Pápež stiahol trest z kňaza, ktorý sa dal na politiku (aktualizované)

Pápež František zrušil zákaz vykonávať posvätné úkony kňazovi Miguelovi d´Escotovi Brockmannovi, ktorý bol v 80. rokoch nikaragujským ministrom zahraničných vecí.

Kánonický trest dostal kňaz amerického pôvodu po tom, čo sa v roku 1979 stal ministrom zahraničných vecí sandinovskej vlády. Keď sa pred vyše rokom 81-ročný Brockmann stiahol z politiky, napísal pápežovi list, v ktorom vyjadril svoju túžbu opäť sláviť Eucharistiu skôr ako zomrie. František jeho žiadosti vyhovel. Informáciu priniesol portál Vatican Insider.

Páter Brockmann sa narodil v roku 1933 v Holywoode, jeho otcom bol nikaragujský veľvyslanec v USA. Študoval v newyorskom seminári spadajúcom pod misijnú spoločnosť Maryknoll, do ktorej vstúpil. Okrem teológie vyštudoval aj žurnalistiku. V roku 1961 bol vysvätený za kňaza a mal blízko k teológii oslobodenia. V 70. rokoch vstúpil do politického diania v rodnej krajine. Pôsobil v Sandinovskom fronte národného oslobodenia (FSLN), marxistickom revolučnom hnutí, ktoré v roku 1979 zvrhlo diktatúru Somozovcov. Počas sandinovskej vlády, ktorá padla po voľbách v roku 1990, bol ministrom zahraničných vecí.

Vo verejnom živote sa však Brockmann pohyboval aj naďalej. V rokoch 2008 - 2009 bol predsedajúcim 63. zasadania generálneho zhromaždenia OSN.

                                                   
Ján Pavol II. karhá kňaza a politika Ernesta Cardenala.

V rozhovore, ktorý Brockmann v roku 1985 poskytol jezuitskému časopisu America, uviedol, že vykonávanie kňazského úradu mu bolo zakázané na žiadosť pápeža Jána Pavla II., pričom misijná spoločnosť Maryknoll, ani jeho diecézny biskup o suspendáciu nežiadali. Vatikánsky rozhlas zdôraznil, že Brockmann v plnej miere rešpektoval rozhodnutie Svätej stolice, hoci naďalej ostal členom Maryknoll.

V sandinovskej vláde nebol Brockmann jediným kňazom. Post ministra kultúry zastával popredný teológ oslobodenia Ernesto Cardenal. Keď v roku 1983 vítal spolu s ostatnými členmi vlády Jána Pavla II., ktorý priletel na návštevu Nikaraguu, dostalo sa mu tvrdej kritiky

Svoje rozhodnutie uprednostniť politickú funkciu pred kňazstvom Brockmanna vysvetlil tým, že Boží zákon stojí nad cirkevným právom a v situácii, keď ho krajina potrebuje, musí rešpektovať prikázanie lásky k blížnemu.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo