František navštívi cintorín z Prvej svetovej vojny. Na mieste, kde bojoval jeho starý otec

Pápež František si pripomenul sté výročie začiatku Prvej svetovej vojny. Priamo sa dotkla aj jeho rodiny – na fronte bojoval jeho starý otec. V septembri navštívi vojenský cintorín, kde je pochovaných 100 000 talianskych vojakov.

V uplynulých dňoch si celý svet pripomenul sto rokov od vypuknutia Prvej svetovej vojny. „Pripomenutím tejto tragickej udalosti chcem vyjadriť túžbu, aby sa viac neopakovali chyby z minulosti, aby sme si v súčasnosti zobrali ponaučenie z histórie a aby vždy prevážili požiadavky pokoja prostredníctvom pokojného a odvážneho dialógu,“ povedal pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána pápež František.

V polovici septembra pápež osobne navštívi vojenský pamätný cintorín v regióne Gorizia, kde je pochovaných 100 000 talianskych vojakov. Na mieste bude sláviť svätú omšu.

Práve tento región je priamo spätý s rodinou Bergogliovcov. Na pohraničí talianskej Gorizie a súčasného Slovinska bojoval počas Prvej svetovej vojny 78. regiment pešej pechoty. Talianska katolícka televízia TV2000 zistila, že členom regimentu bol aj Giovanni Bergoglio (nar. 1884), starý otec súčasného pápeža, ktorého rodina pochádzala z Talianska. Napriek tomu, že v regimente padlo 882 vojakov, 1 573 ostalo nezvestných a 3 846 zranených, Giovanni Bergoglio vyviazol bez vážnejších zranení. Po skončení vojny dostal potvrdenie o vzornom správaní a odmenu 200 lír.

V príhovore pred Anjel Pána František zdôraznil, že vojnové konflikty nie sú len záležitosťou minulosti, pričom poukázal na dramatické udalosti na Blízkom východe, Ukrajine a v Iraku. „Nikdy nie vojnu! Myslím najmä na deti, oberané o nádej na dôstojný život, na umierajúce deti, zranené deti, deti zmrzačené, osirelé, deti, ktoré majú ako hračky pozostatky vojny, deti, ktoré nepoznajú úsmev,“ povedal František a zvýšeným hlasom apeloval: „Zastavte sa, prosím! Prosím vás z celého svojho srdca. Je na čase prestať! Zastavte sa, prosím!“

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, geni.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo