Imrich Gazda

Súvisiace články:
Americkí biskupi odmietajú vojenskí zásah v Sýrii jednoznačnejšie ako v Iraku

Odporúčame

Františkán z Bronxu rapuje pre pápeža

Františkán z Bronxu rapuje pre pápeža

Pápež František inšpiruje umelcov každého druhu. Jedným z nich je Stan Fortuna. Františkán a – raper. V newyorskom Bronxe ho poznajú najmä ako rapujúcého mnícha. Jeho cieľom je predstaviť mladým posolstvo Katolíckej cirkvi tak, aby mu porozumeli. Novým songom Pope Francis oslavuje prvý rok pápeža...

Kritika filmového Bezáka nešetrí

Kritika filmového Bezáka nešetrí

Do kín sa počas týždňa dostal očakávaný film Arcibiskup Bezák zbohom. Filmoví kritici na ňom nenechali suchú ani nitku. Po dokumente českého režiséra Petra Minaříka Arcibiskup s lidskou tváří (2012) a dvoch minuloročných knihách rozhovorov s odvolaným arcibiskupom (Vyznanie a Medzi nebom a peklom) ...

Známy švédsky pastor Ulf Ekman prestúpil do Katolíckej cirkvi

Známy švédsky pastor Ulf Ekman prestúpil do Katolíckej cirkvi

Zakladateľ cirkvi Slovo života Ulf Ekman oznámil prestup do Katolíckej cirkvi počas nedeľnej bohoslužby. Jeho prívrženci sú z rozhodnutia prekvapení. Bývalý pastor trojtisícovej charizmatickej cirkvi v švédskom meste Uppsala sa katolicizmom zaoberal posledných desať rokov. „Pre mňa a manželku Brigi...