František pricestoval do Južnej Kórey, preletel ponad Slovensko

Počas návštevy Kórejskej republiky sa pápež František stretne s ázijskou mládežou, blahorečí stovku kórejských mučeníkov a stretne sa so sexuálnymi otrokyňami a pozostalými obetí z trajektu.

František v stredu vyrazil na svoju tretiu zahraničnú apoštolskú cestu. Po účasti na minuloročných Svetových dňoch mládeže v Riu de Janeiro a májovej návšteve Svätej zeme strávi päť dní v Južnej Kórey. Počas vyše 11-hodinového letu preletel aj ponad slovenské územie. „Zvolávajúc na vás všetkých požehnanie všemohúceho Boha, modlím sa, aby v krajine prekvitali pokoj a prosperita,“ napísal pápež v telegrame, ktorý adresoval prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Zaujímavosťou je, že pápež prvýkrát v histórii preletel aj ponad územie Číny, s ktorou Svätá stolica nemá riadne diplomatické vzťahy. Keď o prelet žiadal pápež Ján Pavol II. v roku 1989 pri poslednej návšteve Južnej Kórey, nedostal povolenie.

Splnený sen
Ázia je po Afrike druhým kontinentom s najrýchlejšie rastúcim počtom kresťanov. Napriek plánom sem Františkov predchodca Benedikt XVI. nestihol zavítať. Šéfredaktor jezuitského časopisu Civiltà Cattolica a rehoľný spolubrat súčasného pápeža Antonio Spadaro prezradil, že mladý Bergoglio túžil stať sa misionárom v Ázii. „Pre súčasné kresťanstvo je Ázia jednou z periférií, ktoré sú Bergogliovi drahé, keďže z nich sa lepšie chápe realita a povolanie cirkvi,“ povedal Spadaro v rozhovore pre Vatican Insider. 
Do východnej Ázie prichádza hlava Katolíckej cirkvi po dlhom čase. Naposledy navštívil ešte v roku 1999 Ján Pavol II. Indiu. Samotnú Kóreu navštívil svätý pápež dvakrát –v rokoch 1984 a 1989. František akoby dobiehal zameškané – už v januári navštívi Filipíny a Srí Lanku.
Tri dôvody cesty
Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho František cestuje do Južnej Kórey z niekoľkých dôvodov: Deň ázijskej mládeže, na ktorom budú zástupcovia 23 ázijských krajín, stretnutie s miestnou cirkvou a blahorečenie 124 kórejských mučeníkov.

Videoposolstvo pápeža Františka, ktoré odvysielali kórejské médiá.
Pozvanie do krajiny František dostal počas minuloročných Svetových dní mládeže od biskupa Taejonu Lazarusa You Heung-sika. „Nabral odvahu a povedal: ,Pokúsim sa pozvať pápeža a uvidíme, čo sa stane.´ A potom pápež, ktorý už mal v mysli Áziu ako prioritu, uvítal túto príležitosť, aby odpovedal kladne. Zamyslel sa a povedal: ,Áno, prídem.´,“ opísal okolnosti pozvania hovorca Lombardi.
Bez Severokórejčanov
Podľa jezuitu Spadara bude na rozdelenom polostrove centrálnym posolstvom pápežova výzva k dialógu
medzi národmi, náboženstvami a kultúrami. Takéto povzbudenie od neho očakávajú aj miestni budhisti. „Utešuje chudobných a marginalizovaných, dodáva im nádej a silu,“ cituje denník Korea Times rešpektovaného budhistického mnícha Jaseunga, ktorý dúfa, že František povzbudí rozdelený polostrov a Kórejčanom dá príklad ako prejavovať lásku k blížnym.
Napriek tomu, že predstavitelia juhokórejskej cirkvi pozvali na stretnutie s pápežom aj Severokórejčanov, ich účasť je nepravdepodobná. Severná časť Kórejského polostrova je podľa americkej organizácie Open Doors najhoršou krajinou pre život kresťanov. Pred rozdelením polostrova tu žilo asi 55 000 katolíkov. Dnes sa ich počet odhaduje na tisíc až tritisíc. O 166 kňazoch a rehoľníkoch, ktorí boli na severe počas rozdelenia, sa dodnes nič nevie. Posledný biskup Pchjongjangu Francis Hong Yong-ho (nar. 1906) zomrel bez toho, aby sa vedelo kedy, kde a ako.
Významná menšina 

Z posledného sčítania obyvateľstva v roku 2005 vyplýva, že až polovica z 52 miliónov Kórejčanov sa nehlási k žiadnemu náboženstvu alebo sú nepraktizujúci. Medzi veriacimi majú najvyššie zastúpenie budhisti (11 miliónov), protestantské cirkvi (8,6 milióna) a katolíci (5,2 milióna), čo predstavuje takmer 10,5 percenta populácie.V posledných rokoch je ročne pokrstených asi 100 000 Kórejčanov, prevažne v dospelom veku. Napriek dynamickému rastu nedeľné bohoslužby pravidelne navštevuje len 21 percent veriacich. 

Krajina je rozdelená na tri arcidiecézy, dvanásť diecéz a vojenský ordinariát. Z 36 biskupov sú dvaja kardináli – súčasný a emeritný arcibiskup Soulu. Z takmer 5 000 kňazov je len necelých dvesto zahraničného pôvodu.
Imrich Gazda

Foto: popekorea.catholic.or.kr

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo