Viganò: Druhá vlna reakcií (doplnené)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Viganò: Druhá vlna reakcií (doplnené)

Pápež František a bývalý nuncius Viganò. Foto: YouTube

K Viganòvej správe sa vrátil aj pápež František, polarizácia v Amerike rastie.

Od zverejnenia svedectva arcibiskupa Vigana uplynulo desať dní, za ten čas a po publikovaní prvého prehľadu reakcií sa objavilo viacero ďalších textov, ktoré sa vracajú k téme svedectva bývalého nuncia v USA arcibiskupa Vigana. Vyberiem niekoľko z nich.

K téme sa vyjadrili ďalší preláti, v Európe vo všeobecnosti pretrváva mlčanie vrátane Poľska, porušil ho napríklad švajčiarsky biskup Marian Eleganti, ktorý sa pokúsil odlíšiť pápeža Františka od jeho spolupracovníkov a okolia, pričom v otázke biskupov, ktorí kryli sexuálne škandály – myslí si – „je ťažké si predstaviť, že by zostali vo svojich úradoch“. Nemecko-jazyčný svet podľa neho tému rieši ako legitimitu homosexuality, resp. snahu o zmenu tradičného učenia v tejto oblasti.   

Vyjadril sa aj štátny sekretár Pietro Parolin, ktorý zopakoval pápežovo stanovisko, že text hovorí sám za seba, a dodal, že „v takýchto veciach je lepšie nejsť do prílišných detailov.“

Podstatne polarizovanejšia je diskusia v USA, arcibiskup Paul Coakley z Oklahomy sa vyjadril, že prechováva hlboký rešpekt k bývalému nunciovi Viganóvi, ale nemá žiadnu skúsenosť ani bližšie informácie o samotnej správe, biskup z Kansasu Carl Kemme nazval Vigana niekým, na koho by mala byť cirkev hrdá. Arcibiskup Chaput sa pridal k tým, ktorí navrhujú, aby sa nadchádzajúca synoda nevenovala mládeži, ale téme biskupov. (Celý zoznam biskupov, ktorí žiadajú prešetrenie Viganovej správy je tu.)

Jim Towey, ktorý vedie tradicionalistickú Ave Maria University a v minulosti pracoval pre vládu Georga W. Busha, ostro kritizoval samotného arcibiskupa Vigana aj kardinála Burka. „Áno, Boh je plný prekvapení. Ale výzva pápežovi, aby rezignoval od arcibiskupa Vigana, nie je jedným z nich.“ Načasovanie vyhlásenia malo podľa neho maximálne poškodiť pápeža a Burke „neustále oponuje smeru, ktorým pápež František vedie cirkev v istých otázkach (a môže stále cítiť bolesť kvôli rozhodnutiu Svätého Otca presunúť ho z prominentnej pozície najvyššieho cirkevného súdu Svätej stolice).“ Vyhlásenie bolo neskôr stiahnuté zo stránky a slová adresované kardinálovi Burkovi stiahol Towey späť.

Arcibiskup McCarrick (vpravo), foto: wikimedia

V Amerike sa tiež uskutočnilo niekoľko menších protestov proti kardinálovi Weurlovi pred jeho sídlom alebo katedrálou, protest učiteľov na katolíckej škole, ktorá patrí pod diecézu a podobne. Wuerla sa priamo dotýka už skôr zverejnená správa z Pennsylvánie (spomína ho 200-krát), pričom kardinál niekedy konal, inokedy nekonal, pôvodne spustil webovú stránku, ktorá mala jeho osobnú angažovanosť vysvetliť a meno hájiť, stránka však bola následne zrušená (na dôvažok vydavateľ zrušil plánované vydanie jeho knihy). Dnes pôsobí v hlavnom meste Washington, je nástupcom skompromitovaného McCarricka a keďže má 77 rokov a už pred dvomi rokmi požiadal o (kanonicky predpísané) uvoľnenie z funkcie, viacerí očakávajú jeho odchod do dôchodku.

Ako to bolo s Kim Davisovou

Ozval sa arcibiskup Viganò, pôvodne avizoval, že sa utiahne, napokon trikrát reagoval na vývoj udalostí.

Dôležité boli dva jeho doplnky, po prvé, reakcia na jeho údajné kariérne ambície, pričom opísal, ako odmietol menovanie za kardinála, ktoré malo súvisieť s jeho presunom z funkcie vedúceho governatorátu na post prefekta pre ekonomické záležitosti. Návrh mu adresoval pápež Benedikt, Viganò požiadal, aby mohol pokračovať vo svojej práci a prácu dokončiť, zároveň nechcel nahradiť na poste prefektúry kardinála De Paolisa, ktorý bol poverený riešením situácie s Legionármi Krista a titul v kúrii mu podľa Vigana zvyšoval autoritu. Bývalý nuncio tiež opísal, ako mal kardinál Bertone viacerými krokmi mariť rozhodnutia pápeža Benedikta XVI. Viganò reagoval aj na obvinenia dotýkajúce sa jeho rodiny, ohlásil zverejnenie staršieho vyhlásenia jeho rodiny.

Druhý obsiahlejší výstup arcibiskupa Vigana sa týkal širších okolností o stretnutí pápeža Františka s Kim Davisovou, úradníčkou ktorá sa odvolala na výhradu vo svedomí a odmietla zosobášiť dve osoby rovnakého pohlavia, čo malo byť podľa viacerých publikovaných informácií predmetom konfliktu medzi pápežom a bývalým nunciom.

Viganòv opis svedčí o niečom inom. Pápež bol o osobe a celej americkej kauze informovaný, so stretnutím súhlasil on aj jeho blízki spolupracovníci arcibiskupi Becciu a Gallagher, na stretnutí s Viganòm, ktoré sa uskutočnilo niekoľko dní po návšteve USA, sa pápež František – podľa Vigana – nijako nevrátil k tomu ako problému. Naopak: „Pápež ma prijal na takmer hodinu a bol veľmi srdečný a otcovský. Okamžite sa mi ospravedlnil za problémy s cestou do Ríma a zahrnul ma ocenením za (pápežovu) cestu USA, ktorú som organizoval, a neuveriteľné prijatie, ktorého sa mu dostalo v Amerike, ktoré nikdy nečakal.“ Pápež počas celého stretnutia ani raz nespomenul meno alebo prijatie Kim Davisovej.

O tom, že pápež sa cítil Viganòvým postupom dotknutý, naopak viackrát hovoril štátny sekretár Parolin, prípadne ďalšie osoby, napríklad Juan Carlo Cruz, ktorý sa odvolával na osobné stretnutie s pápežom a jeho výrok citoval New York Times.

Výpovede sú otvorene protikladné, Cruz povedal, že pápež „nevedel, kto tá žena Kim Davisová je“, že bol „zhrozený a toho nuncia prepustil“.

Po zverejnení Viganòvho opisu celej situácie s Kim Davisovou reagovali na jeho obsah aj bývalý šéf pápežovho tlačového odboru Federico Lombardi a jeho vtedajší asistent Thomas Rosica a spochybnili Viganovo znenie. Obidvaja sa odvolávajú na stretnutie s nunciom Viganòm večer po stretnutí s pápežom a tvrdia, že Viganò vtedy stretnutie opisoval inak: „Povedal nám obidvom, že nikdy nemienil pápeža poškodiť kvôli jeho nápadu s pozvaním Davisovej na nunciatúru.“ Pápež mu mal za americkú cestu poďakovať, ale „povedal tiež, že som ho sklamal, keď som pozval tú ženu na nunciatúru. (...) Pápež mi povedal: Nikdy ste mi nepovedali, že mala štyroch manželov.“

Na upresnenie, Kim Davisová je štvrtýkrát vydatá, jej štvrtý a druhý manžel sú tá istá osoba. Davisová nie je katolíčka, pred pár rokmi sa však stala protestantkou.

Na vyhlásenie bývalého hovorcu Lombardiho a jeho asistenta otca Rosicu reagoval (po zverejnení tohto textu, text je doplnený o deň neskôr) aj arcibiskup Viganò: väčšina ich výrokov pochádza podľa neho "iba z  ich predstavivosti," pápež Kim Davisovú na stretnutí nespomenul a pápeža o jej rodinných a manželských pomeroch informoval. Viganò potvrdil, že sa s Lombardim a Rosicom stretli, jeho motívom však mala byť kritika informačného zmäzku, ktorý Lombardiho úrad spustil.

Ako to bolo so sankciami proti McCarrickovi

Americké médiá tiež priniesli viacero textov a videí doplňujúcich spor o to, ako to bolo so sankciami proti bývalému kardinálovi McCarrickovi. Vyplýva z nich niekoľko vecí, niektoré v prospech, iné v neprospech Viganòvho svedectva.

Pripomeňme, že Viganò v pôvodnom svedectve hovoril o neverejných sankciách proti emeritnému arcibiskupovi McCarrickovi, že o nich vedel pápež František aj McCarrickov nástupca kardinál Wuerl, napriek tomu po začiatku Františkovho pontifikátu začal McCarrick cestovať a verejne vystupovať, až kým nebol pápežom Františkom – krátko pred zverejnením Viganòvho svedectva – zbavený kardinálskeho titulu.

Problém je, že McCarrick preukázateľne verejne vystupoval aj počas Benediktovho pontifikátu a po opísanom uvalení sankcií dvakrát navštívil Rím (návšteva Ad limina, neskôr rozlúčka s pápežom Benediktom XVI., kde McCarrick koncelebroval svätú omšu). Viganò sa bráni, že to ešte nemusí nič znamenať, veď čo už mal Benedikt McCarrickovi povedať, ak sa objavil na stretnutí či bohoslužbe. Väčší problém je, že médiá priniesli aj video, kde šesť mesiacov po sankciách nuncius Viganò na galavečeri predniesol príhovor na počesť McCarricka, čo zatiaľ Viganò nevysvetlil a čo ak aj nespochybňuje jeho hodnovernosť v iných témach, minimálne kladie otáznik na vážnosť, akú téme prikladá dnes. Vigano na to reaguje tým, že s McCarrickom po tejto akcii o sankciách hovoril a opäť mu ich pripomenul.

Tretia polemická poznámka sa týka stretnutia s pápežom, kde sa mu predstavil, ktoré opísal tak, že k nemu pristúpil ako jeden z posledných, kde mu mal pápež povedať vetu o tom, ako si predstavuje nových amerických biskupov. Záznam z vatikánskeho archívu sa začína tak, že to potvrdzuje Viganòv prepis, potom sa však končí a nemožno nič overiť. Video si možno pozrieť tu:

Na druhej strane Catholic News Agency priniesla správu o dvoch svedkoch, ktorí potvrdzujú uvalenie sankcií na McCarricka, ktorý mal okamžite opustiť seminár, kde v tom čase žil. Obidvaja dotyční mali byť prítomní, ďalší opisujú jeho prechod a zariadenie nového ubytovania. Okrem toho, že by táto správa dávala za pravdu Viganòvi, súčasne priamo protirečí kardinálovi Wuerlovi.

Pápežova dvojbodka

V pondelok ráno sa k téme vrátil pápež František. V rannej kázni povedal: „Ľuďom, ktorým chýba dobrá vôľa, ľuďom, ktorí hľadajú iba škandál, pre tých, ktorí dúfajú iba v rozdelenie, ktorí chcú len rozklad,“ povedal pápež, najlepšia odpoveď je „ticho. A modlitba.“

Čo bude ďalej?

To dnes ťažko povedať, načrtol by som však pár línií, ktoré vidieť na poslednej fáze diskusie.

Po prvé, v americkej cirkvi ide línia sporu striktne po línii medzi tzv. konzervatívnymi a liberálnymi biskupmi a kňazmi.

Po druhé, diskusia sa posúva od vyšetrenia škandálov k diskusii o homosexualite v cirkvi.

Po tretie, spory majú tendenciu byť nielen osobne motivované (ako to predvádzajú talianski vatikanisti), ale najmä nekončiace sa, na každú spomienku zaznie iná spomienka, to však nerieši podstatu, skôr naopak. Na minulotýždňovej generálnej audiencii sa skandovalo po pápežovom príhovore Viganovo meno (viď poznámka na konci textu), ani to zrejme nikoho v cirkvi neteší. Čeliť tomu treba, je to v záujme cirkvi.

Po štvrté, je zaujímavé, akí zdržanliví sú zatiaľ európski biskupi vrátane poľských či nemeckých. Koncom tohto týždňa sa v Bratislave uskutoční zasadnutie európskych biskupov, prítomní budú piati kardináli a mnohí biskupi. Uvidíme, či sa na tomto prístupe niečo zmení.

Po piate, napätie medzi Rímom a americkou cirkvou povzbudzuje aj úvahy, ako to do budúcna zmení vzťahy v cirkvi. Pápež František podporuje decentralizáciu cirkvi a posilnenie zodpovednosti miestnych biskupov, resp. biskupských konferencií. Tento prístup doteraz oceňovali biskupi, ktorí reprezentovali skôr liberálnejší prístup k doktríne, osobitne po Amoris Laetitia. Ak svoj prístup nebude pápež revidovať, možno očakávať ďalšie oslabenie centrálnej pozície Ríma, resp. emancipáciu zdola aj zo strany tradicionalistických biskupov, čo môže mať viaceré prejavy, v krajom prípadne oslabenie autority pápeža.

 

Dodatočná poznámka: Jeden z čitateľov upozornil, že na audiencii sa nekričalo meno bývalého nuncia Vigana, ale deti z Luccy kričali meno biskupa Itala, videl som video, kde to pôsobilo ako meno bývalého nuncia, na tomto videu vidieť (počuť), že ide o Itala.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo