Na synode vo Vatikáne sa zúčastnia aj biskupi z Číny

Na synode vo Vatikáne sa zúčastnia aj biskupi z Číny

Ilustračné foto – TASR/AP

Vatikán a Čína podpísali koncom septembra predbežnú dohodu, ktorá sa týka vymenúvania čínskych biskupov.

Na synode biskupov, ktorá sa koná tento týždeň vo Vatikáne, sa zúčastnia aj dvaja biskupi z Číny.

Informovala o tom v pondelok agentúra AP, podľa ktorej ide o prvý konkrétny dôsledok prelomovej dohody podpísanej Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou.

AP dodala, že Vatikán v pondelok potvrdil účasť biskupov Kuo Ťin-cchaja a Jang Siao-tchinga, ktorí pricestujú do Ríma na pozvanie pápeža Františka. Prvý z nich zastupuje Vlastenecké združenie čínskych katolíkov, druhý bol za biskupa vymenovaný Vatikánom.

AP uviedla, že biskupi z pevninskej Číny sa na synode vo Vatikáne zúčastnia prvýkrát. Ďalšie z týchto pravidelných stretnutí biskupov sa začne v stredu, potrvá tri týždne a bude venované problematike mladých ľudí.

Vatikán a Čína podpísali koncom septembra predbežnú dohodu, ktorá sa týka vymenúvania čínskych biskupov. Detaily o nej stále nie sú známe, ale pápež povedal, že dohoda zahŕňa proces dialógu vrátane dialógu o nominácii biskupov. Zdôraznil však, že posledné slovo v tejto záležitosti bude mať vždy pápež.

V súčasnosti v Číne pôsobí asi 100 biskupov. Niektorých z nich dosadil Peking, iných vymenoval Vatikán, ďalších neoficiálne schválili tak pápež, ako aj čínska vláda.

Tento stav rozdelenia v katolíckej cirkvi v Číne nastal v podstate v roku 1951, keď Peking prerušil diplomatické vzťahy s Vatikánom. Mnoho čínskych katolíkov sa následne stiahlo do podzemia. Verejne bolo možné praktizovať svoju vieru v 80. rokoch, keď náboženstvo v Číne začalo byť opäť tolerované.

Čínski veriaci si môžu vybrať, či sa pridajú k Vlasteneckému združeniu čínskych katolíkov, ktoré čínska komunistická strana založila v roku 1957, alebo sa prihlásia k podzemnej cirkvi. Tá ako najvyššiu autoritu uznáva pápeža, zatiaľ čo čínska štátna cirkev nie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo