Reštart kamiliánov: po zatknutí generálneho predstaveného si zvolili nové vedenie

Tento rok sa mal v reholi kamiliánov niesť v slávnostnom duchu. Pred 400 rokmi zomrel jej zakladateľ, sv. Kamil z Lellis. Jubilejný rok však zatienilo vyšetrovanie generálneho predstaveného Renata Salvatoreho. 

V októbri 2013 sa v rukách talianskej polície ocitol generálny predstavený Služobníkov chorých, ako znie oficiálny názov rehole kamiliánov. Renato Salvatore bol obvinený zo sprenevery. Začiatkom apríla pápež František prijal jeho rezignáciu, čím sa otvorili dvere voľbe nového predstaveného. Nad rehoľou prevzala dočasnú priamu kontrolu vatikánska Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Na júnovej mimoriadnej generálnej kapitule si Služobníci chorých zvolili nové vedenie.
„Pozývam kamiliánsku rodinu pri vyvrcholení tohto Jubilejného roka, aby bola znakom Pána Ježiša, ktorý sa ako Dobrý Samaritán skláňa k telesným i duševných ranám trpiaceho ľudstva a leje olej útechy a víno nádeje,“ povedal pred nedávnou modlitbou Anjel Pána pápež František. Hneď na druhý deň, 14. júla, začala rehoľa proces očisty.
V deň liturgickej spomienky sv. Kamila a ukončenia Jubilejného roka sa do jej čela postavil 59-ročný Brazílčan Leocir Pessini, ktorého zvolili delegáti generálnej kapituly. Jej motto bolo veľavravné: Za oživenie rádu v jubilejnom kamiliánskom roku: 1614 – 2014. 
Nové vedenie, ktoré okrem Pessiniho tvorí generálny vikár Laurent Zoungrana (Burkina Faso) a konzultori Josè Ignacio Santaolalla Sàez (Španielsko), Aris Miranda (Filipíny) a Gianfranco Lunardon (Taliansko), sa bude musieť vyrovnať s neľahkou situáciou. 
„Nešlo o krízu rádu, ale krízu riadenia,“ opísal uplynulé mesiace nový líder kamiliánov, ktorý doteraz pôsobil ako provinciál brazílskej provincie. Pessini verí, že sa reholi podarí obnoviť ducha jednoty a spoločenstva. „Musíme si zobrať ponaučenie, aby sa chyby neopakovali,“ dodal Pessini. 
Svätý Kamil z Lellis sa narodil v roku 1550 na území dnešného Talianska. V roku 1586 pápež Sixtus V. schválil pôsobenie rehole Služobníkov chorých, ktorých charizmou je starostlivosť o chorých, starých a opustených. Pre ich rehoľné rúcho je charakteristický veľký červený kríž odkazujúci na vykúpenie Kristovou krvou. Kamiliáni v súčasnosti pôsobia na piatich kontinentoch a majú 7 000 mužských a ženských členov. Len v Brazílii spravujú 56 nemocníc so 6 000 lôžkami.
Imrich Gazda

Foto: camilliani.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo