Ján Pavol II. nepatrí do múzea, ale do nebeskej galérie (recenzia knihy Žil som so svätcom)

Historický obraz Jána Pavla II. je definitívne domaľovaný a vystavený v nebeskej galérii. Napriek tomu je stále možné objavovať detaily, ktoré dosiaľ ostali nepovšimnuté.

Po knihe rozhovorov Život s Karolom (SSV 2007) sa dlhoročný osobný sekretár Jána Pavla II., kardinál Stanisław Dziwisz a vatikanista Gian Franco Svidercoschi rozhodli porozprávať o osobe svätého pápeža ešte raz. Dôvodom bola aprílová kanonizácia a výsledkom je kniha Žil som so svätcom (SSV 2014).

Mlátenie prázdnej slamy?
Skeptik by sa mohol pýtať, či rozhovor tých istých ľudí na rovnakú tému nie je len mlátením prázdnej slamy. Odpoveď: nie je. Niektoré témy sa síce v prípade Jána Pavla II. pravidelne opakujú (osobný vzťah s Bohom, povalenie komunizmu, apoštolské cesty a pod.), ale kniha Žil som so svätcom neostala len pri nich.

V Katolíckej cirkvi došlo v posledných rokoch k niekoľkým veľkým zmenám (odstúpenie Benedikta XVI., zvolenia pápeža Františka, ukončenie procesu blahorečenia a svätorečenia Jána Pavla II.) a Svidercoschi ich nijako neobchádza. Dziwisz sa tak musí opätovne vrátiť k medializovanej kritike Benedikta XVI. za odstúpenie („Zmanipulovali to. Nikdy som si nedovolil posudzovať pápeža a už vôbec nie Benedikta XVI.“) a zaujať postoj k aktuálnemu pontifikátu („Veľmi dôverujem pápežovi Františkovi. Cirkev, ktorú má on na mysli, a to, akým je pastierom, sa podľa mňa veľmi nelíši od toho, čo si predstavoval Ján Pavol II.“).
Biskupi verzus pápež
V Dziwiszovom rozprávaní František asi najviac pripomína Jána Pavla II. v dôraze na Božie milosrdenstvo a v snahe o reformu Rímskej kúrie. „Samotná kúria možno ešte nebola pripravená na reformu, ktorá by ju vrátila do efektívnej služby pápežovi a biskupom: teda aby bola autentickým nástrojom spoločenstva medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami,“ hovorí Dziwisz, podľa ktorého musel Ján Pavol II. neraz čeliť silnej opozícii aj zvnútra biskupského kolégia. 
„Dve biskupské konferencie, americká a francúzska, sa pokúšali pápeža odhovoriť od toho, aby prišiel sláviť Svetové dni mládeže do ich krajín,“ konštatuje Svidercoschi, na čo kardinál Dziwisz reaguje: „Na naliehanie Svätého Otca sa však Svetové dni mládeže predsa len uskutočnili: v Denveri v roku 1994 a v Paríži v roku 1997 – a boli veľmi úspešné.“
Podľa súčasného krakovského arcibiskupa sa však najťažší boj, ktorý musel Ján Pavol II. zviesť, týkal ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. 
Atraktívne témy

Čitateľsky najatraktívnejšími časti knihy sa dotýkajú tém, ktoré sú dodnes zahalené rúškom tajomstva. Dziwisz na ne dáva jasné, viac či menej stručné odpovede. Podporoval Ján Pavol II. poľské odborárske hnutie Solidarita aj finančne prostredníctvom vatikánskej banky? Určite nie. Podnikal tajné úniky z Vatikánu? Áno, bolo ich takmer 150. Uvažoval nad odstúpením? Áno, veľmi dlho a intenzívne. 
Dziwisz taktiež priznáva, že sa nádejal v priame svätorečenie Jána Pavla II., bez medzietapy blahorečenia: „Bolo prirodzené pýtať sa, či beatifikácia, ktorá sa týka skôr miestnej úcty, nebude trochu ,priúzka´ - dovolím si povedať – pre pápeža, ktorého poznali a ktorého si vážili na všetkých miestach zeme.“ 
Kardinál Dziwisz však v knihe neprekvapuje len zákulisnými informáciami, ale aj vnútrocirkevnými postrehmi. „Dedičstvo Jána Pavla II., ktoré zanechal v cirkevnej a pastoračnej oblasti, ešte celkom nepreniklo do mnohých katolíckych spoločenstiev,“ konštatuje pravá ruka svätého pápeža. A tejto role sa nezriekol ani po jeho smrti: „V tomto duchu vidím aj svoju úlohu strážcu pamiatky Jána Pavla II. Túto pamiatku, ako som už povedal, nesmieme dať do múzea.“
Stanisław Dziwisz: Žil som so svätcom. Rozhovor s Gianom Francom Svidercoschim. SSV 2014. Preložil Martin Kramara. 144 strán. TU v predaji. 
Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo