Pod tlakom Moskvy kyjevský metropolita Onufrij zaradil spiatočku

Pod tlakom Moskvy kyjevský metropolita Onufrij zaradil spiatočku

Kyjevský pravoslávny metropolita Onufrij Berezovský. Foto: orthodoxchristian.com

Šesť správ do mozaiky o diskusii a úsiliach o úplné osamostatnenie pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.

Aj metropolita Onufrij chcel autokefáliu  

Ekumenický patriarcha znovu potvrdil svoj postoj vo veci autokefálie pre Ukrajinu. Počas stretnutia s pútnikmi z Patrasu, ktorí prišli do Fanaru pod vedením metropolitu tohto gréckeho mesta Chrysostoma, Bartolomej povedal: „V rozličných chvíľach Ukrajinci žiadali nezávislosť od Ruskej cirkvi, ako to vyplýva z dokumentov, ktoré uchovávame v našom patriarchálnom archíve. Aj terajšia hierarchia ukrajinskej cirkvi a kyjevský metropolita Onufrij, predseda miestneho Svätého Synodu, po vyhlásení samostatnosti Ukrajiny požiadali o nezávislosť a oddelenie od Ruskej cirkvi, teda o autokefáliu. Máme ich podpisy a zverejnili sme ich. Momentálne niektorí z nich zaradili spiatočku, zdá sa, že z dôvodu veľkého tlaku z Moskvy, no to, čo je napísané, zostáva. Som si istý, že všetci sa pripoja k novej autokefálnej cirkvi svojej vlasti, len čo náš patriarchát vyhlási autokefáliu.“

Srbský biskup kritizuje ekumenického patriarchu  

Ostrú, ale „hlbokou bolesťou“ a „láskou k cirkvi svätého Andreja“ nesenú kritiku spôsobu postupu Konštantínopolského patriarchátu v kríze na Ukrajine vyslovil srbský pravoslávny novosadský biskup Irinej. Pozícia Ekumenického patriarchu ako „prvého medzi rovnými“ neospravedlňuje zásah na Ukrajine. Akcie Konštantínopolu sú vysvetľované želaním prekonať schizmu a obnoviť jednotu ukrajinského ľudu, no deje sa to na základe novo sformulovaného učenia, že Ekumenický patriarchát má právo samostatne a z vlastnej iniciatívy robiť rozhodnutia, nezávisle od postoja alebo odporu miestnych autokefálnych cirkví. Podľa biskupa Irineja však primát konštantínopolského patriarchu netreba prirovnávať k primátu rímskeho pápeža. Na základe apoštolského kánonu 34 je zhromaždenie biskupov bez prvého hierarchu neplatné, ale ani prvý hierarcha nemôže konať bez zhromaždenia biskupov. Z toho vyplýva, že Ekumenický patriarchát nemá právo sám rozhodnúť o statuse ukrajinskej cirkvi. Táto vec by sa mala rozhodnúť na všepravoslávnom koncile.

Cyperský metropolita ponúkol mediáciu

Najvyšší predstaviteľ Cyperskej pravoslávnej cirkvi arcibiskup Chrysostomos II. vyjadril ochotu prevziať rolu sprostredkovateľa v kríze na Ukrajine, aby sa vyhlo obávanému rozkolu v celosvetovom Pravosláví. Arcibiskup tak urobil vo svojom sídle v Nikózii na stretnutí s ukrajinským veľvyslancom na Cypre Borisom Gumeniukom.

Avšak oficiálna webová stránka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí podala vyjadrenie cyperského arcibiskupa tak, ako keby sa Chrysostomos II. vyjadril v prospech priznania autokefálie ukrajinským schizmatikom.

Spoločná výzva alexandrijského patriarchu a poľského metropolitu

Interpretačné problémy neobišli ani spoločnú výzvu k zmiereniu na Ukrajine, ktorú vydali alexandrijský patriarcha Teodor II. a najvyšší predstaviteľ Poľskej pravoslávnej cirkvi metropolita Sáva. Ukrajinské médiá ju podali ako podporu udelenia autokefálie.

Patriarcha Teodoros II. ihneď odcestoval z Varšavy do Odessy, kde na bohoslužbe „za jednotu Kristovej Cirkvi a za pokoj v trpiacom ukrajinskom ľude“ v Katedrále Premenia Pána pred tisíckami pravoslávnych veriacich povedal: „Zostaňte v pravoslávnej viere, v kánonickej cirkvi... V týchto ťažkých dňoch existuje jedna kánonická cirkev, ktorú vedie jeho Blaženosť metropolita Onufrij.“ Patriarcha ďalej povedal, že v Poľsku podpísal s metropolitom Sávom dokument, „v ktorom sme vyhlásili, že spoločne vystupujeme za kánonickú pravoslávnu cirkev na Ukrajine. Budeme s tými, ktorí chcú jednotu pravoslávia na Ukrajine“.

Rím zostáva neutrálny

Apoštolská nunciatúra v Kyjeve odmietla vyhlásenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého „Vatikán rešpektuje rozhodnutie ukrajinského ľudu etablovať zjednotenú miestnu pravoslávnu cirkev“. V správe z nunciatúry sa doslova uvádza: „Apoštolská nunciatúra by chcela ešte raz predstaviť stanovisko Svätého stolca k otázke vytvorenia jednotnej ukrajinskej miestnej pravoslávnej cirkvi: ide o vnútornú záležitosť pravoslávnej cirkvi. Svätý stolec k tomu nikdy nezaujímal stanovisko a ani nemá v úmysle to niekedy urobiť.“

Ekumenický dialóg čaká stagnácia

Kuriálny kardinál Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov, upozornil na to, že konflikt medzi Moskvou a Konštantínopolom bude mať následky pre ekumenický dialóg. Moskovský patriarchát rozhodol, že jeho reprezentanti sa nemajú zúčastňovať na zasadaniach, ktorým (spolu)predsedajú reprezentanti Ekumenického patriarchátu. Podľa kardinála Kocha treba rátať s tým, že to tak bude aj pri Zmiešanej medzinárodnej komisii pre teologický dialóg medzi Rímskokatolíckou cirkvou a Pravoslávnou cirkvou.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo