Arcibiskup Gänswein: Sexuálne škandály sú 11. septembrom cirkvi

Arcibiskup Gänswein: Sexuálne škandály sú 11. septembrom cirkvi

Arcibiskup Gänswein v spoločnosti pápeža Františka. Foto - TASR/AP

Arcibiskup Georg Gänswein, ktorý je blízkym spolupracovníkom emeritného pápeža Benedikta XVI. i jeho nástupcu Františka, vyhlásil, že prípady pohlavného zneužívania páchané duchovnými sú "11. septembrom (katolíckej) cirkvi". 

Na prezentácii knihy konzervatívneho amerického autora Roda Drehera v Ríme Gänswein spresnil, že v žiadnom prípade nechce porovnávať sexuálne škandály v cirkvi s približne 3000 obeťami útoku na USA z 11. septembra 2001.

Uviedol však, že tieto škandály, ako aj nedávne odhalenia veľkej poroty amerického štátu Pennsylvánia o zneužití vyše 1000 detí kňazmi ukázali, "koľko duší bolo nenávratne a smrteľne zranených kňazmi z katolíckej cirkvi."

Gänswein pripustil, že ešte aj "dnes katolícka cirkev vyzerá byť plná zmätkov o svojom vlastnom 11. septembri, a to aj napriek tomu, že táto (jej) katastrofa nie je spojená s jediným dátumom, ale mnohými dňami a rokmi a nespočetnými obeťami." 

Rod Dreher vyrastal v rodine metodistov, neskôr konvertoval na katolicizmus. Autorsky prispieval do katolíckej tlače a od roku 2002 sa venoval aj odhaľovaniu káuz o pohlavnom zneužívaní detí kňazmi.

Dreher vo svojich článkoch často písal, že nejde o problém pedofílie, ale o pohlavné zneužívanie mladistvých uľahčené tajnou a silnou sieťou homosexuálnych kňazov. Tieto kauzy sa v Dreherovom osobnom živote prejavili krízou viery a on sa rozhodol pre konverziu k východnému kresťanstvu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo