Vatikánska brzda pre amerických biskupov

Vatikánska brzda pre amerických biskupov

Arcibiskup Christophe Pierre, nuncius v USA. Foto: YouTube/screenshot

Rozhodnutie oslabí autoritu biskupov USA aj pápeža Františka.

V Spojených štátoch sa včera stala prekvapivá vec: Začalo sa dlho očakávané zasadnutie tamojšej biskupskej konferencie v Baltimore, po intervencii Vatikánu boli z rokovania stiahnuté dva najdôležitejšie body. Nebude sa hlasovať o nových povinnostiach biskupa, občas prirovnávaných k etickému kódexu biskupa, ani o vzniku špeciálnej komisie, ktorá mala niesť zodpovednosť za vyhodnocovanie sťažností proti biskupom.

„Bratia, som si istý, že máte z tohto vývoja obavy rovnako, ako ich mám ja,“ reagoval na toto prekvapivé opatrenie kardinál DiNardo, predseda americkej biskupskej konferencie, potom ako ho oznámil všetkým zúčastneným biskupom. DiNardo sa dokonca biskupom ospravedlnil a dodal, že o tomto postupe sa dozvedel až na poslednú chvíľu v nedeľu popoludní.

Rozhodnutie pápeža sa viaže na február budúceho roku, keď by mal Rím oznámiť nové opatrenia, s akými chce cirkev bojovať proti sexuálnym škandálom. Do februára nie je tak ďaleko, postup Vatikánu však vyvolal značné pohoršenie a viacero prekvapivých reakcií.

Po prvé, tento prístup protirečí dlhodobej línii pápeža Františka, ktorý podporoval väčšiu aktivitu biskupských konferencií, často – ako ukázali spory po Amoris Laetitia – aj za cenu rôzneho výkladu tých istých usmernení. K tomu treba doplniť, že americké opatrenia boli doteraz najdôslednejšie, bol v nich prítomný tlak na vyšetrenie aj zapojenie rešpektovaných laikov do procesu. Najviac sa osvedčilo práve zapojenie v cirkvi rešpektovaných laikov.

Po druhé, postup prekáža aj pápežovi blízkym biskupom a kardinálom v USA, kriticky sa ozval napr. kardinál Blasé Cupich z Chicaga, ktorý povedal, že ide o „urgentnú vec, ktorú nemožno odložiť“. Cupich navrhol, aby sa o obidvoch bodoch napriek nariadeniu z Ríma riadne rokovalo a hlasovalo o nich nezáväzne.

Po tretie, téma je taká citlivá, že na toto rozhodnutie okamžite reagovali zainteresované organizácie a médiá. Veľmi kritické je redakčné stanovisko denníka Washington Post, ktoré postup nunciatúry a Ríma označilo za prejav arogancie, kritická je organizácia BishopAccountability.org, jej riaditeľka Anne Barrett Doylová povedala, že to, čo vidíme, dokazuje, že „problém je vo Vatikáne,“ ktorý sa snaží „zastaviť aj mierny progres, o ktorý ide americkým biskupom“.

Problémom sa totiž stalo zdôvodnenie, ktorým nuncius v USA vysvetlil tento krok. Podľa denníka Washington Post mal Rímu prekážať návrh na vznik komisie laikov, ktorá by hodnotila previnenia biskupov, arcibiskup Christophe Pierre, nuncius v USA, na to reagoval, „akoby sme neboli viac schopní reformovať alebo veriť sebe samým“. Pre sekulárne prostredie ide o dôkaz, že Vatikán sa chce vyhnúť akejkoľvek verejnej kontrole: „Je evidentné, že katolícka cirkev nie je schopná zbaviť sa sama pohromy sexuálnych škandálov.“

Tak je na stole zbytočný problém, ktorý poškodí všetkých. Keby pápežovo nové nariadenie vo februári išlo ďalej ako to, čo chceli schváliť americkí biskupi, bolo by to len vítané a v USA by to museli rešpektovať. Takto, žiaľ, utrpela povesť amerických biskupov aj pápeža Františka.

Aj keď jedna z pondelkových reakcií po zasadnutí biskupskej konferencie trafila klinček presne po hlavičke: Pápež síce môže zabrániť rozhodnutiu biskupskej konferencie, ale nemôže zabrániť rozhodnému postupu jednotlivého biskupa v jeho diecéze. To, čo sa odohralo včera, možno povedať aj inak: americkí biskupi strácajú autoritu doma aj v Ríme.

V každom prípade, vo februári budú očakávania na pápeža nastavené naozaj vysoko.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo