Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. 03. 2014, 16:46

Obama pápežovi: Obdivujem vás, ale nie vo všetkom s vami súhlasím

Vo štvrtok sa uskutočnila dlho očakávaná návšteva amerického prezidenta vo Vatikáne. Kým Barack Obama netajil svoje nadšenie, František bol podľa pozorovateľov zdržanlivejší ako zvyčajne. Barack Obama navštívil Vatikán už druhýkrát. Začiatkom júla 2009 sa tu stretol s pápežom Benediktom XVI. Vo štv...

Vo štvrtok sa uskutočnila dlho očakávaná návšteva amerického prezidenta vo Vatikáne. Kým Barack Obama netajil svoje nadšenie, František bol podľa pozorovateľov zdržanlivejší ako zvyčajne.

Barack Obama navštívil Vatikán už druhýkrát. Začiatkom júla 2009 sa tu stretol s pápežom Benediktom XVI. Vo štvrtok dopoludnia sa prvýkrát porozprával aj s jeho nástupcom.

Kolóna 50 limuzín dorazila do Vatikánu pätnásť minút pred začiatkom stretnutia. Na Nádvorí sv. Damaza privítal amerických hostí prefekt Pápežského domu Georg Gänswein. „It´s wonderful to be back,“ zneli prvé Obamove slová. Deň predtým poskytol rozsiahly rozhovor denníku Corriere della Sera. „Jednou z vlastností, ktoré najviac obdivujem na Svätom Otcovi je jeho odvaha bez ťažkostí hovoriť o najväčších sociálnych a ekonomických výzvach, ktoré prežívame a ktorým čelíme v súčasnosti. To neznamená, že nájdeme zhodu pri všetkých otázkach, ale som presvedčený, že jeho hlas musí svet počúvať,“ povedal americký prezident.

Krátko pred pol jedenástou došlo k prvému stisku rúk medzi Obamom a Františkom. „Je úžasné stretnúť sa s vami. Som vaším veľkým obdivovateľom,“ vyznal sa americký prezident. Podľa portálu Vatican Insider bol František zo začiatku úsečnejší a svoju typickú srdečnosť prejavoval len postupne. Obaja si však mali čo povedať, keďže plánované stretnutie trvalo dlhšie ako bolo v pláne. Doplatili na to biskupi z Madagaskaru, ktorých mal pápež prijať 11.15. V tom čase ešte len finišoval vyše 50-minútový rozhovor medzi oboma predstaviteľmi.

Stretnutie síce prebiehalo za zatvorenými dverami, ale nie medzi štyrmi očami. Prítomní boli aj dvaja tlmočníci – Mark Miles z vatikánskeho Štátneho sekretariátu a Alessandra Bonatti z veľvyslanectva USA pri Svätej stolici.

Témy rozhovoru prezradilo Tlačové stredisko Svätej stolice len v hrubých rysoch: medzinárodná situácia, rešpektovanie ľudských práv, vrátane práva na život, výhrady vo svedomí a slobody vierovyznania, potláčanie obchodu s ľuďmi a imigračná reforma. Na prvý pohľad všeobecné témy, pritom viaceré z nich vyvolávajú vážne spory medzi Obamom a americkými biskupmi. Horúca je najmä diskusia o aplikácii reformy zdravotníctva, tzv. Obamacare, ktorá požaduje od katolíckych subjektov prispievať na interrupcie, sterilizácie či antikoncepciu.

Táto téma rezonovala už pred piatimi rokmi, keď sa Obama navštívil Benedikta XVI. Ten mu venoval veľavravný dar – dokument Kongregácie pre náuku viery Dignitatis personae venovaný bioetickým témam. Americký prezident vtedy sľúbil, že si dokument preštuduje. Povinnou literatúrou ho obdaroval aj František, ktorý mu okrem medailí vyobrazujúcich pôvodný pôdorys Námestia sv. Petra a anjela pokoja venoval aj svoju apoštolskú exhortáciu Evangelii gaudium. František zasa dostal výber semien z rastlín, ktoré rastú v záhrade Bieleho domu, ktoré mali symbolizovať semienka mieru rozosievané pápežom.

„Vaša Svätosť je pravdepodobne jedinou osobou, ktorá kvôli protokolu trpí viac ako ja,“ zavtipkoval Obama počas rozlúčky a pri nekončiacom stisku pápežovej ruky požiadal: „Prosím vás, modlite sa za moju rodinu.“

Napriek žoviálnosti, ktorá charakterizuje Obamu aj Františka, majú podľa vatikanistu Andreu Tornielliho obaja k sebe ďalej ako ich predchodcovia. Kým Ján Pavol II. a Ronald Reagan spolu bojovali proti komunizmu a Benedikt XVI. s Georgom W. Bushom si boli blízki v etických otázkach, medzi Obamom a Františkom sa žiadna „svätá aliancia“ nečrtá.

Imrich Gazda


Súvisiace články:

Odporúčame

Františkán z Bronxu rapuje pre pápeža

Františkán z Bronxu rapuje pre pápeža

Pápež František inšpiruje umelcov každého druhu. Jedným z nich je Stan Fortuna. Františkán a – raper. V newyorskom Bronxe ho poznajú najmä ako rapujúcého mnícha. Jeho cieľom je predstaviť mladým posolstvo Katolíckej cirkvi tak, aby mu porozumeli. Novým songom Pope Francis oslavuje prvý rok pápeža...