Konštantínopol len rehabilitoval ukrajinských schizmatikov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Konštantínopol len rehabilitoval ukrajinských schizmatikov

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej. Foto: AFP 2018/Ozan Kose

Svätý Synod Ekumenického patriarchátu ako apelačná inštancia vyhovel žiadosti Filareta Denisenka a Makarija Maletiča o zrušenie exkomunikácie.

Ekumenickým patriarchom vymenovaní exarchovia pre Ukrajinu arcibiskup Daniel Zelinskyj a biskup Ilarion Rudnik sa 5. októbra 2018 stretli s predsedom ukrajinského parlamentu Andrejom Parubijom. Tento nacionalistický politik vyhlásil, že návšteva exarchov je „otcovskou odpoveďou“ ekumenického patriarchu na apely väčšiny ukrajinských poslancov, ktorí žiadajú autokefáliu pre ukrajinskú cirkev.

Podľa Parubija všetci pravoslávni kresťania na Ukrajine očakávajú rozhodnutie ekumenického patriarchu. Ukrajinský politik je presvedčený, že ešte „pred koncom roka“ príde dobrá správa z Fanaru. Parubij oficiálne pozval patriarchu Bartolomeja na návštevu Ukrajiny, v rámci ktorej by mohol predniesť prejav pred Verchovnou radou Ukrajiny.

Ukrajina teraz prežíva „ťažké a naozaj veľkolepé“ časy, povedal Parubij v rozhovore s exarchami. Ide o to, aby sa obnovila historická pamäť a tradície. Ukrajinský parlament podnikol veľa v tomto záujme, naštartoval „dekomunizáciu“ a urobil dôležité rozhodnutie o ukrajinskom jazyku.  

Exarcha Daniel informoval o podniknutých „krokoch k zmiereniu a zjednoteniu pravoslávnej cirkvi na Ukrajine“ a o pripravenosti patriarchu Bartolomeja vyhovieť túžbe „ľudu Ukrajiny, ukrajinského prezidenta a ukrajinských poslancov“ po priznaní autokefálie Ukrajine.

Exarcha Ilarion vyjadril po stretnutí s predsedom ukrajinskému parlamentu svoje presvedčenie, že Bartolomej pricestuje do Kyjeva a navštívi Verchovnú radu, ktorá urobila „také historické rozhodnutie ohľadom autokefálie“.

Stretnutie exarchov s ministrom kultúry

Konštantínopolskí exarchovia sa stretli aj s ukrajinským ministrom kultúry Jevgenijom Niščukom. Ten uistil, že chce podniknúť všetko, čo je v jeho moci, „aby umožnil kroky smerujúce k úplnému zjednoteniu cirkvi“. Toto ministerstvo je príslušné pre schvaľovanie štatútov a rokovacích poriadkov náboženských spoločenstiev, aby „bolo primerane postarané o vnútrocirkevný život“.  

Exarcha Daniel vo svojej odpovedi vyzdvihol, že on i exarcha Ilarion boli vymenovaní Svätým Synodom „materskej cirkvi v Konštantínopole“, aby prekonali „anomáliu“ rozštiepenej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. Exarchovia sú pripravení rokovať s reprezentantmi rozličných pravoslávnych spoločenstiev na Ukrajine, aby uľahčili „ďalší dialóg, ktorý povedie k zjednoteniu pravoslávnej cirkvi na Ukrajine“.

Zasadnutie Svätého Synodu Ekumenického patriarchátu

S napätím sa očakávalo, ako sa vyjadrí Svätý Synod Konštantínopolského patriarchátu k otázke autokefálie (cirkevnej samostatnosti) pre Ukrajinu. Vypočutie exarchov vyslaných do Kyjeva, na ktorom mali informovať o svojich doterajších dojmoch, sa uskutočnilo v druhý deň trojdňového zasadnutia Svätého Synodu (9. – 11. október 2018 v Istanbule).

Exarchovia sa dosiaľ stretli len s najvyššími predstaviteľmi schizmatických zoskupení: so samovymenovaným „kyjevským patriarchom“  Filaretom Denisenkom a s metropolitom Makarijom Maletičom, ktorý je v čele takisto neuznanej Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi. Najvyšší predstaviteľ jedinej kánonickej autonómnej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu metropolita Onufrij Berezovskij odmietol rokovať s konštantínopolskými exarchami, ktorí sa popri ďalších ukrajinských politikoch stretli aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Rehabilitácia ukrajinských schizmatikov

Ako sa uvádza v záverečnom komuniké, Svätý Synod Ekumenického patriarchátu ako apelačná inštancia vyhovel žiadosti Filareta Denisenka a Makarija Maletiča o zrušenie exkomunikácie, ktorú na nich uvalil Moskovský patriarchát, a vyhlásil za kánonické obidve dosiaľ nekánonické pravoslávne cirkvi na Ukrajine, ktoré sa ocitli v schizme „nie z dogmatických dôvodov“.

Svätý Synod Konštantínopolského ekumenického patriarchátu zároveň vypovedal platnosť synodálneho listu z roku 1686, ktorý na základe dobových okolností udelil moskovskému patriarchovi právo vysviacať kyjevského metropolitu. No tento metropolita musel byť volený zhromaždením „kléru a laikov“ Kyjevskej eparchie a navyše mal nariadené spomínať pri každom slávení božskej liturgie ekumenického patriarchu ako „prvého hierarchu“ a tým podčiarkovať svoju cirkevnoprávnu závislosť od materskej Konštantínopolskej cirkvi. 

Hoci slovenská sekcia Vatikánskeho rozhlasu uverejnila v súvislosti s obsahom konštantínopolského komuniké článok s názvom „Konštantínopol udelil autokefálnosť Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi“, Svätý Synod v skutočnosti len znovu potvrdil odhodlanie Ekumenického patriarchátu udeliť autokefáliu „cirkvi Ukrajiny“. Okrem toho boli obnovené stavropegiálne práva Ekumenického patriarchátu v Kyjeve. „Stavropegiálny“ znamená, že monastier podlieha priamo patriarchovi. V Kyjeve však dosiaľ neexistuje kláštor podliehajúci Konštantínopolu.   

Záverom sa v komuniké konštantínopolského Svätého Synodu apeluje „na všetkých zúčastnených“, aby sa vyvarovali „zaberania chrámov, monastierov a iných majetkov“, ako aj „všetkých skutkov násilia a pomsty“, aby „zvíťazil mier a Kristova láska“.

  

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo