Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. september 2018

Odpoveď na krízy? Modlite sa viac a usilovnejšie

Posledných niekoľko týždňov predstavovalo pre katolíckych apologétov skutočne tvrdú ranu. Veľké škody narobil McCarrickov škandál, ktorý hrozne pošpinil jeden z najvyšších úradov Cirkvi.
Odpoveď na krízy? Modlite sa viac a usilovnejšie

Ilustračné foto: flickr.com (Giuseppe Milo)

Krátko nato nasledovalo z Vatikánu oznámenie o revízii Katechizmu Katolíckej cirkvi vo veci trestu smrti. Potom sa prevalila záplava správ o desaťročia starom ukrývaní sexuálneho zneužívania v mnohých diecézach v celej krajine. Kritici Katolíckej cirkvi majú dosť munície na celé roky. Čo teda má apologéta robiť?

Navrhujem: sklapni a modli sa.

Táto myšlienka mi napadla po nedávnom rozhovore s priateľom – iným laickým apologétom, ktorý číta to, čo píšem pre rozličné katolícke publikácie. Poprosil ma o radu, ako sa vyznať v zmene v učení o treste smrti – ale i širšie vo Františkovom pontifikáte.

Pocítil som pokoru a trochu i obavy, že niekto chce moju radu pri takýchto zložitých témach. Môj priateľ je však rozhľadený v teológii, vo Svätom písme i v katolíckej apologetike, hoci nemá veľké formálne vzdelanie. Napriek tomu váhal, zvlášť v súvislosti s naším Svätým Otcom. Napadla mi bežná katolícka prax modliť sa na pápežove úmysly a spýtal som sa ho, ako často sa modlí ruženec. Odpovedal: asi raz za týždeň.

Ak ktokoľvek z nás, čo sa snažíme brániť katolícku vieru, zanedbáva modlitbu, vystavuje sa tým nebezpečenstvu. Zdieľať

Tu niekde sa začína problém. Nechcem sa teraz nejako zvlášť venovať svojmu priateľovi – aspoň bol úprimný. Vlastne musím uznať, že na človeka, ktorý verejne píše o rozličných katolíckych témach, sa ani ja dosť nemodlím. Občas, hoci nie práve v tejto chvíli, cítim silný tlak zanechať svoju postgraduálnu prácu či svoje písanie a len sa modliť. Na svoju veľkú hanbu priznávam, že takmer vždy ignorujem ten pokojný, tichý hlas. No ak ktokoľvek z nás, čo sa snažíme brániť katolícku vieru, zanedbáva modlitbu, vystavuje sa tým nebezpečenstvu.

Tí, čo sa zaoberajú katolíckou apologetikou, veľmi radi citujú 1 Pt 3, 15-16, naše motto: „Stále buďte pripravení obhájiť sa pred každým, kto vás vyzýva zdôvodniť nádej, ktorá je vo vás. Robte to však skromne a s bázňou.“ Tento verš sa vlastne používa na odôvodnenie celého priemyslu v rámci katolicizmu i kresťanstva vo všeobecnosti.

Napriek tomu je však tento verš v skutočnosti tak trochu raritou, keď sa pozrieme na Sväté písmo v jeho úplnosti. Len málo ďalších veršov a príbehov – napríklad príbehy o sv. Pavlovi v Skutkoch – poukazuje na dôležitosť apologetiky. Tie sú však ničotné v porovnaní s dôrazom Biblie na modlitbu.

V Písme je asi 650 modlitieb a približne 450 zaznamenaných odpovedí na modlitbu. Ježiš sa počas svojho pozemského účinkovania modlí asi pri 25 rozličných príležitostiach. Pavol spomína modlitbu 41-krát vrátane zmienok o tom, že sa modlí, že žiada o modlitbu či vyzýva k modlitbe. Prvýkrát sa modlitba spomína v Biblii v Genezis 4, 26 – to je naozaj oveľa skôr než akákoľvek zmienka o apologetike!

Katolíci vynakladajú množstvo mentálnej i emocionálnej energie na debaty o našej viere. Katolícke vydavateľstvá i laické organizácie venujú masívne zdroje na apologetické knihy, rozhlasové programy, pamflety a webové stránky. Môj dojem je, samozrejme, iba subjektívny, no podľa mňa sa s istotou dá povedať, že jestvujú pravdepodobne desiatky webových stránok, ktoré ponúkajú často rovnaké odpovede na bežné námietky voči katolíckej viere. Zaiste, opakovanie môže byť užitočné – čím viac šírime tieto veci po sieti, tým pravdepodobnejšie sa k nim ľudia dostanú. Mali by sme však rovnako usilovne, ak nie aj viac, šíriť naše modlitby po svete i po internete.

Ak sa chceme zapojiť do verejnej debaty či obrany našej katolíckej viery, mali by sme zahrnúť do svojho denného programu minimálne čítanie Písma, ruženec a modlitbu vlastnými slovami. U tých, ktorým to rozvrh dovolí, je mocnou zbraňou v našom apologetickom arzenáli takisto každodenná omša. V našich časoch obrovských zmätkov v Cirkvi potrebujeme tieto zbrane o to viac.

Inzercia

Všetci apologéti, laici i klerici, si zasluhujú pochvalu za to, ako vynakladajú čas a energiu na obranu Cirkvi, no občas sa pýtam, či niektoré z týchto snáh neprezrádzajú neochotu jednoducho odovzdať veci Bohu. Zdieľať

Navyše, v našej apologetickej práci často úraduje určitý implicitný semipelagianizmus. Všetci apologéti, laici i klerici, si zasluhujú pochvalu za to, ako vynakladajú čas a energiu na obranu Cirkvi, no občas sa pýtam, či niektoré z týchto snáh neprezrádzajú neochotu jednoducho odovzdať veci Bohu.

Tlačíme a búšime, píšeme, debatujeme a hádame sa v nádeji, že niečo z toho nakoniec azda presvedčí našich partnerov v diskusii, že Cirkev je to, čo o sebe tvrdí, že vlastní plnosť viery a prebýva v nej Kristus v Eucharistii. Nie sme však občas neochotní nechať Boha, aby nás viedol, vrátiť sa k nemu v modlitbe, zjednotiť sa s Kristom, hľadať jeho tvár a prosiť ho, aby budoval svoju Cirkev?

Jestvuje slávny príbeh o sv. Matke Tereze. Istá rehoľníčka mala ťažkosti zorganizovať si svoj zložitý a rušný rozvrh. Cítila sa preťažená a prosila svoju predstavenú o radu. Možno čakala, že jej Matka Tereza poradí lepší spôsob plánovania rozvrhu, alebo azda dúfala, že jej svätica dá dovolenku.

Tak či onak, Matka Tereza jej dala radu, ktorú potrebujeme všetci. Povedala sestre, aby trávila viac času modlitbou. Pravda, vždy bude viac debát, viac útokov na Cirkev, viac ľudí, čo potrebujú počuť silnú a presvedčivú obhajobu katolicizmu. Boli sme však stvorení pre Boha a ak sa pokúsime konať jeho dielo nie v jeho prítomnosti, naša služba tým utrpí.

Preto dám len jednu radu všetkým, ktorým sa točí hlava z mnohých kríz, čo otriasajú našou milovanou Cirkvou, a potom sa ňou budem riadiť i sám: viac sa modlite a modlite sa usilovnejšie.

Casey Chalk
Autor je editorom ekumenickej webovej stránky Called to Communion (Povolaní k spoločenstvu) a študent teologickej školy Panny Márie na Christendom College.

Pôvodný text: Pray More, Pray Harder.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.