V Bratislave sa zišli biskupi strednej a východnej Európy

Na pozvanie predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského pricestovali do Bratislavy biskupi strednej a východnej Európy.

Jedenásť predsedov a zástupcov biskupských konferencií a viacerí ďalší hostia debatujú na tému Pravda a kultúra života. 

Stretnutie nadväzuje na tri podobné akcie z minulosti, dve boli v Bratislave a jedna v Budapešti. Hlavné mesto privítalo zástupcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Čiech, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Talianska a Chorvátska. Sú medzi nimi piati kardináli – Péter Erdő, Vinko Puljič, Angelo Bagnasco, Dominik Duka a Josip Bozanič. Pricestovali aj predstavitelia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

S úvodným pozdravom vystúpil predseda KBS Stanislav Zvolenský, predseda CCEE kardinál Angelo Bagnasco a predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Je to už štvrtý raz, čo sa predstavitelia biskupských konferencií strednej a východnej Európy spoločne stretávajú, aby uvažovali nad aktuálnymi témami života Katolíckej cirkvi a spoločnosti,“ pripomenul arcibiskup Zvolenský. Prítomnosť premiéra Pellegriniho označil za prejav dobrých vzťahov medzi cirkvou a ústavnými činiteľmi na Slovensku. 

„Mnohé postkomunistické krajiny vstupovali s určitou eufóriou do Európskej únie. Som presvedčený, že stále chceme byť súčasťou európskeho projektu. Zároveň však neskrývame obavy, že v kultúrnych a etických otázkach, aj prostredníctvom súdnych rozhodnutí európskych súdov, sa zreteľne narušuje princíp subsidiarity, čo mnohí obyvatelia našich krajín oprávnene vnímajú ako ohrozenie vlastnej, kultúrnej, národnej a duchovnej identity,“ uviedol arcibiskup Zvolenský.

Zdôraznil, že biskupi majú obavy, „že nastúpený trend, aj keď rozumieme rozdielnej mentalite sekulárnej spoločnosti v krajinách západnej Európy, je v konečnom dôsledku protiintegračný a stáva sa živnou pôdou pre nárast populizmu a radikálnej pravice“.

Migračná kríza nás podľa neho učí ľudskosti. „Napriek tomu, že musíme trvať na dôslednej ochrane hraníc Európskej únie aj jednotlivých štátov, v duchu slov Svätého Otca Františka mali by sme zvážiť všetky formy pomoci pre utečencov a migrantov. Zvlášť pre tých, ktorí už vstúpili na územie Európskej únie a najmä, ak ide o ženy a deti,“ povedal s tým, že cirkev na Slovensku je ochotná pomôcť s integráciou.

Program pracovného stretnutia, ktoré sa koná vo štvrtok a v piatok v hoteli Devín v Bratislave, sa skladá zo štyroch blokov. Na začiatku každého z nich odznie prednáška, a potom bude nasledovať diskusia.

Prvou témou je problematika encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach mravnosti, od ktorej vydania tento rok uplynulo 25 rokov. Hovoriť o nej bude profesor Livio Melina. Tému eutanázie priblíži v druhom bloku Sophia Kuby z Aliance Defending Freedom. O rizikách aplikácie európskeho práva na náboženskú slobodu bude hovoriť generálny riaditeľ Európskeho centra pre právo a spravodlivosť v Štrasburgu Grégor Puppinck a s prednáškou o Istanbulskom dohovore odborníčka na ľudské práva Andrea Popescu.

V programe podujatia sú aj dve sväté omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Účastníci na záver stretnutia príjmu vyhlásenie. 

Foto - TKKBS/Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo