Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. október 2018

Amerického pastora väzneného v Turecku prepustili

Pastora Andrewa Brunsona sa chystal po návrate do USA osobne privítať prezident Donald Trump.
Amerického pastora väzneného v Turecku prepustili

Foto - TASR/AP

Prezident Trump sa poďakoval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi za prepustenie amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku zadržiavali takmer dva roky.   Erdogan pritom v minulosti odmietal žiadosti Washingtonu, aby Brunsona prepustil. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Trump na Twitteri uviedol, že v sobotu sa v Oválnej pracovni Bieleho domu s Brunsonom osobne stretne. „Bude to úžasné vidieť Brunsona a stretnúť sa s ním. Brunson je vynikajúci kresťan, ktorý prešiel takouto tvrdou skúsenosťou,“ napísal Trump.

„Sme vďační prezidentovi (Trumpovi), členom Kongresu a predstaviteľom (amerického) ministerstva zahraničných vecí, ktorí neprestajne vyvíjali tlak na Turecko, a zabezpečili, že pastor Brunson je na slobode,“ uviedol vo vyhlásení Brunsonov právnik Jay Sekulow.

Brunson: Milujem Ježiša, milujem Turecko

Andrew Brunson sa v piatok predpoludním zúčastnil na súdnom pojednávaní vo väzenskom komplexe v prístavnom meste Aliaga na západe Turecka. V súdnej sieni bola podľa agentúry Reuters prítomná aj jeho manželka Norine, ktorá si vypočula výpovede svedkov obhajoby i obžaloby. Samotný pastor všetky obvinenia poprel, pričom uviedol, že je nevinný. „Milujem Ježiša, milujem Turecko,“ citovala Brunsona agentúra AP.  

Prečítajte si aj
Zachráňte pastora Brunsona Zdieľať

Turecký súd síce 50-ročného pastora Evanjelikálnej presbyteriánskej cirkvi odsúdil pre obvinenie z terorizmu, ale zároveň mu udelil trest v dĺžke, ktorú už strávil ako zadržiavaná osoba v domácom väzení, a zároveň ho prepustil s tým, že sa môže vrátiť do USA.

Rodák z amerického štátu Severná Karolína opustil Turecko hneď v piatok a cestou do vlasti sa ešte zastavil v americkej vojenskej nemocnici v Nemecku na lekársku prehliadku.

Hrozilo mu až 35 rokov

Brunsona zadržiavali v Turecku takmer dva roky. Za obvinenia z terorizmu a špionáže mu hrozilo 35 rokov väzenia. Súd ho však odsúdil iba za terorizmus. Jeho prípad rozpútal vážnu diplomatickú roztržku medzi Spojenými štátmi a Tureckom, spojencami v NATO.

Americká stanica NBC už vo štvrtok informovala, že Washington s Ankarou uzavrel tajnú dohodu, ktorá má zaistiť Brunsonovo prepustenie. Odvolala sa pritom na vysokopostavených činiteľov, okrem iného i z administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.