Moskve verní ukrajinskí pravoslávni biskupi sú pod tlakom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Moskve verní ukrajinskí pravoslávni biskupi sú pod tlakom

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Biskupi označili proces smerujúci k autokefálii za nanútený zvonku a neodzrkadľujúci cirkevnú potrebu.

Zástupca Konštantínopolského ekumenického patriarchátu pri Svetovej rade cirkví arcibiskup Job (Getcha) v rozhovore pre BBC povedal, že vypovedaním konštantínopolského synodálneho aktu z roku 1686 o jurisdikcii nad Kyjevskou metropóliou zanikla správa Moskovského patriarchátu vo všetkých ukrajinských eparchiách. Z pohľadu cirkevného práva už neexistuje Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu. Na základe rozhodnutia Svätého Synodu Ekumenického patriarchátu z 11. októbra 2018 sa všetci ukrajinskí pravoslávni biskupi stali hierarchami Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. A teraz majú čakať na nariadenia z Konštantínopolu týkajúce sa ich budúcich funkcií v blížiacej sa autokefálnej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine.  

Ukrajinský prezident v Istanbule  

Tretieho novembra 2018 pricestoval do sídla Ekumenického patriarchátu v istanbulskej štvrti Fanar ukrajinský prezident Petro Porošenko, aby spoločne s ekumenickým patriarchom Bartolomejom podpísal Bilaterálnu koordinačnú a kooperačnú zmluvu medzi Ekumenickým patriarchátom a ukrajinským štátom.

Pred novinármi Porošenko vyhlásil, že Ukrajinci si želajú jedinú autokefálnu cirkev. Podľa slov ukrajinského prezidenta všetci hierarchovia Kyjevského patriarchátu a Ukrajinskej autokefálnej cirkvi a časť biskupov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu podpísali žiadosť o autokefáliu, ktorá bola adresovaná ekumenickému patriarchovi.

Podľa Bartolomejových slov práve podpísaná bilaterálna zmluva urýchli cestu k autokefálii pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. Podľa čestnej hlavy byzantského pravoslávia má Ukrajina také isté právo na autokefáliu, aké mali ostatné národy východnej Európy a Balkánu, ktoré medzičasom dostali autokefáliu od materskej Konštantínopolskej cirkvi. Na základe posvätných kánonov je výlučným právom Ekumenického patriarchátu udeliť autokefáliu, keď sa to bude javiť vhodné a budú na to zrelé podmienky. Ekumenický patriarcha je presvedčený, že rozhodnutie Konštantínopolu povedie ukrajinský ľud a pravoslávnych veriacich k jednote, ktorá im bola upieraná počas ostatných tridsiatich rokov. Nová autokefálna cirkev zhromaždí takmer všetkých pravoslávnych veriacich na Ukrajine.


Ukrajinský prezident po Istanbule

Po návrate z Turecka Petro Porošenko navrhol biskupom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu stretnutie v kyjevskom konferenčnom centre „Ukrainian House“. Avšak najvyšší predstaviteľ tejto cirkvi metropolita Onufrij (Berezovskij) nástojil v telefonickom rozhovore s prezidentom 9. novembra na Kyjevskopečerskej lavre. Prezident napokon ustúpil. Ako termín bol dohodnutý 13. november o 14:00. No vedúci prezidentského úradu Igor Rainin 12. novembra biskupom oznámil, že stretnutie sa síce uskutoční 13. novembra o 14:00, ale v „Ukrainian House“. Biskupi odmietli štátny nátlak. Stretnutie s ukrajinským prezidentom sa nekonalo.

Synoda Moskve verných ukrajinských biskupov  

Už 13. novembra ráno zasadol Svätý Synod Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. Rozhodol o zvolaní biskupskej synody, ktorej členovia už prišli alebo práve boli na ceste do Kyjeva kvôli naplánovanému stretnutiu s Porošenkom. Biskupi zdôraznili svoju ochotu k rozhovoru s prezidentom, „no na cirkevnej pôde“. Súvisí to s tým, že verejné stanoviská ukrajinských vládnych predstaviteľov boli v poslednom čase namierené proti ich cirkvi. A navyše vzali do úvahy aj pohľad cirkevného ľudu, ktorý si želá, aby sa diskusia o vzťahoch cirkvi a štátu konala na cirkevnej pôde.

Pri otvorení synodálneho zasadania metropolita Onufrij poukázal na existujúce úsilia zatiahnuť cirkev do politických hier a urobiť z nej „nástroj“ na dosahovanie „akýchkoľvek pozemských cieľov“. „Vonkajšie sily“ sa usilujú zneužiť náboženstvo na svoje ciele: „Cirkev považujú za trón, ale nechápu, že je to Kristov trón.“ Cirkev má povinnosť uchovať čistotu pravoslávnej viery a vernosť Kristovi „v tomto svete dezinformácií“.

Na biskupskej synode sa zúčastnilo 83 z 90 eparchiálnych a pomocných biskupov. Zhromaždenie odmietlo myšlienku podieľať sa na vytvorení od Moskvy nezávislej „autokefálnej cirkvi“. Biskupi označili proces smerujúci k autokefálii za nanútený zvonku a neodzrkadľujúci cirkevnú potrebu. Neprinesie cirkevnú jednotu a len prehĺbi rozštiepenia a konflikty v ukrajinskom ľude. V tejto situácii „episkopát, klérus i laici považujú za nemožné podieľať sa na tomto procese“.

Rezolúcia

Biskupi spísali 13. novembra rezolúciu proti pokusom ukrajinských úradov zmeniť názov ich cirkvi (napríklad na „Ruskú pravoslávnu cirkev na Ukrajine“). Takisto budú vystupovať proti každej diskriminácii svojich veriacich v legislatívnej oblasti. Ak ukrajinský parlament prijme diskriminačné zákony, táto cirkev bude brániť svoje práva „každou legálnou cestou“, bude sa opierať o Ukrajinskú ústavu a Európsky dohovor o ochrane ľudských práv.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo