Vatikánsky zápisník: január - marec 2014

Prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa v Katolíckej cirkvi udialo v mesiacoch január - marec 2014.

JANUÁR

Kapitula Kristových legionárov. Začiatkom januára sa v Ríme konala generálna kapitula Kristových legionárov, ktorá mala byť novým začiatkom po trojročnom ozdravnom procese. Po odhalení morálnych deliktov zakladateľa Marciala Maciela viedol kongregáciu z poverenia Benedikta XVI. kardinál Velasio De Paolis. Začiatkom februára sa novým generálnym direktorom stal Mexičan Eduardo Robles Gil.
Zmeny v dozornej rade vatikánskej banky. František vymenil štyroch z piatich kardinálov, ktorí tvoria dozornú radu Inštitútu pre náboženské diela. Staronového člena Jeana-Louisa Taurana doplnili Pietro Parolin, Christoph Schönborn, Thomas Christopher Collins a Santos Abril y Castelló, ktorý sa stal novým predsedom. 
Skúmanie zjavení v Medžugorí ukončené. V polovici januára ukončila svoju činnosť Medzinárodná komisia na preskúmanie otázky Medžugoria. Svoje zistenia odovzdala Kongregácii pre náuku viery, ktorá komisiu zriadila.
Francúzsky prezident u pápeža. François Hollande sa s Františkom stretol koncom januára. S výnimkou Georgesa Pompidoua navštívilo Vatikán aspoň raz počas svojho mandátu sedem Hollandových predchodcov. 
Ad limina biskupov zo susedných krajín. Koncom januára a začiatkom februára navštívili Vatikán pri príležitosti ad limina apostolorum poľskí, rakúski a českí biskupi.
FEBRUÁR
Nový sekretár kardinálskeho kolégia. František vymenoval za sekretára Kolégia kardinálov arcibiskupa Ilsona de Jesús Montanariho. Doterajšie sekretára Lorenza Baldisseriho v septembri 2013 menoval za sekretára Synody biskupov a počas februárového konzistória ho kreoval za kardinála.
Stretnutie kardinálskej rady. V polovici februára sa uskutočnilo tretie stretnutie osemčlennej Rady kardinálov, ktorá má pápežovi pomáhať pri riadení cirkvi a reforme Rímskej kúrie.
Arcibiskup Vasiľ naďalej sekretárom kongregácie. František potvrdil v úrade prefekta Kongregácie pre východné cirkvi Leonarda Sandriho, ako aj sekretára Cyrila Vasiľa.
Mimoriadne konzistórium o rodine. Koncom februára sa vo Vatikáne stretli kardináli na mimoriadnom konzistóriu venovanom téme rodiny.

Noví kardináli. Po skončení mimoriadneho konzistória František kreoval 19 nových kardinálov, ktorých mená oznámil ešte v januári. Šestnásť z nich má menej ako 80 rokov, pochádzajú z 12 národov a len štyria pôsobia v Rímskej kúrii.

Zriadenie Ekonomickej rady a Ekonomického sekretariátu. Koncom februára František vytvoril 15-člennú Ekonomickú radu, ktorá má vykonávať dozor nad administratívnymi a finančnými operáciami Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán. Ekonomický sekretariát sa stal novým dikastériom Rímskej kúrie na čele s kardinálom Georgeom Pellom. Za generálneho sekretára pápež menoval svojho osobného sekretára Alfreda Xuereba.

Zasadanie Rady pre synodu biskupov. Účastníci, medzi ktorými bol aj pápež František a generálny relátor, kardinál Péter Erdö, prediskutovali výsledky prieskumu venovanom rodinnej problematike, ktorý biskupské konferencie realizovali od novembra 2013 do januára 2014. Výsledky sa budú nachádzať v pracovnom dokumente synody (tzv. instrumentum laboris).
MAREC
Kardinál Turkson na Slovensku. Začiatkom marca navštívil Bratislavu predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Peter Appiah Turkson. Zúčastnil sa konferencie Katolícka cirkev a ľudské práva, ktorú organizovala KBS.
Duchovné cvičenia Rímskej kúrie. Na začiatku pôstneho obdobia absolvoval František a členovia Rímskej kúrie duchovné cvičenia v exercičnom Dome Božského Majstra neďaleko Ríma.
Stretnutie s delegáciou Svetovej rady cirkví. Pápež sa stretol so zástupcami Svetovej rady cirkví, do ktorej patrí 345 členských cirkví vo viac než 110 krajinách. Delegáciu viedol generálny sekretár Olav Fykse Tveit.
Deväťdesiatka kardinálov Tomka a Korca. V polovici marca oslávil 90. narodeniny emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov Jozef Tomko. Rovnaký vek dosiahol koncom januára emeritný nitriansky biskup Ján Chryzostom Korec.

Noví predsedovia biskupských konferencií. V priebehu marca došlo k výmenám na čele viacerých európskych biskupských konferencií. Predsedom Nemeckej biskupskej konferencie sa stal kardinál Reinhrad Marx, arcibiskup Mníchova – Freisingu, bývalej arcidiecézy Josepha Ratzingera. Predsedom Španielskej biskupskej konferencie sa stal arcibiskup Valladolidu Ricardo Blázques Pérez. Na čelo poľských biskupov bol zvolený arcibiskup Poznane Stanisław Gądecki.
Argentínčan na čele saleziánov. Desiatym nástupcom dona Bosca sa stal doterajší argentínsky provinciál Ángel Fernández Artime.

Ukončenie vyšetrovania v Limburgu. Po preštudovaní správy vyšetrovacej komisie sa Svätá stolica rozhodla prijať rezignáciu limburgského biskupa Franza-Petera Tebartz-van Elsta.
Obama u pápeža. Koncom marca pápeža Františka po prvýkrát navštívil americký prezident Barack Obama. V roku 2009 sa vo Vatikáne stretol aj s pápežom Benediktom XVI.
24 hodín pre Pána. Z podnetu pápeža Františka sa v závere pôstneho obdobia v chrámoch po celom svete uskutočnila kajúcna pobožnosť s názvom 24 hodín pre Pána. V Bazilike sv. Petra sa počas nej vyspovedal aj samotný pápež.
Staronoví predsedovia troch dikastérií. František potvrdil v úrade prefekta Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, kardinála João Braz de Aviza, predsedu Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, kardinála Jeana-Louisa Taurana a predsedu Pápežskej rady pre kultúru, kardinála Gianfranca Ravasiho.
Imrich Gazda

V printovej podobe vyšiel Vatikánsky zápisník v teologickej revue Nové horizonty

Foto: wikipedia.org, intermirifica.net, salesians.org.au

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo